- Ja sam tekst napisao kao Andrej Nikolaidis i spreman sam da stojim iza svojih riječi. Sve što pišem - pišem kao književnik i publicista Andrej Nikolaidis, rekao je Nikolaidis, navodeći da je o autorskom tekstu razgovarao sa predsjednikom parlamenta Rankom Krivokapićem.
Nikolaidis, koji je savjetnik predsjednika parlamenta je rekao da je nakon petnaest godina antiratnog djelovanja na javnoj sceni doživio da ga proglašavaju teroristom, monstrumom i ''gorim od Bin Ladena''.
Crnogorski književnik je komentarišući sporni odlomak koji je citiran u emisiji, istakao da se izvlačenjem iz konteksta jednog pasusa, ignorisanjem suštine teksta može isposlovati javna osuda bilo kojeg čovjeka.
- Civilizacijski iskorak bio bi i da je Bole upotrijebio dinamit i puške koje je sakrio u dvorani u kojoj su glavari, duhovnici i umjetnici proslavljali dvadesetogodišnjicu postojanja RS. Da je Bole, recimo, nezadovoljni radnik, koji je shvatio da su nacionalni i vjerski antagonizmi samo maska pod kojom elita skriva temeljni antagonizam svakog društva, onaj klasni. Da je Bole, recimo, rekao: jesam Srbin, ali sam i radnik, stoga ću u zrak dići one koji su me opljačkali – ne bi li to bio civilizacijski iskorak? Bila bi to, još, i poetska pravda, napisao je Nikolaidis u autorskom tekstu.
- To je nešto što se u ovom slučaju desilo i meni. Tekst govori o činjenici da je Republika Srpska stvorena na genocidu, što je potvrđeno presudom Haškog tribunala. Smatram da je to etički neprihvatljivo i to sam vrlo jasno izrazio u svom tekstu. Takođe, tekst govori o jednoj paradoksalnoj situaciji - da sa jedne strane imamo da se legitimiše državnost Republike Srpske nastale na genocidu, a da se se iz istih centara delegitimiše crnogorska nezavisnost zato što je to navodno kriminalni projekat. Ta dva procesa teku paralelno i ono što se dešava sa pritiskom na Crnu Goru i pritiskom na Bosnu i Hercegovinu - jeste povezano i dirigovano iz istog centra, rekao je Nikolaidis, dodajući da je u tekstu iznio da bi bila pravda i civilizacijski iskorak ukoliko bi međunarodna zajednica ukinula Republiku Srpsku i garantovala cjelovitu Bosnu i Hercegovinu.
Nikolaidis je ocijenio da se citirani odlomak tumačio na razne načine, negirajući da je riječ o govoru mržnje, jer je on obično uperen protiv neke etničke, vjerske ili seksualne grupe ističući da se radi o metafori za klasni bunt.
- Ja sam razvio tezu ''šta bi bilo kada bi bilo'' kada bi Bole rekao da su sve vjerske i nacionalne podjele lažne i da je to nešto što nam servira elita da bi prikrila istinsku podjelu u svakom društvu, u Republici Srpskoj i okolnim državama znači i Crnu Goru, a to je podjela na bogate i siromašne. I onda Bole kao pobunjeni radnik kaže da ću ja sada raznijeti one koji su me opljačkali. I to je to. To dakle nije nikakva nacionalna i vjerska mržnja već klasni bunt. To vam je metafora za klasne razlike, zaključio je Nikolaidis.