Predsjednik Upravnog odbora Centra za monitoring Zlatko Vujović ocijenio je u razgovoru za Portal Analitika da bi Pozitivna Crna Gora prekršila svoje principe ukoliko bi se odlučila da podrži manjinsku vlast u Nikšiću koja bi bila sastavljena od Socijalističke narodne partije i Demokratskog fronta. Vujović je dodao da je opština Nikšić veliki rizik za stranku Darka Pajovića, jer je prilično nerealno da lokalna vlast napravi neki značajniji pomak u odnosu na sadašnje veoma loše stanje u ovoj opštini.
- Najugodnija pozicija za Pozitivnu bi bila da preuzme što manje odgovornosti za rad lokalne samouprave u Nikšiću, a da ne dovede do raspisivanja novih lokalnih izbora. Pozitivna bi prilično kompromitovala svoju poziciju ukoliko bi učestvovala u formiranju lokalnih vlade nalik onima koje je opozicija formirala dok je nekim opštinama vršila vlast, kazao je Vujović za Portal Analitika.
Komentarišući imenovanje Mila Đukanovića za mandatara za sastav Vlade, Vujović kaže da postoji niz razloga za jednu takvu odluku predsjednika DPS-a.
- Jedan od ključnih jeste povećavanje šansi kandidatu DPS-a da ostvari uspjeh na predsjedničkim izborima. Isti scenario se desio 2008. godine, kada je Đukanović morao da se vrati da bi pomogao poljuljanu poziciju predsjednika Vujanovića, kaže Vujović.
ANALITIKA: Najavljeno formiranje lokalne vlasti u Nikšiću od tri opoziciona subjekta Pozitivne, SNP-a i Demokratskog fronta dovedeno je u pitanje nakon što 11 odbornika DF-a nijesu prisustvovali intoniranju himne. Predsjedništvo Pozitivne nakon toga je izašlo sa stavom da neće biti koalicije sa DF-om. Da li vjerujete da je moguće formiranje vlasti od pomenuta tri subjekta?
VUJOVIĆ: Treba sačekati da se strasti slegnu. No, ono što je više nego vidjivo jeste da će biti teško doći do zajedničke koalicije u Nikšiću. Prosto je teško objasniti postupak Demokratskog fronta. Potez nepoštovanja himne od najvećeg dijela odborničkog kluba je veoma loša poruka. Ovako vođeni pregovori nanose veliku štetu opoziciji. Međutim, kao što je iznenađenje bio ovakav potez DF, moguće da nas iznenadi i skoro formiranje vladajuće većine. Sve ovo predstavlja jedno „tvrđenje pazara“ između dva politička bloka. Videćemo, uskoro, njegov epilog.
ANALITIKA: Pored očiglednog kršenja usaglašenih političkih principa o izričitom poštovanju državnih simbola Pozitivna je najavila da nastavlja pregovore sa DF-om. Zbog čega po Vama i dalje nema pregovora sa DPS-om bez obzira na zaključak Predsjedništva Pozitivne da DF nije ispoštovao ni dogovor ni Pozitivnu Crnu Goru?
VUJOVIĆ: Sporazum za DPS-om bi za tek formiranu opozicionu partiju bio prevelik rizik, posebno što je riječ o lokalnim izborima, i to u opštini koja je ekonomski razorena. Pozitivna pokušava da održi distancu i prema vlasti i prema ostalom dijelu opozicije. Nikšić je svakako veliki rizik za nju, jer je prilično nerealno da lokalna vlast napravi neki značajniji pomak u odnosu na sadašnje veoma loše stanje u ovoj opštini.
ANALITIKA: Šta bi onda po Vama bilo najbolje rješenje za Pozitivnu?
VUJOVIĆ: Najugodnija pozicija za Pozitivnu bi bila da preuzme što manje odgovornosti za rad lokalne samouprave u Nikšiću, a da ne dovede do raspisivanja novih lokalnih izbora. Pozitivna bi prilično kompromitovala svoju poziciju ukoliko bi učestvovala u formiranju lokalnih vlasti nalik onima koje je opozicija formirala dok je nekim opštinama vršila vlast. Odnosno, ukoliko bi učestvovala u formiranju administracije koja se ne bi puno razlikovala od onoga što je radila koalicija okupljena od DPS-a.
Međutim, u svom tom kombinovanju Pozitivna “pleše po žici”, tako da ovakva politika rizikuje da se nađe na udaru ključnih opozicionih i vladajućih partija, a bez eventualne podrške dijela privatnih medija išla bi - ka marginalizaciji svoje pozicije! Biće potrebno puno takta, a i iskustva koje im nedostaje da nađu pravu mjeru u ovom procesu.
ANALITIKA: Da li bi Pozitivna prekršila svoje principe i u slučaju da podrži i eventualno manjinsku vlast u Nikšiću koja bi mogla biti sastavljena od SNP-a i DF-a?
VUJOVIĆ:Ukoliko bi podržala vlast koja nije spremna da poštuje njihovu Platformu, svakako da bi prekršila svoje principe. Pozitivna je prilično kruto postavila svoje principe, što za nju predstavlja mač sa dvije oštrice.
Sama Platforma je urađena prilično politički nevješto, što najbolje govori o nedostatku političkog iskustva jer im daje malo manevarskog prostora, što u politici nije dobro. Onako postavljena ona ih tjera da igraju na sve ili ništa. Ako ne žele da budu dio vlasti u Nikšiću, onda im ona daosta pomaže. Ukoliko je DF ipak prihvati Pozitivna će imati čime da se pohvali, jer je onda uspjela u onome što mnogi nijesu – da “prosrpska” opozicija poštuje muziku i tekst himne. To je veliki rezultat, koji im vladajuća koalicija neće moći osporiti.
ANALITIKA: Da li su mogući novi izbori u Nikšiću i ko bi tim izborima najviše dobio?
VUJOVIĆ: Izbori su svakako mogući kao jedno od rješenja sadašnje situacije. Međutim, vjerujem da će opozicija teško pribjeći tom rješenju. Na tim izborima opozicija bi bila hendikepirana, jer bi teško mogla ubijediti građane da ona ima ključ rješenja problema u Nikšiću, sa jedne, a sa druge strane vladajući blok bi mogao da usresredi sve svoje kapacitete da dođe to većine koja bi im omogućila ponovno preuzimanje vlasti.
ANALITIKA: Da li očekujete kadrovske promjene u Vladi Mila Đukanovića u odnosu na rješenja u Vladi bivšeg premijera Igora Lukšića?
VUJOVIĆ: Teško je iz ove perspektive napraviti adekvatnu procjenu. Dosadašnja politika DPS je na insistirala na svojim kadrovima bez obzira koliko oni bili uspješni. U Crnoj Gori ministri ne postaju oni koji mogu te pozicije najkvalitetnije pokrivati, već oni koji su ostvarili najbolje rezultate na terenu. Sistem nagrađivanja se bazira na ostvarenim rezultatima terenskog rada na lokalnom nivou, a ne stručnosti i sposobnosti da se vodi neka institucija. Tako da velikim dijelom odgovor na ovo pitanje leži u velikoj u analizi rezultata izbora u pojedinim opštinama, te rada onih koji su koordinirali izborima u njima.
ANALITIKA: Koji su po Vama ključni motivi za povratak Đukanovića na državnu funkciju?
VUJOVIĆ: Vjerujem da postoji niz razloga za jednu takvu odluku Đukanovića. Jedan od ključnih jeste povećavanje šansi kandidatu DPS-a da ostvari uspjeh na predsjedničkim izborima. Isti scenario se desio 2008. godine, kada je Đukanović morao da se vrati da bi pomogao poljuljanu poziciju predsjednika Vujanovića.
ANALITIKA: Ko bi mogao biti kandidat DPS-a?
VUJOVIĆ: Ovog puta ne znamo ko će biti predsjednički kanditat vladajuće koalicije. No, više je nego jasno da kandidat vladajuće koalicije, bez Đukanovića na nekoj od ključnih pozicija, teško da bi imao realne šanse za uspjeh na narednim predsjedničkim izborima, stoga je i ovaj potez Đukanovića, nakon opominjujućih rezultata na parlamentarnim, i posebno lokalnim izborima, bio više nego nužan, sa pozicije interesa DPS-a.
Nenad ZEČEVIĆ