Društvo

Agencija za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama pronašla nepravilnosti u radu resora Vesne Bratić, moguća prekršajna prijava

Nije objavljeno nijedno rješenje o smjeni direktora

Agencija za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama mogla bi da podnese prekršajnu prijavu protiv Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta, odnosno protiv ministarke Vesne Bratić ukoliko, između ostalog, na sajtu ne objavi sva rješenja o razrješenju direktora i imenovanju v. d. direktora vaspitno obrazovnih ustanova.

Nije objavljeno nijedno rješenje o smjeni direktora Foto: PA/A
PobjedaIzvor

Agencija je na inicijativu Muhameda Đokaja, koji je član Savjeta tog tijela, utvrdila 2. septembra da Ministarstvo nije objelodanilo te podatke, što je u suprotnosti sa Zakonom o slobodnom pristupu informacijama. Ministarka Bratić je donosila rješenja o imenovanju v. d. direktora i razrješenju čelnika tih ustanova od 4. decembra 2020. godine do 17. avgusta ove godine. Zakonom je propisana obaveza državnog organa da u roku od 15 dana od dana sačinjavanja, mora da objavi rješenja na internet stranici. Ministarstvo to nije učinilo ni za jedno rješenje koje je donijelo od 4. decembra. Agencija im je dala rok od 15 dana da uklone nepravilnost.

- Generalno stanje u Vladi nije zadovoljavajuće, jer ovakvim ignorisanjem u dijelu transparentnosti i proaktivnog objavljivanja ne doprinosi demokratskoj kontroli vlasti, ni otvaranju javne uprave. Budući da sam slušao i pročitao da se potpredsjednik Vlade Dritan Abazović lično založio da će javna uprava biti transparentna, od toga nema ništa. Ovo je gore stanje nego prije – rekao je za Pobjedu Đokaj.

Spreman je, kako kaže, da popriča o ovom problemu sa Abazovićem i premijerom Zdravkom Krivokapićem, da im ukaže na ozbiljnost situacije zbog nepostupanja službenika...

Kontrolori Agencije uočili su niz propusta u radu resora Bratić, u smislu toga što ne objavljuju na sajtu podatke na koje ih obavezuje Zakon o slobodnom pristupu informacijama da ih predoče građanima/kama.

Konstatovali su da Ministarstvo nije objavilo vodič za pristup informacijama koji je ažuriran u 2021. godini, javne registre i javne evidencije, a došli su do saznanja i da link na kojem je objavljen spisak državnih službenika i namještenika sa njihovim zvanjima nije u funkciji. Ne radi, kako su utvrdili, ni link na kojem je objavljen spisak javnih funkcionera sa iznosima njihovih bruto zarada. U nalazu Agencije u koji je Pobjeda imala uvid istaknuto je da nije u funkciji link na kojem su objavljena rješenja i drugi pojedini akti koji su od značaja za prava, obaveze i interese trećih lica. Nije funkcionalan ni link na kojem su objavljene informacije po osnovu rješenja kojim je odobren pristup traženim informacijama.

- Ćutanje administracije se dalje nastavlja više nego prije, kako zbog nepostupanja po zahtjevima za slobodan pristup informacijama koji podnose građani i NVO, tako i nepostupanje po rješenjima drugostepenog organa, odnosno Agencije. Takođe, ne postupa se po zahtjevima Agencije za dostavljanje informacija kako bi Agencija odlučivala u meritumu. Ovakvo ponašanje Vlade je neprihvatljivo, jer je u javnom interesu da imamo otvorenu javnu upravu – kaže Đokaj.

Efikasna javna uprava je, dodaje on, Uprava koja je transparentna i koja proaktivno objavljuje informacije od javnog značaja, time se i postiže cilj za demokratsku kontrolu vlasi.

- Čim uspostavimo transparentnu javnu upravu, tek tada možemo da poradimo na jačanju novih instituta, kako u dijelu uspostavljanja jedinstvenog sistema mašinski čitjivih podataka, tako i u dijelu ponovne upotrebe podataka, odnosno informacija u posjedu organa vlasti – kaže on.

Pozvao je Krivokapića i Abazovića da utiču na svoje službenike da proaktivno objave sve informacije na svojim internet stranicama.

- Kako bi ušli u drugu razvijeniju fazu modernih javnih uprava i time uspostavili jedinstven sistem da bi svako mogao pristupiti u realnom vremenu svim informacijama o radu Vlade i drugih javnopravnih organa. Ako se bude nastavilo sa ovakvom praksom nepostupanja i nepoštovanja odluka Agencije, mi ćemo nazadovati i time uskraćujemo građanima informacije od javnog značaja – kaže Đokaj.

Poziva Vladu da se ozbiljno založi i da zajedničkim snagama krenu u uspostavljanje novih instituta u skladu sa Zakonom i stavljanje u funkciju - ponovne upotrebe podataka, odnosno informacija u posjedu organa vlasti.

- Samo podatak da države Evropske unije kroz sistem Ponovne upotrebe podataka u posjedu organa vlasti, godišnje, zarađuju i preko 70 milijardi eura ne bi trebalo da se zanemari ovaj moj apel, koji je u interesu građana – ističe on.

Spreman je da u saradnji sa Upravom za kadrove pripremi predavanja za službenike, jer je evidentno ,,da ne znaju materiju“.

Portal Analitika