Svijet

"Nije moj kralj": Antimonarhisti dočekali i izviždali kralja Čarlsa

Kralj Čarls i kraljica Kamila suočili su se s demonstrantima protiv monarhije tokom svoje posljednje zvanične posjete na Veliki četvrtak, nakon što je monarh zacementirao ulogu svoje supruge kao kraljice.

"Nije moj kralj": Antimonarhisti dočekali i izviždali kralja Čarlsa Foto: Henry Nicholls/Reuters
N1Izvor

Stotine ljudi okupilo se danas u Kolčesteru u Engleskoj, nadajući se da će vidjeti kralja Čarlsa III. Okupljanje je ipak bilo podijeljeno u dvije različite grupe – daleko veća je bila tu kako bi podržala kralja, ali oni kojih je bilo manje, koji su protestovali protiv njega i institucije na čijem je čelu, možda su bili i glasniji.

Kralj i njegova supruga, kraljica Kamila, bili su u gradu nekoliko sati udaljenom od Londona kako bi proslavili novostečeni status grada, posjetili biblioteku i objavili ime bebe nosoroga nedavno rođene u zoološkom vrtu. Sve vrlo standardne kraljevske stvari. Ali, Čarlsova posjeta je privukla grupu od više desetina ljudi, koji su nosili transparente sa natpisom „Not my king“ (Nije moj kralj) i glasno zviždali dok je kraljevski par prolazio.

Demonstracije je organizirao Grejem Smit, vođa antimonarhističke kampanje „Republika“, čija je misija „vidjeti ukidanje monarhije i zamjenu kralja s izabranim, demokratskim šefom države“, navodi se na veb stranici.

Ideja Republike je dobila novi zamah otkako je kraljica umrla, a kako Smit navodi, danas prikuplja sve više podrške – sve je više pristalica i finansijske pomoći.

„Čarls nije naslijedio poštovanje i umiljavanje koje je kraljica uživala“, rekao je Smit i dodao da se kampanja sada vodi u vrlo drugačijem okruženju, javlja ABC News.

Demonstracije protiv pokojne kraljice bile su vrlo rijetke. Prošlog mjeseca, kada je kralj posjetio Milton Kejns, žuti plakati su takođe bili viđeni na ulicama. Prilikom dva njegova prva angažmana kao kralja, gađali su ga jajima. Članovi Republike nisu stajali iza incidenata s jajima.

Mislim da se odnos mijenja. Mislim da je postojala velika odanost kraljici, ali društvo se promijenilo. Zbog toga se i mišljenje mijenja, rekla je Liz Stivens, koja takođe radi za Republiku i dodala je da „kraljevska porodica nije predstavnik društva u kojem živimo“.

„Bilo je povremenih demonstracija protiv monarhije dok je kraljica Elizabeta bila živa, ali definitivno postoji ojsećaj da je kraj njene vladavine podstakao obnovljeni osjećaj snage usred republikanskog pokreta“, primjećuje kraljevska saradnica ABC News Viktorija Marfi.

Dodala je da je kraljica stalno nadmašivala monarhiju u svojoj popularnosti i da je njena reputacija bila gotovo nedodirljiva do kraja vladavine, ali da to isto ne važi za novog kralja.

„Pred njim je izazov, jer se trenutno postavljaju mnoga pitanja o monarhiji na globalnom nivou i imamo raskošno krunisanje koje će se dogoditi u vreme finansijskih poteškoća za mnoge“, istakla je.

Grupa republikanskog pokreta planira veliki protest na krunisanju.

„Mislim da je to sramota. Misliti da je ova zemlja u neredu i da trošimo milione na krunisanje“, rekao je Majkl, koji je bio jedan od učesnika protesta u Kolčesteru.

Smit tvrdi da su se donacije Republici više nego udvostručile u posljednjih nekoliko godina – 2020. Republika je imala 100.000 funti u banci, do 2022. 286.000 funti, a od toga je 70.000 funti stiglo nakon kraljičine smrti, rekao je. Zaposlili su više osoblja i preselili u nove kancelarije. Donacije uglavnom dolaze u malim iznosima od mnogo ljudi, napominje Smit, a nešto novca dolazi od prodaje odjeće koja ima propratne natpise „Bring down the crown“ i „#NotMyKing“ namijenjene za mlađu populaciju. Majice sa natpisima, kao i dukserice se mogu poručiti i preko Amazona.

Najnovija anketa o kraljevskoj naklonosti, koju je sproveo YouGov, a koja je objavljena u januaru, kaže da samo 34 odsto mladih od 18 do 25 godina smatra da Britanija treba da ostane monarhija.

Iako kralj možda nije tako popularan kao njegova majka, on ipak uživa široku podršku, što je danas vidljivo u Kolčesteru. Veća grupa je skandirala na one koji su protestovali povicima „Bože, čuvaj kralja!“.

Portal Analitika