Rukomet

Meč koji treba što prije zaboraviti

Nevjerovatno: Senzacija u Tokiju, rukometašice poražene od Japana

Velika senzacija dogodila se na otvaranju druge runde olimpijskog turnira za rukometašice. Reprezentacija Crne Gore poražena je od Japana rezultatom 29:26 - zvuči nevjerovatno, doduše samo za one koji nijesu gledali.

Nevjerovatno: Senzacija u Tokiju, rukometašice poražene od Japana Foto: IHF

Uz očajno izdanje naše selekcije, za pobjedu Japana najzaslužnija je golmanka Sakura Kametani, koja se istakla spektakularnim odbranama - na kraju ih je ukupno upisala 21, pri čemu je u drugom poluvremenu uspjela da postigne i pogodak.

Bila je to utakmica sa posve iznenađujućim tokom, u kojoj su naše reprezentativke odigrale ispod svakog nivoa, naročito u napadu.  Stoga, postavlja se pitanje da li su naše reprezentativke mislima bile već okrenute četvrtku i duelu protiv Norveške, vjerujući da je jutrošnji meč unaprijed dobijen, ili su ‘samo’ debelo potcijenile tim Japana. Kako god, to je sada manje važno. Istina je kako bi današnji kiks na kraju skupo mogao koštati reprezentaciju Crne Gore, ali utakmicu protiv Japana treba što prije zaboraviti.

Japanke su do pobjede predvodile Ikehara i Hara sa po šest postignutih golova, no, još jednom treba pomenuti sjajnu čuvarku mreže Kametani - koja je jutrošnja junakinja azijske selekcije. U našem timu najraspoloženija je bila Tatjana Brnović sa šest pogodaka, dok su Radičević i Ramusović dale po četiri.

Suočena sa jakim otporom domaćih, naša je selekcija u 15. minutu došla do osjetnijeg viška (10:6), a onda je uslijedio neshvatljiv pad u napadu. To su suparnice iskoristile i u 23. minutu poravnale rezultat – 11:11. Crna Gora je bila gotovo sedam minuta bez pogotka. Uz takav pristup, u finišu poluvremena dogodilo se ono što je malo ko očekivao – prednost japanske selekcije, koja je pogotkom Ikehare u 28. minutu povela 13:12. Ubrzo je poravnala Mugoša, ali se Sasaki pobrinula da domaće na odmor odu uz iznenađujuće vođstvo (14:13).

Da bi rukometašice Crne Gore trebalo što prije da se uozbilje postalo je jasno nakon devet minuta nastavka, kada su domaće povele 20:15, što je bio drugi put da dolaze do plus pet. Rijeta scena viđena je u 40. minutu, kada su u jednom momentu čak tri japanske rukometašice bile isključene, a to možda najbolje govori koliko su fanatično igrale ovog jutra.

Tačno 10 minuta do kraja, Japanke su povele čak šest razlike (26:20) i tada je već bilo sasvim jasno da su se rukometašice Crne Gore jutros i previše kockale. Nije bilo vremena da se učini bilo šta, a sve i u slučaju da je igra u napadu naprasno poboljšana - teško je da bi golmanka Kametani 'dozvolila' obrt u finišu.

Podsjetimo, u prvoj rundi je naša reprezentacija slavila protiv Angole (33:22), a u sljedećem kolu slijedi derbi – izabranice Bojane Popović igraće protiv Norveške. Taj je meč na programu u četvrtak, sa početkom u 9:15 časova.