Svijet

Parlament duboko podijeljen

Neuspio i osmi pokušaj izbora predsjednika Libana

Poslanici libanskog parlamenta danas su se sastali da, u osmom pokušaju, izaberu predsjednika Libana, ali u tome ponovo nijesu uspjeli.

Neuspio i osmi pokušaj izbora predsjednika Libana Foto: Pixabay
AgencijeIzvor

Liban nema predsjednika već mjesec dana, a vlada je privremena i nije u stanju da obuzda ekonomski kolaps.

Parlament je duboko podijeljen između onih koji se suprotstavljaju Hezbolahu, a nemaju dovoljno glasova da izaberu svog kandidata, Mišela Moavada i te moćne proiranske organizacije. Hezbolah nije imenovao svog kandidata.

Moavad, sin bivšeg predsjednika Libana, ubijenog 1989, koga podržavaju protivnici Hezbolaha, osvojio je danas 37 glasova, mnogo manje od 86 potrebnih da bi bio izabran u prvom krugu, odnosno 65, koliko je potrebno u drugom.

Pedeset dva poslanika, uglavnom iz Hezbolaha, nije glasalo ni za koga.

Drugi poslanici su na listićima napisali parole ili izmišljena imena, uključujući ime izabranog predsjednika Brazila Lule da Silve.

Moavad se smatra bliskim SAD, a vođa Hezbolaha Hasan Nasralah je rekao da ne želi predsjednika koji je potčinjen Vašingtonu.

Ta šiitska organizacija traži da se kandidat izabare konsenzusom, ali ga još nije imenovala.

Politički analitičari vjeruju da Hezbolah podržava bivšeg prosirijskog poslanika i ministra Sulejmana Franžieja (Frangie).

Glavni vojni komandant Džozef Aun se takođe pominje, kao mogući kompromisni kandidat.

Parlament se sastaje od kraja septembra u pokušaju da izabere predsjednika, ali bez uspjeha i naredna sjednica je zakazana za 8. decembar.

Tokom današnje sjednice poslanik hrišćanske stranke Libanske snage Antoan Habči je kritikovao činjenicu da parlament ne preuzima svoje odgovornosti.

Izbor predsjednka bi mogao da traje mjesecima kao što se desilo Mišelu Aunu koji je izabran 2016. godine poslije 29 mjeseci tokom kojih nije bilo šefa države. Aunov mandat je istekao 31. oktobra.

Na osnovu sistema podjele vlasti funkcija predsjednka Libana je namijenjena maronitskom hrišćaninu.

Od kraja 2019. je libanska ekonomija u krizi i vlasti još nijesu postigle dogovor sa Međunarodnim monetarnim fondom da se ta kriza prevaziđe.

Od 1. novembra zemlju vodi vlada u ostavci zadužena samo sa svakodnevne poslove i nesposobna da donosi važne odluke.

Portal Analitika