Svijet

Nesuglasice na samitu UN u Kopenhagenu

Izvor

Ona tvrdi da bogate države žele da plate siromašnim zemljama da smanje emisiju štetnih gasova, umjesto da to urade kod kuće, i to za najmanje 40 odsto. Takođe, tvrdi ona, ne kaže se šta bogate zemlje treba da urade da bi se prosječne temperature smanjile za dva stepena Celzijusa.

Pored toga, kineski delegati na čelu sa vođom delegacije, Su Vejom (na slici), su rekli da su ponude Amerike, Evrope i Japana o smanjivanju štetnih gasova daleko ispod onoga što je potrebno da bi se spriječile klimatske promjene. Dopisnici ističu da se na oba ova slučaja - procurjeli danski dokument i kinesku kritiku, može gledati kao na dijelove složenog pregovaračkog procesa u Kopenhagenu.

Zvaničnici Svjetske meteorološke organizacije (SMO) rekli su učesnicima klimatskog samita u Kopenhagenu da je ova decenija bila najtoplija u proteklih 160 godina, od kako se vodi evidencija o prosječnoj temperaturi. Predstavnici SMO i Britanskog meteorološkog zavoda predstavili su podatke koji govore o stalnom povećanju prosječne temperature na Zemlji u poslednjih 40 godina.

Portal Analitika