Crna hronika

U naredbi za sprovođenje istrage protiv okrivljenih za kopanje tunela do depoa nema definisane uloge Podgoričanke za kojom se traga

Nepoznato koliko Baćović zna o kriminalnim aktivnostima „rudara“

Ime Katarine Baćović, koju je policija identifikovala kao osobu koja je pod lažnim imenom Andrijana Marić zakupila suteren iz kojeg je prokopan tunel do depoa Višeg suda, ne pominje se u naredbi za pokretanje istrage. Međutim, u naredbi se jasno opisuje njena uloga, što, prema pojašnjenju izvora bliskih istrazi, upućuje da će biti proširena istraga kada bude dostupna državnim organima

Nepoznato koliko Baćović zna o kriminalnim aktivnostima „rudara“ Foto: Skrinšot
PobjedaIzvor

Srpskim državljanima Milanu i Veljku Markoviću, Dejanu Jovanoviću i Vladimiru Eriću, osumnjičenim za prokopavanje tunela do depoa podgoričkog Višeg suda, juče je određen pritvor, a odmah je donijeta i naredba da se za njima raspiše potjernica.

Odluku je donio sudija za istragu Osnovnog suda u Podgorici na prijedlog tužioca Marka Mugoše, koji je pojasnio da se osumnjičeni nalaze u bjekstvu, da su došli u Crnu Goru radi činjenja krivičnih djela i da nijesu imali prijavljeno prebivalište.

Pritvor je određen i Predragu Mirotiću, jedinom uhapšenom u istrazi slučaja ,,Tunel“.

Mirotić je označen kao dio kriminalne grupe i spoveden je juče u spuški Istražni zatvor zbog opasnosti da bi sa slobode mogao uticati na saučesnike u ovom kriminalnom djelu i opasnosti od njegovog ponavljanja.

PROŠIRENJE ISTRAGE

Interesantno je da se ime Katarine Baćović, koju je policija identifikovala kao osobu koja je pod lažnim imenom Andrijana Marić zakupila suteren iz kojeg je prokopan tunel do depoa Višeg suda, ne pominje se u naredbi za pokretanje istrage

Međutim, Tužilaštvo u ovom dokumentu jasno opisuje njenu ulogu, što, prema pojašnjenju izvora bliskih istrazi, upućuje da će biti proširena istraga kada bude dostupna državnim organima.

Prema nezvaničnim informacijama, Tužilaštvo je Baćović za sada smjestilo u grupu ,,više N. N. lica bez bližih ličnih podataka koja se nalaze u bjekstvu“.

MJESEC ZA KOPANJE

Prema navodima iz naredbe za istragu – Markovići, Jovanović, Erić, Mirotić - i više nepoznatih osoba, bez bližih ličnih podataka, koje se nalaze u bjekstvu - početkom jula 2023. godine su u Podgorici postali pripadnici grupe koju je organizovala za sada nepoznata osoba.

Ova grupa se tereti za kriminalno udruživanje, tešku krađu i sprečavanje dokazivanja za koja djela se može izreći kazna zatvora od pet godina ili teža kazna.

Tužilaštvo navodi da je grupa počela da djeluje kada je za sada nepoznato žensko lice, koristeći lažnu ličnu kartu na ime Andrijana Marić, posredstvom agencije za nekretnine ,,Nekretnine me“ iz Podgorice, zakupila poslovni prostor sa podrumskim prostorijama u zgradi pored Višeg suda u Podgorici.

Ova ženska osoba, za koju policija tvrdi da se radi o Katarini Baćović, je 24. jula sa vlasnicom poslovnog prostora T. V. potpisala ugovor o zakupu na tri godine, sa cijenom zakupa od 1.400 eura mjesečno

U naredbi se navodi da je vlasnica poslovnog prostora dovedena u zabludu u pogledu identiteta zakupca i namjene korišćenja poslovnog prostora.

T. V. je prilikom potpisivanja ugovora sa Marić (Baćović) dogovorila da ključeve od podruma preuzme muška osoba koja se, kako je poslije utvrđeno, lažno predstavila kao Edin Adžihmetović

On je 7. avgusta od majke vlasnice poslovnog prostora preuzeo ključ nakon čega srpski državljani kreću u poduhvat prokopavanja tunela do zgrade Višeg suda sa kojom ih dijeli samo ulica.

“U namjeri da sebi i drugom pribave protivpravnu imovinsku korist, savlađivanjem većih prepreka i obijanjem, okrivljeni Veljko Marković, Milan Marković, Dejan Jovanović i Vladimir Erić, upotrebom podesnog alata iz podrumskih prostorija, prokopali su podzemni tunel dužine oko 30 metara do depoa Višeg suda u Podgorici, u kojem je smješten dokazni materijal iz predmeta koji se vode ili su završeni pred tim sudom”, navodi se u dokumentu tužilaštva.

Prema procjenama policije i tužilaštva, ova grupa je mjesec radila na prokopavanju tunela.

“Upotrebom podesnog sredstva i alata probili su betonski zid na depou i kroz tako načinjeni otvor od 8. septembra do 11. septembra ušli u prostorije depoa, u kojem su izvršili pregled i preturanje više stvari i predmeta u kojima se vode ili su završeni sudski postupci. Oni su obili i zaključanu kancelariju u kojoj se nalazi oružje i tom prilikom protivpravno oduzeli i prisvojili više komada oružja
 “navodi se u naredbi.

KAKO SU I KUDA SU POBJEGLI ,,RUDARI“

Osumnjičeni su 11. septembra oružje odnijeli kroz tunel do podruma, a zatim smjestili u kofere i najlonske kese i sa sobom ih odvezli taksi vozilom do stana u Ulici Ksenije Cicvarić u podgoričkom naselju Zabjelo, koji je od M. P. zakupila osoba koja se lažno predstavljala kao Miloš Marković.

Istog dana, Predrag Mirotić je, djelujući kao pripadnik kriminalnog udruženja, po prethodnom dogovoru sa Markovićima, Jovanovićem i Erićem, automobilom ,,reno klio“ (registarskih oznaka PG FT 486) do zetskog naselja Botun navodio ,,mercedes sprinter“ (registarskih oznaka TZ AA 384) u koji su ostali osumnjičeni prethodno stavili sredstva korišćena za prokopavanje tunela.

Oruđe su bacili u rijeku Moraču, a kombi ,,mercedes“ sakrili u Botunu nakon čega su se svi vratili u iznajmljeni stan na Zabjelu.

Odatle je Mirotić otišao kući u Grbavce, a ostali napustili Crnu Goru.

Veljko Marković i Milan Marković izašli su iz Crne Gore na GP Šćepan Polje, a Dejan Jovanović na prelazu Dobrakovo, dok se Vladimir Erić nalazi u bjekstvu, ali nije poznato preko kojeg je graničnog prelaza napustio Crnu Goru.

Dejan Jovanović je iz Crne Gore izašao vozilom ,,pasat“ (registarskih oznaka BPTX135), dok su Veljko Marković i Milan Marković autobusom otišli za Foču. Za Vladimira Erića postoji podatak da je ušao u Crnu Goru, pri čemu u Crnoj Gori nema prijavljeno boravište, a dosadašnja raspisana potraga za njim nije dala rezultate, pa je jasno da se krije i da je nedostupan državnim organima.

Prema stavu tužilaštva, Veljko Marković, Milan Marković, Dejan Jovanović, Vladimir Erić, Predrag Mirotić i za sada nepoznata lica učinili su krivično djelo kriminalno udruživanje u sticaju sa krivičnim djelom teška krađa i sprečavanje dokazivanja u saizvršilaštvu.

U naredbi je navedeno da su dokazi prikupljeni na osnovu iskaza više od 20 svjedoka, video-nadzora, pronađenih tragova, te da su Miloš Marković, Dejan Jovanović, Vladimir Erić i Predrag Mirotić iz Zete osuđivani ranije.

NALOGODAVAC – TAJNA

Kako je precizirano, apsolutno je jasno da su osumnjičeni ušli u Crnu Goru samo u namjeri izvršenja krivičnih djela i odmah po završetku napustili Crnu Goru, što očigledno predstavlja okolnost koja ukazuje na opasnost od bjekstva.

Prijedlog za potjernice potkrijepljen je ,,nepobitnom činjenicom da su okrivljeni nedostupní državnim organima Crne Gore, da se nalaze u bjekstvu, te da su Crnu Goru napustili upravo na dan kada je otkriveno izvršenje djela“.

Sve to, kako je pojašnjeno, osnovano ukazuje da su okrivljeni znali da će djelo biti otkriveno i da su upravo zbog toga napuštili Crnu Goru.

U naredbi se navodi da se jasno zaključuje da postoji osnovana sumnja da je Mirotić krivično djelo učinio sa više lica koja su za sada nedostupna državnim organima, a očigledno je da su bili povezani u namjeri izvršenja krivičnih djela, te da je svako od njih bio povezan i da je postojao jasan plan u izvršenju krivičnih djela.

Prve informacije o provali u depo Višeg suda pojavile su se u ponedjeljak 11. septembra. Već narednog dana saopšteno je da je u depo provaljeno kroz tunel koji je vodio do podruma stana u susjednoj zgradi.

Interesantno je da ,,rupu u zidu“ depoa i tunel nijesu otkrili policijski inspektori već službenice Višeg suda, kada su tokom popisa - sat iza ponoći i tražeći odakle struji vazduh u prostoriji gdje nema klime - iza police sa registratorima, otkrile rupu u zidu, a onda i tunel.

Deset dana kasnije, 21. septembra, tužilaštvo i policija su obavijestili javnost da su identifikovali ,,rudare“ te da se radi o srpskim državljanima i da je stan u zgradi pored Višeg suda iznajmila Katarina Baćović pod lažnim imenom Andrijana Marić.

Utvrđeno je da je Katarina Baćović kćerka Maje Baćović, radnice u arhivi Višeg suda, ali za sada nije utvrđena nikakva veza sa navodnim ,,curenjem“ povjerljivih informacija, niti dugogodišnju radnicu Višeg suda sumnjiče za eventualno pomaganje u kriminalnim aktivnostima.

Policija i tužilaštvo su uspjeli da povežu Baćović sa pritvorenim Tonijem Đokajem, bliskim kriminalnoj grupi iz Tuzi koja se bavi švercom narkotika i cigareta, ali ne i da pronađu materijalne dokaze koji ukazuju da iza prokopavanja tunela stoji neka od kriminalnih grupa kako su u prvim danima istrage tvrdili državni zvaničnici i da će ovaj slučaj preuzeti Specijalno državno tužilaštvo.

Ukradeni pištolji i puške

Prema dosadašnjoj evidenciji Osnovnog tužilaštva koje vodi istragu, osumnjičeni su obili zaključanu prostoriju u depou Višeg suda i iz nje iznijeli: pištolj - revolver CZ kalibra 357 magnum; pištolj „zastava“ kalibra 6,35; pištolj „CZ“ kalibra 7,62; pištolj-revolver lanham MK III magnum 357 CTG; pištolj-revolver magnum 357 - SMITH WESSON; lovačku pušku BAIKAL; pištolj kalibra 7,65 mm; pištolj CZ kalibra 7,6 mm; pištolje „zoraki M 906B kalibra 7,65 mm i 6 metaka u okviru; ,,broving“, nepoznate marke i broja, kalibra 7,65 mm.

Ukradeni su i pištolj ,,CZ“ model 75 luger; CZ model 57 kalibra 7,62 mm; ,,valter creed“ kalibra 9 mm; glok; CZ model 57 kalibra 7,62; TT; CZ ,,PARA“ kalibra 9 mm i pušku ,,crvena zastava“…

Portal Analitika