
Praznična euforija svuda je u vazduhu. Pokloni se razmjenjuju, a jelkeodavno blješte okićene i u domovima i na trgovima. Ali, dok znatan dio naše populacije uživa u prazničnoj atmosferi i dobrom provodu, veliki je broj i onih koji se, u danima kada bi se trebalo radovati, bori se za osnovno - redovan obrok i topao dom.
Posebno je teško i djeci iz ovih porodica, koja nijesu okitila jelku, niti u novogodišnjoj noći otvorila poklon paketić. Njihovi najbliži nijesu im mogli ni to priuštiti.
“Novogoodišnji i božićni dani period su u kojem se trudimo da budemo u krugu najbližih i da ih u skladu sa prazničnim raspoloženjem provedemo što je moguće ljepše i bezbrižnije. Nažalost, svjedoci smo da postoje građani u stanju socijalne potrebe. Oni ne mogu da priušte taj “luksuz” da uživaju praznicima niti da osjete ovu euforiju. Oni se svakodnevno bore za golu egzistenciju, odnosno da zadovolje najosnovnije potrebe”, napominje za Portal Analitika socijalna radnica Violeta Golubović.
Prema posljednjim dostupnim podacima Evropskog instituta za statistiku (EUROSTAT), oko 40 odsto stanovništva Crne Gore bilo je u riziku od siromaštva ili socijalne isključenosti.
U Crnoj Gori minimalnu penziju prima 16.696 penzionera, dok je prije nepunih mjesec, prema podacima Zavoda za zapošljavanje, bez posla bilo 55.956 radno sposobnih građana.
Pa, iako je znatan broj građana u stanju socijalne potrebe, zakonska procedura nekada im je prepreka za ostvarivanje tih prava.
“Nažalost, oni zbog neispunjavanja zakonskih uslova nisu u mogućnosti da ostvare neka od prava iz sistema iz dječje i socijalne zaštite. Zato sam stava da treba uvesti diskreciono pravo za kategoriju građana koji se nalaze u stanju socijalne potrebe. Na ovaj način bi im se omogućilo da i pored toga što ne ispunjavaju predviđene uslove ostvare neka od prava iz sistema socijalne i dječje zaštite. Tako možemo da im olakšamo život i smanjimo rizik od društvene isključenosti”, kaže Golubović.
Svako treće dijete u riziku od siromaštva
U Crnoj Gori, kako dodaje naša sagovornica, prema posljednjem istraživanju koje je sproveo UNICEF pod nazivom “Višedimenzionalno siromaštvo u Crnoj Gori”, svako treće dijete se nalazi u riziku od siromaštva. Ovo bi, dodaje Golubović, trebalo da bude alarm.
“Za svako treće dijete postoji mogućnost socijalne isključenosti. Naravno, usljed pandemije kovida-19, očekuje se da će posljedice pandemije dovesti do porasta broja djece koja su u riziku od siromaštva”, upozorava Golubović.
Ona podsjeća da se naša država, potpisivanjem Konvencije UN-a o prvima djece, obavezala da će svakom djetetu omogućiti jednaka prava na kvalitet života i odrastanja.
“Samim tim, Crna Gora ima pred sobom važan zadatak – da obezbijedi svakom tom djetetu jednake uslove za život”, podvlači Golubović.
Dodaje da je neophodna reforma sistema socijalne zaštite.
“Sa akcentom na veću lepezu usluga, koje je neophodno pružiti porodicama i djeci koje se nalaze u stanju rizika od siromaštva i društvene isključenosti. Na taj način njima bi se osigurao adekvatan životni standard. Smatram da bi reforma sistema socijalne zaštite trebalo da bude hitan i suštinski dio opšte strategije društveno-ekonomskog razvoja naše zemlje i prioritet u narednom periodu”, poručuje Golubović.
Sitnim gestom uljepšajmo nekom praznike
A do realizacije predloženih preporuka, brojna privredna društva i građani, mogu izdvojiti malo vremena i novca i jednim sitnim gestom, nekome uljepšati praznične dane.
„Apelujem na sve privredne subjekte, NVO organizacije, sve građane i društvene aktere da pokažu solidarnost na djelu. Da odvoje vrijeme i “ono malo” kako bi uljepšali praznike i djeci koja se nalaze u stanju socijalne isključenosti i siromaštva i nacrtaju im osmijeh na lice”, poručuje Golubović.