Politika

POVODI: Vašington nezadovoljan učincima tkz. ekspertske Vlade Zdravka Krivokapića, analitičari saglasni da je ovo izgubljena godina

Nema reformi, nacionalizam i ruski uticaj sve veći

Kurt Voker: Bilo je mnogo strahovanja o tome što bi moglo da se dogodi. Najgora se još nisu ostvarila

Davor Đenero: One diplomate koje su učestvovale u formiranju ove vlasti danas se toga stide i prave se kao da nema njihove odgovornosti

Nema reformi, nacionalizam i ruski uticaj sve veći Foto: internet
PobjedaIzvor

Ucrnogorskom parlamentu je prije godinu izabrana nova Vlada na čelu sa premijerom Zdravkom Krivokapićem. Na godišnjicu izbora Vlade, zvanični Vašington poručuje da konkretni rezultati izostaju dok analitičari, uz različite ocjene o učinku Vlade, poručuju da je pred Crnom Gorom mnogo posla, posebno kada je riječ o napretku u evropskim integracijama.

"Sjedinjene Države očekuju da će crnogorska Vlada ispuniti obećanja, data prije više od godinu, da će Crna Gora ostati na evroatlantskom kursu i dati prioritet reformama potrebnim za pristupanje EU. Kao i uvijek, rezultati govore više od riječi. Do danas, iako se ulažu napori, ti konkretni rezultati uglavnom izostaju", saopšteno je Glasu Amerike iz ambasade, u odgovoru na pitanja u vezi sa godišnjicom izbora crnogorske Vlade.

Komentarišući rezultate Vlade protekle godine, bivši američki diplomata Kurt Volker za Glas Amerike kaže da je ,,moglo da bude i gore“.

"Bilo je mnogo strahovanja što će značiti izbor ove Vlade, sa najmanje jednom strankom koja je dovodila u pitanje nezavisnost Crne Gore, načinom na koji je počela u parlamentu prije godinu. Bilo je mnogo strahovanja o tome što bi moglo da se dogodi. I rekao bih da se najgora strahovanja nisu ostvarila", ističe Volker, bivši američki ambasador pri NATO-u, a trenutno saradnik vašingtonskog Centra za analizu evropske politike (CEPA).

Kurt Volker saglasan je da je pred Crnom Gorom mnogo posla - i kada je riječ o vladavini prava, ekonomiji, evropskim integracijama i bezbjednosnom sektoru - ali ne vidi značajniji napredak u borbi protiv korupcije.

"Iskreno, nije očigledno što je drugačije. To je nešto o čemu ljudi govore, Vlada kaže da je to njen prioritet, ali i dalje čujete priče o aktivnostima iza scene koje smo u Crnoj Gori godinama gledali. Znači, ne možete da kažete da izgleda drugačije", kaže Voker.

Na većem napretku insistira i zvanični Vašington koji upozorava da ,,korupcija i slaba vladavina prava ozbiljno slabe crnogorsku demokratiju i ugrožavaju evroatlantske izglede zemlje i prosperitet njenih građana“.

Kurt Volker

"Pozivamo crnogorsku Vladu da ostane usredsređena na postizanje napretka u oblastima koje će ubrzati pristupanje Crne Gore EU. Oblasti koje zahtijevaju pažnju i djelovanje su dobro poznate: jačanje vladavine prava, suprotstavljanje transnacionalnom organizovanom kriminalu, borba protiv ukorijenjene korupcije i razvoj multikulturnog, tolerantnog i inkluzivnog demokratskog društva", saopšteno je Glasu Amerike iz američke ambasade.

Kurt Volker smatra da postoji više uzroka.

"Mislim da je pažnja zemlje bila odvučena na pitanja koja nemaju veze sa njenim razvojem. Ako se prisjetite sporova u pogledu ustoličenja mitropolita, zatim protesta, sve je to značajno odvraćalo pažnju od onoga što su interesi Crne Gore kao zemlje. Drugo je da Vlada ima veoma tijesnu većinu u parlamentu, napravljena je od veoma različitih političkih frakcija i nije jasno da li one zaista dijele zajedničku agendu kada je riječ o upravljanju zemljom. I ne treba zaboraviti kovid-19", kaže američki diplomata.

Kurt Volker za Glas Amerike kaže da bi odlazak Crne Gore u pogrešnom smjeru - odbacivanje NATO-a, Evropske unije i uvođenje ruskog uticaja - bio povod za duboku zabrinutost.

"Mislim da bi bilo kakav bliži angažman sa Rusijom, obavještajna, poslovna, bezbjednosna saradnja bili problem za evropsku integraciju zemlje... Protekle godine smo uglavnom vidjeli da neke od odgovornijih stranaka insistiraju na tome da Vladina politika ostane dosljedna evropskim integracijama. Ako bi se to promijenilo, ako bi se podsticao srpski nacionalizam, zataškavao genocid u Srebrenici, potpirivale tenzije u društvu i omogućavalo Rusiji da pravi probleme u Crnoj Gori, to bi onda naravno bio problem", upozorava Volker.

Na ruski uticaj upozorila je i američka ambasada koja je ocijenila da situaciju u Crnoj Gori ,,dodatno komplikuje stalno uplitanje autoritarnog ruskog režima koji je, sa svojim političkim i vjerskim proksijima iz regiona i unutar države, našao plodno tlo u duboko podijeljenom društvu u pokušaju da skrene Crnu Goru sa njenog evroatlantskog puta“.

Manjinska vlada

Manjinska vlada je za Kurta Volkera jedna od opcija da se krene naprijed, ali ne i jedina.

"Vlada bi u tom slučaju bila u poziciji u kojoj bi mogla da se osloni na veću glasačku većinu da podrži njenu politiku. S druge strane bi bila veoma ranjiva, zato što bi se o svakom prijedlogu pregovaralo među velikom grupom stranaka. Vidjećemo kako će stvari teći na ili šta će odlučiti da urade", naglašava bivši američki diplomata.

Ističe da dok god Crna Gora na legitiman način koristi demokratske institucije da odlučuje o Vladi, a da Vlada sprovodi politiku koja jača demokratiju i evropske integracije, zapadne zemlje će podržavati Crnu Gori i biti strpljive s njom.

Hrvatski analitičar Davor Đenero za Pobjedu kaže da ga je iznenadilo saopšenje Ambasade SAD u Podgorici.

"Svi znamo do koje je mjere Trampova ambasadorka u Crnoj Gori, koja je još uvijek na svojoj poziciji, bila posvećena podršci pokojnom Amfilohiju u formiranju koalicije „tri kolone“ u kojoj su dominirali proruski i velikosrpski akteri, a jedini cilj koalicije je bila smjena dotadašnje atlantističke i proevropske administracije. Odmah nakon izbora bilo je jasno da će biti nemoguće formirati političku vladu s ovakvom parlamentarnom većinom, ali dio evropskih ambasadora i spomenuta američka ambasadorka uplitali su se u proces i time dali legitimitet kombinacijama koje su stvarali krug Crkve Srbije u Crnoj Gori, Vučićev ambasador i oligarhska skupina koja je bila pokrovitelj treećoj, najkraćoj koloni. Kad je formirana Vlada koja je proglašena eksperskom, bilo je jasno da je projekt preuzimanja vlasti u Crnoj Gori pred kolapsom, jer eksperske vlade, ali stvarno ekspertske, mogu sjajno funkcionisati u konsolidovanim demokratijama s fragmentisanom parlamentarnom arenom, ali sjajnom javnom upravom. Crna Gora, nažalost, nije Italija, a još je manje politički anonimac iz klerikalnog kruga nalik Mariu Dragiju, sjajnom italijanskom premijeru, koji svoju poziciju premijera i legitimitet svog kabineta temelji na ekspertnim vještinama, a ne na političkoj većini", poručuje Đenero.

Bez znanja i iskustva

Ističe da je sjajna reakcija predsjednika Đukanovića, koji insistira na formiranju političke vlade, jer samo je politička vlada u sistemu parlamentarne demokratije vlada u pravom smislu riječi.

Davor Đenero

"Trenutna administracija niti ima potrebna ekspertna znanja i iskustva, niti ima politički legitimitet, niti kontroliše parlamentarnu većinu što bi joj omogućilo kreiranje javnih politika i zakonskih rješenja. Crna Gora u reformskom smislu godinu dana stoji, one diplomate koje su učestvovale u nečasnom poslu formiranja triju kolona danas se toga stide i prave se kao da nema njihove odgovornosti. Pokazalo se da je bazično demokratija u Crnoj Gori, njen proevropski i atlantistički profil, ipak toliko snažan da ga avanturistička Vlada triju kolona u godini dana nije uspjela uzdrmati u temelju. Crnoj Gori sada slijedi vrijeme u kojem je potrebna konsolidacija i obnavljanje uvjerljive atlantističke i proevropske parlamentarne većine. Začudo, to sada razumije čak i Trampova izaslanica",  zaključuje Đenero.

Portal Analitika