Politika

Nema izručenja Strugara i Jokića

Izvor

Oni su ocijenili da je izručenje jedino moguće u slučaju potpisivanja posebnog bilateralnog Sporazuma sa Hrvatskom, kao što je to pred kraj svog mandata predlagao bivši hrvatski premijer Ivo Sanader.

Županijsko državno tužilaštvo u Dubrovniku podiglo je optužnicu protiv desetorice oficira bivše JNA zbog ratnog zločina i uništavanja kulturnih i istorijskih spomenika u Dubrovniku tokom 1991. i 1992. godine, prenijeli su hrvatski i podgorički mediji.

Optuženi su prema pisanju Slobodne Dalmacije, generali Jevrem Cokić, Mile Ružinovski, Pavle Strugar, admiral Miodrag Jokić i njegov zamjenik kapetan Milan Zec, general B. Stanković, potpukovnik O. Vičić i njegov zamjenik major R. Komar, kapetan V. Kovačević zvani Rambo te poručnik Z. Gvozdenović.

Svi optuženi su crnogorski i srpski državljani.

Optužnice su podignute uoči Dana dubrovačkih branitelja koji se svake godine obilježava na Sv. Nikolu, 9. decembra, na dan kada je 1991. godine Grad pretrpio najveća razaranja.

Poznati crnogorski advokat i Strugarov branilac Goran Rodić u izjavi za Portal Analitiku kaže da po Ustavu Crne Gore a i Srbije njihovi državljani ne mogu biti izručeni Hrvatskoj.

On smatra da tajming podizanja optužnice ukazuje da je ona iskorišćena za unutrašnje političke prilike u Hrvatskoj .

On je ranije u izjavi za TV ‘’Vijesti’’ kazao da je optužnica zasnovana na paušalnim ocjenama i sumnjivim kvalifikacijama, podsjećajući da je ona podignuta poslije više od 18 godina kao i pet godina nakon okončanja prvostepenog sudskog postupka protiv Strugara u Hagu.

Bivši predsjednik Udruženja pravnika Stanko Marić kaže da je izručenje moguće jedino u slučaju potpisivanja bilateralnog sporazuma između dvije države.

Jedino u slučaju da takav Sporazum postoji moguće je izručenje bez obzira na jasna ustavna ograničenja, kazao je Marić za Portal Analitiku.

Optužnica je, kako piše Slobodna Dalmacija u svom on line izdanju od 4. decembra podignuta temeljem podataka prikupljenih tokom istrage te vojne dokumentacije bivše Jugoslavenske narodne armije koja je 2009. godine pribavljena putem oficira za vezu Državnog odvjetništva Republike Hrvatske pri Uredu tužiteljstva u Međunarodnom kaznenom tribunalu za bivšu Jugoslaviju u Hagu. Iz te dokumentacije utvrđeno je koje su tačno jedinice sudjelovale u agresiji na Dubrovačko područje, u kojem razdoblju i koje su jedinice napadale pojedina područja.

Temeljem direktiva za napad, naredbi za borbena djelovanja i izvještaju o borbenim djelovanjima koje su potpisivali optuženici utvrđeno je koji je od njih i u kojem razdoblju zapovijedao pojedinim jedinicama i kakva je bila njihova zapovijedna odgovornosti prenio je splitski list.

General Pavle Strugar je osuđen u Hagu na sedam i po godina zatvora zbog ratnih zločina na Dubrovačkom ratištu, Miodrag Jokić na sedam godina, dok je optužnica protiv Zeca povučena u julu 2002 zbog nedostatka dokaza.

Predmet Vladimira Kovačevića Ramba koji je bio optužen sa Strugarom, ustupljen je srpskom pravosuđu zbog psihičke nestabilnosti optuženog.

N.Z.

 

 

Portal Analitika