Svijet

Nema informacija o nestalom potpredsjedniku Kine

Izvor

Predstavnik ministarstva Hong Lei je, na pitanje novinara gdje je Sji i kakvo je njegovo stanje, rekao da ne raspolaže "informacijama o tome".

Upitan da li je Sji još živ, Hong je odgovorio: "Nadam da ste u stanju da postavite i ozbiljnije pitanje", prenijele su agencije.

Sijevo odsustvo i nedostatak informacija o njemu doveo je kineski mlin glasina do usijanja, sa stranim izaslanicima medija koji još podstiču vatru. Spekulacije na domaćim i stranim sajtovima se kreću od glasina da je povrijedio krsta na fudbalu do trača da je od silnog rada doživio srčani udar.

Neki maštovitiji predstavnici sedme sile su na stranim sajtovima već objavili pravu zavjereničku priču da je Sji povrijeđen u sudaru koji je ustvari bio pokušaj atentata koji su izveli njegovi protivnici.

Potpredsjednik Sji (59) je sin Sji Džongsuna, kineskog revolucionara i jednog iz generacije prvih kineskih rukovodilaca. Oženjen je pjevačicom Peng Lijuan. Po ustaljenoj političkoj praksi on je po izboru na to mjesto, prije pet godina, bio već predviđen da ove godine zamijeni na čelu partije predsjednika Hu Đintaoa, a iduće godine zauzme i njegovo mjesto šefa države.

Posljednji put u javnosti se pojavio 1. septembra, na početku školske godine partijske škole za kadrove Komunističke partije Kine. Poslije toga on je otkazao sastanke sa američkom državnom sekretarkom Hilari Klinton, singapurskim premijerom Lie Hsien Lungom i danskim šefom vlade Hele Torning-Šmitom.

U nedjelju Sji je propustio hitan sastanak Centralne vojne komisije, čiji je zamjenik predsjednika, a koja je sazvana povodom radova na saniranju situacije poslije prošlonedjeljnog zemljotresa na jugozapadu Kine.

Misterija koja okružuje Sjia je posljednja u nizu nepredvidivih incidenata koji prijete da pomute planove kineskog rukovodstva o glatkom prenosu vrhovne vlasti na mlađu generaciju funkcionera.

Crna serija je počela spekulacijama o padu šefa partije megapolisa Čongćinga, Boa Silaija, koji je bio viđen na mjestu člana najvišeg partijskog tijela, ali je osudom na smrt njegove žene Gu Kailai, zbog ubistva britanskog državljanina, izgubio sve šanse za bilo kakvo rukovodeće mjesto.

Zatim je početkom mjeseca došlo do neočekivane ostavke ključnog sekretara predsjednika Hu Đintaoa. Iz toga se izrodilo pretpostavka da je sekretarov sin umiješan u saobraćajni udes sa skupocjenim ferarijem i da je bilo pokušaja da se incident zataška.

A kada se ponovo pojavi, po kineskoj praksi, Sijevo boravište tokom iznenadnog nestanka iz vidokruga javnosti možda nikada neće biti otkriveno.

Jedna stvar je međutim sigurna. Kina može biti okosnica svjetske privrede i velika sila na političkoj pozornici, ali životi i privatnost njihovih vođa ostaju i dalje potpuna misterija kako za njenih 1,3 milijarde ljudi, tako i za mnogobrojne strane novinare i posmatrače koji se bave tom zemljom.

Portal Analitika