Nezakoniti izbor Mirsada Nurkovića za potpredsjednika Skupštine Crne Gore 16. avgusta trenutno je pod velikim znakom pitanja, s obzirom na to da prvo moraju biti izglasane izmjene Poslovnika i Odluke o utvrđivanju broja potpredsjednika u aktuelnom, 28. sazivu parlamenta.
Naime, ove izmjene koje će, izvjesno je, izglasati nova parlamentarna većina, postaju zakonite tek nakon objave u Službenom listu. O tome kakva je procedura za objavljivanje materijala, Pobjeda se zvanično obratila Službenom listu i od njih dobila odgovor da je zakonom definisano da se „propisi i drugi akti objavljuju, po pravilu, u prvom narednom broju Službenog lista, a najkasnije u roku od 10 dana od dana dostavljanja“.
Naravno, postoje i izuzeci, kada dokumenta treba hitno objaviti.
„Članom 15 Uredbe o načinu i rokovima dostavljanja propisa i drugih akata na objavljivanje u Službenom listu propisano je da će, u slučajevima kada se zahtijeva prednost u objavljivanju, organ, odnosno služba koja se stara o objavljivanju propisa i drugih akata, ako je to moguće, bez odlaganja najaviti Javnoj ustanovi vrstu i obim propisa ili drugog akta za koji se traži prednost u objavljivanju. Taj propis ili drugi akt, odnosno ispravka, za koje se zahtijeva prednost u objavljivanju, dostavljaju se najmanje jedan dan prije izdavanja Službenog lista“, rečeno je Pobjedi.
To znači da će Nurković moći da bude biran tek dan nakon što budu izmijenjeni Poslovnik i Odluka o broju potpredsjednika Skupštine. Ili neće?
Bošnjačka stranka je 23. jula postala dio vladajuće većine, pa su njeni predstavnici dobili brojne visoke funkcije kako u Vladi, tako i u državnim ustanovama i preduzećima. Osam dana kasnije, u Skupštinu su stigla dva personalna rješenja za samo jedno mjesto potpredsjednika parlamenta iz reda manjinskih partija i to Nikola Camaj kao predstavnik partija albanske manjine i Nurković kao član BS. Tokom sjednice, predsjedavajući Andrija Mandić je „pojasnio“ na koji način će poslanici toga dana birati. Kako je naveo, dogovori sa albanskim partijama i Bošnjačkom strankom, kao novim članom vladajuće većine, „poštuju se tako što se za prvog kandidata glasa 31. jula, a za drugog 16. avgusta“.
Opozicija je oštro reagovala na ovakvu „kombinatoriku“ među strankama nove većine. Andrija Nikolić (DPS) kazao je da su „na djelu nove pravne akrobacije kako bi se podmirile potrebe dijela parlamentarne većine u pogledu podjele funkcija“. Zbog toga je ponovio da je Mandić „personifikacija najbolje vlasti za jednu opoziciju“, te da im „ne ostaje ništa drugo nego da puste da se sami uruše“ jer će „nepočinstva jednog dana doći na naplatu“.
„I među onima koji su vladali 30 godina, govorim o DPS-u i njegovim koalicionim partnerima, sigurno je bilo ljudi koji su se nadali da se neke stvari teško mogu promijeniti u Crnoj Gori. Ali su se promijenile. I taj točak se pokrenuo. Ako vi danas mislite da možete da trajete beskonačno, grdno se varate. I ono što radite, okrenuće se jednog dana protiv vas“, dodao je Nikolić u polemici sa Mandićem.
Tada se uključio i potencijalni potpredsjednik Nurković rekavši da je „poraz DPS-a iz 2020. godine posljedica njihovog direktnog učešća u narušavanju nekadašnjeg SDP-a i formiranju SD-a“. S druge strane, šef kluba poslanika BS Amer Smailović kazao je na plenumu da prijedlog Mandića „nije put ka pomirenju“.
„Današnji izbor potpredsjednika Skupštine Crne Gore grubim miješanjem i arbitražom poslanika drugih partija predstavlja grubo narušavanje već stečenih prava na koje ćemo mi iz BS imati jasan odgovor. Želim da istaknem da se ovo ne odnosi na političke predstavnike albanskog naroda, već na predstavnike parlamentarne većine“, dodao je on.
Sedam dana kasnije, i dalje se ništa ne događa što bi ukazivalo na nezadovoljstvo BS već stečenim pozicijama.
U materijalu dostavljenom poslanicima navodi se da su prijedloge odluke o izmjeni Poslovnika Skupštine podnijeli poslanici Vasilije Čarapić (PES), Dejan Đurović (NSD), Boris Bogdanović (Demokrate), Milan Knežević (DNP), Bogdan Božović (SNP) i Nikola Camaj (Albanski forum).
Razlozi su, kako je navedeno, „izmjena Poslovnika koja omogućava poslanicima manjinskih partija do dva potpredsjednika Skupštine“, te da se to „pravno može opravdati potrebom za osiguranjem jednakih prava, promovisanjem demokratskih načela i usklađivanjem s međunarodnim standardima zaštite prava manjina“ uz „veću efikasnost i inkluziju, bolju reprezentaciju specifičnih interesa manjina i jačanje društvene kohezije“.
„Članom 1 ovog prijedloga predviđena je izmjena stava 5 člana 18 Poslovnika Skupštine Crne Gore kojom se utvrđuje broj potpredsjednika iz reda manjinskih partija. Članom 2 ovog prijedloga predviđeno je da odluka stupa na snagu danom objavljivanja u Službenom listu Crne Gore“, precizirano je u dostavljenom prijedlogu.
Tako će dosadašnji „jedan potpredsjednik bira se“ postati „najviše dva potpredsjednika biraju se“, čime bi trebalo da bude otvoren put za nesmetan izbor Nurkovića.
Kada je riječ o prijedlogu odluke o izmjeni Odluke o utvrđivanju broja potpredsjednika 28. saziva Skupštine Crne Gore, predsjednik Mandić kao predlagač u materijalu navodi da će se ona mijenjati i nakon usvajanja glasiti „Skupština Crne Gore 28. saziva ima pet potpredsjednika“. A i ova odluka stupa na snagu istog dana kada bude objavljena u Službenom listu.
S obzirom na to da je u skupštinsku proceduru stigao prijedlog za izbor Nurkovića na mjesto petog potpredsjednika, koji potpisuju poslanici BS (Amer Smailović, Kenana Strujić-Harbić, Admir Adrović, Edina Dešić i Jasmin Ćorović) i da bi na plenumu ta tačka dnevnog reda trebalo da bude odmah nakon izmjena Poslovnika i Odluke o broju potpredsjednika, ostaje otvoreno pitanje da li će on biti biran legalno. Jer, prema zakonu, ove odluke mogu biti objavljene tek narednog dana, što znači da se o ovoj tački ne može raspravljati prije 17. avgusta.
Ko će i kako razriješiti ovaj „Gordijev čvor“ obećanih funkcija, ostaje da se vidi. No, ne bi bilo čudno da se, u krajnjem, neki zakoni „pomalo prekrše“.
Poslanicima pune ruke posla
Predsjedavajući Mandić je 1. avgusta obavijestio poslanice i poslanike o sazivanju četvrte i pete vanredne sjednice 16. avgusta. Prva počinje tačno u podne, a na dnevnom redu ima sedam tačaka, dok druga počinje u 15 časova i na njoj će se razmatrati izmjene pet zakona.
Poseban značaj na četvrtoj vanrednoj sjednici svakako imaju prve tri tačke: dva prijedloga odluka o izmjeni Poslovnika i izmjena Odluke o broju potpredsjednika, a zatim i izbor potpredsjednika Skupštine za kojeg je kandidovan Nurković.
Koliko je sve rađeno na brzinu i bez poštovanja propisa i zakona, dovoljno govori činjenica da je sjednica Zakonodavnog odbora na kojoj će se razmatrati ovi dokumenti, zakazana za 15. avgust, a najava je stigla tek prije tri dana.