Politika

Funkcioner Demokratske partije socijalista Nikola Gegaj

Nedopustivo čišćenje kadrova manjina u novoj vlasti

Pomirenje u Crnoj Gori je trenutno u domenu mašte i lijepih želja. Pomirenje je sada mnogo dalje nego što je bilo prije četiri godine. Treba istaknuti da je pomirenje moguće samo u uslovima građanske, multietničke i multikonfesionalne države, za koju se zalaže DPS i njeni koalicioni partneri


Nedopustivo čišćenje kadrova manjina u novoj vlasti Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Funkcioner Demokratske partije socijalista Nikola Gegaj ocijenio je nedopustivim obračun sa kadrovima manjina u novoj izvršnoj vlasti.

"Takav odnos prema predstavnicima manjinskih naroda, zasigurno, ne da neće poslužiti aktuelnim vlastima, već će, upravo zbog ovakvog postupanja, doživjeti osudu od strane demokratskih i svih progresivnih snaga u zemlji i u međunarodnoj zajednici kao i stvaranje nedemokratskog imidža", rekao je Gegaj.

Kadrovi Bošnjačke stranke i albanskih partija se masovno smjenjuju u novoj izvršnoj vlasti. Da li ste iznenađeni takvim potezima nove većine?

DPS, kao građanska partija, u svom djelovanju maksimalno se posvetila afirmaciji građanskog koncepta cjelokupnog društva Crne Gore. Svjesna da takav koncept nije moguće postići bez integracije manjinskih naroda, DPS, poštujući maksimalno prava manjina, uključila je njihove predstavnike u svim organima i tijelima predstavljanja i odlučivanja u političkom i javnom životu zemlje. Stoga, upozoravali smo i aktuelnu parlamentarnu većinu da, slijedeći takvu praksu, pokaže demokratski kapacitet u stvaranju sličnog ambijenta njegovanjem manjinskih prava. Ali, oni postupajući suprotno svjedoci smo da isključuju predstavnike manjina iz organa i predstavničkih tijela u izvršnoj vlasti Crne Gore. Takav odnos prema predstavnicima manjinskih naroda, zasigurno, ne da neće poslužiti aktuelnim vlastima, već će, upravo zbog ovakvog postupanja, doživjeti osudu od strane demokratskih i svih progresivnih snaga u zemlji i u međunarodnoj zajednici kao i stvaranje nedemokratskog imidža. Stoga, manjine u Crnoj Gori treba da nastave sa podrškom u demokratskom duhu i progresivniju orijentaciju čiji je nosilac oduvijek bila DPS, a što će nastaviti i ubuduće. DPS će nastaviti da ukazuje na nedopustiv odnos aktuelne vlasti zbog nespremnosti da doprinosi njegovanju multikulturnih i multinacionalnih vrijednosti, po čemu je Crna Gora bila primjer svim zemljama regiona.

Nova vlast sprovodi masovno partijsko zapošljavanje u državnoj upravi sa primjesama nepotizma. Da li ste očekivali takav pristup?

Iako nijesmo očekivali drugačiji odnos od strane aktuelne vlasti, ipak oni suprotno od onoga što su uporno upozoravali, nastavljaju sa zapošljavanjem partijskih kadrova i to masovno, ne samo u državnoj upravi. Za nepuna dva mjeseca, uspjeli su zaposliti maksimalan broj partijski njima privrženih i, pri tom, udaljavaju provjerene kadrove koji su dali maksimalan doprinos realizaciji ukupnih reformi u Crnoj Gori. Naravno da ovakva praksa izaziva ogromno nezadovoljstvo šire javnosti.

Da li je Crna Gora pomirena ili podijeljena više nego ikada?

Pomirenje u Crnoj Gori je trenutno u domenu mašte i lijepih želja. Politički podvig u tom kontekstu je bio kada je tadašnji predsjednik Vlade Duško Marković pozvao sve opozicione stranke da učestvuju u vršenju vlasti, dakle da učestvuju u radu Skupštine, da dogovaraju sa pozicijom i da preuzimaju odgovornost za vršenje vlasti. Odgovor je bio „Ne pada nam na pamet“. I sa podjelom nastavili su i tokom izborne kampanje, iako je retorika bila puna populističkim floskulama za pomirenje. U suštini, oni podrazumijevaju pod tim terminom pokoravanje građana Crne Gore. Pomirenje je sada mnogo daleko nego što je bilo prije četiri godine. Treba istaknuti da je pomirenje moguće samo u uslovima građanske, multietničke i multikonfesionalne države, za koju državu se zalaže DPS i njeni koalicioni partneri.

Odbijanje rezolucije o Srebrenici sve govori

Nova parlamentarna većina odbila je da u dnevni red uvrsti Prijedlog rezolucije o genocidu u Srebrenici koji je predložila Bošnjačka stranka. Što ovo govori o karakteru nove vlasti?

Odbijanje da Prijedlog rezolucije o genocidu u Srebrenici, koji je predložila Bošnjačka stranka Crne Gore, bude na dnevni red Skupštine i to većinskim brojem glasova od strane poslanika većine je za mene potvrda stava koalicija koje su na vlasti uključujući i Uru o tom strašnom genocidu u Srebrenici prije 25 godina, što ujedno mnogo govori o politici nove vlasti u Crnoj Gori.

Portal Analitika