"Times" u obrazloženju odluke navodi da je šest mjeseci nakon smrti iranske heroine, opozicioni pokret ne samo preživio hapšenja, mučenja, namještena suđenja i nasilnu represiju, već je ojačao i postao još uvjereniji u konačnu pobjedu.
Londonski dnevnik "Times" izabrao je tragično preminulu iransku studentkinju Nedu Soltan, za ličnost 2009. godine.
Neda Agha-Soltan je Iranka koja je ubijena za vrijeme protesta, održanih poslije predsjedničkih izbora održanih u junu ove godine.
Jedan od mnogih posmatrača koji su bili prisutni na protestu, snimio je mobilnim telefonom njeno ubistvo. Ubrzo poslije toga, snimak se pojavio na internet portalima širom svijeta.
"Times" u obrazloženju odluke navodi da je šest mjeseci nakon smrti iranske heroine, opozicioni pokret ne samo preživio hapšenja, mučenja, namještena suđenja i nasilnu represiju, već je ojačao i postao još uvjereniji u konačnu pobjedu.
Njeno ime je time postalo simbol opozicije. Neda na persijskom znači "glas" ili "poziv." Takođe se metaforično tumači kao "glas Irana" i "simbol za prodemokratske proteste protiv Islamskog režima."
Da sudbina mlade Iranke bude još nesrećnija, svjedoči i šokantni podatak da policija nije predala njeno tijelo porodici.
Sahrana nesrećne djevojke je otkazana, kremirana je bez znanja njene porodice, a vlada je zabranila držanje memorijalne službe.
Hronologija: Neda, studentkinja filozofije (27), ubijena je 20. juna tokom protesta pristalica bivšeg premijera Mir Hosseina Musavija zbog izborne krađe .
Djevojka koja je s ocem izišla na ulice Teherana, pogođena je snajperom od vladinih snaga i pred kamerama, umrla ocu na rukama.
Fotografije o njenoj smrti odmah su objavili strani mediji, a ubrzo su se našle i na internetu.
Iranski predsjednik Mahmud Ahmadinedžad zatražio je tada sudsku istragu o “sumnjivoj” smrti mlade Iranke Nede Aga-Soltan koja je postala ikona opozicionih protesta. Ahmadinedjad je pisanim putem zatražio od prvog čovjeka iranskog sudstva ajatolaha Mahmuda Hašemija-Šahrudija, da se povede ozbiljna istraga koja bi pomogla da se utvrde “elementi” u vezi s ubistvom Nede i da se rezultati istrage objave narodu.
Predsjednik Ahmadinedžad je optužio strane medije da su iskoristili smrt Nede u propagandne svrhe, a opoziciju i neprijatelje Irana da zloupotrebljavaju njen slučaj “za svoje političke ciljeve i da bi izokrenuli čist i jasan imidž Islamske Republike u svijetu”.
Britanski dnevnik "Times" objavio je identitet doktora koji pomaže Nedi, kako se vidi na jednom video snimku s interneta, i prenosi njegovu izjavu u kojoj tvrdi da je Neda ubijena mecima koje upotrebljavaju vladine milicije.
Iranska državna televizija je objavila da Neda nije ubijena mecima koje koriste iranske snage sigurnosti, dodajući da snimanje scene djevojčine smrti i njihovo munjevito objavljivanje u stranim medijima ukazuje da je cijeli incident isplaniran. Istog dana kada je ubijena Neda, poginulo je još najmanje devet osoba.
Sudbina Nedine porodice: Iranske vlasti naredile su da porodica studentkinje Nede Age Soltan napusti svoj dom, nakon što je šokantni snimak njene smrti obišao svijet.
Komšije su rekle da porodica Soltan više ne živi u svom stanu na četvrtom spratu zgrade u ulici Meshkini u istočnom dijelu Teherana. Oni su dodali da su Soltanijevi istjerani nakon što je Neda ubijena.
“Znamo da su bili prisiljeni da napuste svoj stan”, rekao je jedan komšija za britanski BBC.
Blogovi: Glas čija je smrt zgrozila javnost, te obišla cijeli svijet. Glas koji predstavlja borbu za slobodu izražavanja i okupljanja iranskog naroda, borbu protiv nasilja koje oduzima pravo na ljudski život. Glas koji se ne boji ni nove prijetnje oružanih snaga koji pozivaju na revolucionarne sukobe koji će se dogoditi ako protestanti iziđu na ulici, kaže su u jednom postu objavljenom na globalnoj društvenoj mreži Facebook.
Pripremio N.Z.