Generalni sekretar Venecijanske komisije, dr Tomas Markert, smatra da nema realnih mogućnosti da Venecijanska komisija proslijedi mišljenje na izmjene crnogorskog Zakona o izboru poslanika i odbornika prije juna jer sam prijedlog novih zakonskih rješenja – još nije ni stigao na adresu Venecijanske komisije.
- Venecijanskoj komisiji je poznato da je prijedlog novog crnogorskog zakona upućen ali mi ga - još nijesmo dobili. Zbog toga još nije odlučeno hoće li crnogorski prijedlog uopšte biti uvršten u dnevni red zasijedanja 4. i 5. juna niti je to moguće predvidjeti dok taj prijedlog ne stigne do nas. Mi ćemo prvo razmotriti prijedlog, tek onda odlučivati o proceduri, kaže dr Markert za Portal Analitika.
Ukoliko mišljenje Venecijanske komisije ne stigne na vrijeme i, sljedstveno tome, u crnogorskom parlamentu ne bude dvotrećinske većine neophodne da se promijeni zakon, lokalni izbori će se održati bez Ustavom predviđenog usaglašavanja izbornog zakonodavstva.
Nema mišljenja do juna: Tokom pošlog zasijedanja crnogorski parlament je usvojio zaključak da se izmjene zakona, koje su predložila tri poslanika vladajuće koalicije kao i varijante koje su predložili predstavnici opozicije, upute Venecijanskoj komisiji na ekpertizu. Nakon mišljenja Venecijanske komisije trebalo je da se usvoji novi zakon o izboru poslanika i odbornika.
Inače, rok za usklađivanje izbornog zakonodavstva sa najvišim pravnim aktom Crne Gore ističe 30. aprila, a do sada je produžavan nekoliko puta. Dr Markert smatra da nema dovoljno vremena da se formira mišljenje do roka koji je predviđen crnogorskim zakonodavstvom.
- Nije još zakazan susret sa predstavnicima crnogorskog parlamenta. Znamo da postoji potreba da se bude ažuran, potreba za brzom reakcijom zbog rokova koje imate. Ali, mora se poštovati procedura, karakteristična za Komisiju. Zato mislim da je teško očekivati da se formira mišljenje Venecijanske komisije do početka juna.
Dodatne konsultacije i okrugli sto: U razgovoru za Portal Analitika dr Tomas Markert ne isključuje mogućnost da, tokom proljeća, bude organizovan okrugli sto ili konsultacije u okviru parlamenta posvećene crnogorskom izbornom zakonodavstvu.Uobičajena je procedura, ističe Markert, zakazivanja stručnih konsultacija sa članovima Venecijanske komisije.
- To ćemo dogovoriti sa crnogorskim vlastima. Mnogo toga zavisi, takođe, od kompleksnosti pravne materije; od toga koliko su krupne zakonske promjene zamišljene ili predviđene. Moguće je da ćemo tokom proljeća organizovati specijalizovani okrugli sto u Crnoj Gori da bi se razmotrila sva pitanja koja su predmet spora. Za sada, da bih bio precizniji, potrebno mi je više informacija o predloženim izmjenama, zaključio je Market, napominjući da je Venecijanska komisija imala i ima dobru saradnju sa Skupštinom Crne Gore u razmatranju mnogih pravno komplikovanih pitanja.
D. Đuranović