Ministar pravde, ljudskih i manjinskih prava Vladimir Leposavić saopštio je juče u Skupštini Crne Gore da će biti spreman da prizna da se u Srebrenici dogodio genocid „kada se to nedvosmisleno utvrdi“, dovodeći kao visoki državni zvaničnik u pitanje kredibilitet Haškog tribunala.
Negiranje genocida, upozorio je u izjavi za Pobjedu portparol Bošnjačke strane Adel Omeragić, neprihvatljivo je, posebno, kako je istakao, ako imamo u vidu da je Crna Gora na kursu proevropske politike.
''Ovakvi i slični potezi samo nam potvrđuju tezu da se Vlada Zdravka Krivokapića, svjesno ili ne, udaljava od evropskih vrijednosti'' poručio je on.
Omeragić kaže da je iznenađen izjavom ministra Leposavića, ukazujući da bi ministar pravde morao biti legalista, neko ko poštuje odluke zvaničnih međunarodnih organa.
''Da se u Srebrenici desio genocid, presudio je Međunarodni sud pravde i Haški sud za ratne zločine na području bivše Jugoslavije. Ako ministar Leposavić osporava legitimitet ovih sudova, onda je to poruka da ova Vlada ne priznaje odluke međunarodnih sudova. Podsjećam da su i Evropski parlament i američki Senat jasno ustvrdili da se u Srebrenici desio genocid'' podsjetio je naš sagovornik.
Ovakva izjava čovjeka koji je na čelu resora pravde, kategoričan je Omeragić, „pokazatelj je da aktuelna Vlada ne želi da krene u pravcu suočavanja s prošlošću i pomirenja“.
Skandalozna izjava ministra pravde, ljudskih i manjinskih prava uslijedila je kao njegov odgovor na pitanje poslanika Demokratske partije socijalista Andrije Nikolića da li je kao prvi čovjek ovog resora spreman da prizna i prihvati da se u Srebrenici desio genocid i da li pokazuje spremnost da se pokloni žrtvama.
''Vaše pitanje je konkretno, ali je pitanje da li je korektno. Nije na ministru pravde, kao što nije na bilo kojem drugom pojedincu koji nije učestvovao u kritičnom događaju, pogotovo kakav je ovaj, da prizna ili ne prizna, odnosno eventualno poriče postojanje bilo kojeg krivičnog djela, pogotovo ratnog zločina. Samo priznanje onoga koji je okrivljen u sudnici može da bude relevantno za to djelo. Jasno je da političko raspravljanje i utvrđivanje zločina genocida između pojedinanaca koji nijesu ni teritorijalno, ni generacijski vezani za događaj predstavljaju sukobe produženog trajanja'' pokušao je Leposavić da realtivizuje priču o genocidu u Srebrenici.
Zločin genocida, kako je dalje kazao, od ostalih ratnih zločina razlikuje jedan element - genocidna namjera.
''To je namjera da se uništi čitav jedan narod. Pitanje koje ste postavili meni je pitanje da li su ratni zločinci u Srebrenici imali genocidnu namjeru ili nijesu. Ja to ne znam'' obrazložio je svoj odgovor doskorašnji zvanični advokat Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori.
Kazao je i kako je odluka suda u Hagu zasnovana na nalazima Haškog tribunala koji je „izgubio svoj legitimitet kada je Savjet Evrope utvrdio da su uništeni dokazi o vađenju i trgovini organima civilnih srpskih žrtava na Kosovu“.
''Siguran sam da nijedan istaknuti pripadnik srpskog naroda ne negira da je u Srebrenici učinjen stravičan zločin čije učionioce treba kazniti. Ono što je srpskom i bošnjačkom narodu potrebno, čemu vaše pitanje ne doprinosi, jeste razumijevanje da su i jedni i drugi žrtve'' nastavio je Leposavić sa relativizacijom genocida u Srebrenici.
Optužio je Nikolića da ovakvim pitanjima produžava patnju pogođenih ovih zločinom.
''Imam obavezu da se prema svima odnosim jednako. Ja nijesam bio ratni profiter i neću biti antiratni profiter, pa se neću koristiti kolektivnim osudama i stigmatizacijama. Ne mogu da priznam ili ne priznam nešto o čemu nemam saznanja'' poručio je ministar pravde, ljudskih i manjinskih prava i apelovao „da po ovakvim temama manje ispitujemo jedni druge, a više slušamo“.
Spreman je, kako je kazao, da prizna „da je u Srebrenici učinjen zločin genocida - kada se to nedvosmisleno utvrdi“?!
''Spreman sam da se poklonim svim žrtvama, naročito žrtvama Srebrenice, jer su to žrtve mojih prijatelja i sugrađana i to i ovom prilikom činim'' rekao je ministar u Vladi Crne Gore.
Poslanik DPS-a ga je upozorio da se nevješto sakrio iza formulacija iza kojih zapravo negira da se desio genocid i podsjetio ga da „sud rekao da je to bio genocid“.
''Zbog ovakvog odnosa prema stvarima civilizacijske prirode u demokratskom društvu trebalo bi da podnesete ostavku'' poručio je minisru Leposaviću poslanik Nikolić.
Podsjetio je Leposavića da je u Srebrenici, u julu 1995. godine pobijeno više od 8.000 mušakraca i dječaka, Bošnjaka i Muslimana, u nekoliko dana.
Međunarodni sud pravde i Haški sud za ratne zločine na području bivše Jugoslavije stravičan zločin u Srebrenici okvalifikovali su kao genocid.
Sud u Hagu, za genocid u Srebrenici, pravosnažno je osudio bivšeg predsjednika entiteta BiH Republike Srpske Radovana Karadžića na doživotni zatvor.
General Ratko Mladić, pod čijom komandom je sproveden genocid, osuđen je nepravosnažno na doživotni zatvor.
Osim njih dvojice za genocid u Srebrenici, na dugogodišnje zatvorske kazne, osuđeno je još nekoliko aktera ovog užasnog zločina. K. KRSMANOVIĆ
SD: Negiranje Srebrenice i Haškog suda dovoljno govori o novoj Vladi
Činjenica da smo, decenijama nakon Srebrenice i pokolja 8.000 ljudi, došli u situaciju da se sa svojom vladom „objašnjavamo“ saopštenjima što se tamo desilo i da li sud u Hagu ima legitimitet ili ne - dovoljno govori o antievropskom karakteru „oslobodilačke“ vlade, upozorili su juče iz Socijaldemokrata.
„Najsvježiji“ primjer je ministar ni manje ni više nego pravde i ljudskih prava - Leposavić, koji pored presude međunarodnih sudova, traži nekakve svoje, dodatne dokaze da je u Srebrenici počinjen genocid i da Sud u Hagu ima legitimitet. Znali smo da dobar dio članova Vlade osuđene ratne zločince doživljava herojima, ali nijesmo vjerovali da će otvoreno i usred Skupšine tu svoju nazadnu ideologiju da propagiraju'' istakli su oni.
Poručili su Uri, na poruke da treba „da se ostavimo prošlosti“, da su oni ovu priču vratili u sadašnjost.
''Činjenica da vaši prijatelji danas usred Skupštine imaju ovakve izjave, govori samo o jednom: lošoj budućnosti koju nam spremate'' istakli su iz SD-a.
Fejzić: Ako ne znamo da se u Srebrenici desio genocid, onda se bojim da naš put nije EU
Reis Rifat Fejzić komentarisao je na svom Tviter nalogu izjavu ministra pravde Vladimira Leposavića o Srebrenici.
''Ako mi u Crnoj Gori ne znamo da se u Srebrenici desio GENOCID, na osnovu odluke Međunarodnog suda za ratne zločine u Hagu, i ako je to stav Vlade Crne Gore, onda se bojim da naš put nije EU, poručio je on.
Jakič: Izjava Leposavića teška uvreda za 8.372 žrtava masakra
''Izjava ministra pravosuđa Vlade Crne Gore Vladimira Leposavića teška je uvreda za svih 8.372 žrtava masakra i sramota za predstavnika Vlade koja želi članstvo u Evropskoj uniji EU'', smatra bivši ministar odbrane Slovenije i bivši poslanik Evropskog parlamenta Roman Jakič.
Jakič je rekao da je genocid u Srebrenici najveći zločin od raspada Jugoslavije i najveći zločin od Drugog svjetskog rata na evropskom tlu.
Vuksanović-Stanković: Ne priznati genocid u Srebrenici je saučesništvo u njemu
Ne priznati genocid u Srebrenici je saučesništvo u istom, kazala je poslanica Socijaldemokratske partije SDP Draginja Vuksanović-Stanković, komentarišući izlaganje u parlamentu ministra pravde i ljudskih i manjinskih prava Vladimira Leposavića.
''Uvaženi „eksperte“ Leposaviću, za Vašu informaciju, i to bitnu, u Srebrenici se dogodio genocide'' napisala je Vuksanović-Stanković na Tviteru.