Novi proizvodi

Naučnici s Oksforda tvrde da su na korak od vakcine protiv koronavirusa

Univeritet u Oksfordu tvrdi da je došlo do velikog pomaka u svjetskoj trci za vakcinu protiv koronavirusa.

Ilustracija Foto: shutterstock
Ilustracija
IndexIzvor

Mnogi naučni timovi morali su krenuti s testiranjem na malenom uzorku kako bi se očuvala sigurnost ljudi, ali naučnici s Instituta Džener imali su prednost u toj trci jer su protekle godine radili slična istraživanja, odnosno testirali su vakcine na raniji oblik koronavirusa.

Do kraja maja obaviće testiranje na više od 6.000 ljudi

U svjetskoj trci za vakcinu protiv kovid-19 bolesti zato su među prvima, piše Njujork Tajms, a testiranje vakcine provešće na više od 6.000 ljudi do kraja maja, nadajući se pritom ne samo da je vakcina sigurno za ljude, već i da djeluje protiv novog koronavirusa.

Naučnici s Oksforda tvrde da će njihova vakcina, ako sve protekne u najboljem redu, biti dostupno već u septembru.

Njujork Tajms piše da su najnovije vijesti iz tog naučnog tima vrlo ohrabrujuće.

Testirali vakcinu na šest majmuna, nakon 28 dana svi su preboljeli koronavirus

Šest majmuna dobilo je vakcinu s Oksforda, nakon čega su ih naučnici izložili visokim dozama koronavirusa. Od njega su obolijevali svi majmuni u laboratoriju osim ovih šest koji su primili vakcinu. Oni su ostali zdravi i 28 dana nakon primanja doze.

"Ova vrsta majmuna (op. a. Rhesus macaque) je najsličnija čovjeku", rekao je Vinsent Manster, istraživač koji je sproveo testiranje na majmunima.

Manster je dodao da će iduće sedmice diskutovati rezultate ove analize, a potom i objaviti naučni članak u nekom od časopisa.

Imunitet kod majmuna nije garancija da će vakcina biti efikasna i kod čovjeka

Imunitet kod majmuna nije garancija da će vakcina pružiti jednak nivo zaštite i ljudima. Kineska kompanija, koja je nedavno testirala na uzorku od 144 sudionika, SinoVac, takođe je istaknula da je vakcina bilo efikasna na toj vrsti majmuna.

"To je vrlo, vrlo brz klinički program", rekao je Emilio Emini, šef programa za pronalazak vakcine fondacije Bila i Melinde Gejts, koja finansira više kompanija koje pronalaze rješenje za novi koronavirus.

Koja potencijalna vakcina će se pokazati najboljom, nemoguće je znati dok podaci testiranja ne postanu dostupni.

"Svakako će nam biti potrebno više od jedne vakcine"

Emini objašnjava da će svakako biti potrebno više od jedne vakcine. Neke vakcine efikasnija su od drugih, pogotovo u skupinama poput djece ili starijih ljudi. Ili se razlikuju u cijeni i dozi. Svakako je kod produkcije virusa bolje imati više opcija, nego isključivo jednu.

Istraživanje naučnika sa Univerziteta na Oksfordu, ako i bude neuspješno, omogućiće važnu lekciju o prirodi i ponašanju koronavirusa te kako on utiče na imunitet.

Portal Analitika