„Misija Kfor, predvođena NATO, igraće fundamentalnu ulogu u obezbjeđivanju efikasne primjene sporazuma, u skladu sa Rezolucijom 1244 Savjeta bezbjednosti UN iz 1999. godine kojom se Kforu nalaže da osigura bezbjedno i sigurno okruženje i slobodu kretanja za sve zajednice koje žive na Kosovu“, kazala je portparolka alijanse Oana Lungesku.
Ona je navela da je dijalog Beograda i Prištine, uz posredstvo specijalnog predstavnika EU Miroslava Lajčaka, od ključnog značaja za stabilnost u cijelom regionu.
„NATO nastavlja da snažno podržava dijalog uz posredstvo EU i druge napore u cilju normalizacije odnosa Beograda i Prištine. Ovo je jedini put ka postizanju trajnog političkog sporazuma za region“, dodala je Lungesku.
Lungesku je podsjetila da je generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg prethodnih dana razgovarao sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučičem i premijerom Kosova Aljbinom Kurtijem o potrebi za deeskalacijom, suzdržanošću i povratkom dijalogu.
„Radujemo se sjutrašnjem dolasku specijalnog predstavnika EU za dijalog Beograda i Prištine i druga regionalna pitanja Zapadnog Balkana Miroslava Lajčaka u sjedište NATO, gdje će se sastati sa generalnim sekretarom Stoltenbergom i članovima Sjevernoatlantskog savjeta“, navela je Lungesku.
Poslije dvodnevnih pregovora u Briselu, Beograd i Priština su postigli sporazum o deeskalaciji i daljim koracima u rješavanju krize na sjeveru Kosova. Sporazum predviđa da se specijalne jedinice kosovske policije 2. oktobra povuku sa prelaza Jarinje i Brnjak i da istovremeno budu uklonjene i barikade kosovskih Srba.
Kfor će rasporediti svoje snage na prelazima Jarinje i Brnjak prije početka simultane akcije i ostaće tamo dvije sedmice, predviđeno je, izmedju ostalog, sporazumom postignutim uz posredstvo EU.
Kriza na sjeveru Kosova počela je 20. septembra, kada je vlada u Prištini na Jarinje i Brnjak poslala specijalne snage policije radi sprovođenja odluke o zamjeni srpskih registarskih tablica, na šta su Srbi sa sjevera Kosova odgovorili blokadom puteva.