Kako je saopštio Nobelov institut u Oslu, pošto je 31. januara istekao rok za podnošenje kandidatura, nominovano je 317 kandidata, među kojima je 210 uglednih pojedinaca i 107 međunarodnih organizacija.
List podsjeća da norveški Nobelov komitet decenijama drži u strogoj tajnosti imena kandidata, kao i onih koji podnose nominacije, a po statutu komiteta, ti podaci se čuvaju 50 godina.
Ipak, podaci o kandidatima i njihovim predlagačima "procure" u javnost, pa se tako zna da su među njima, već drugu godinu, aktivistkinja za borbu protiv klimatskih promjena Greta Tunberg, ali i NATO, što je, kako navodi Politika, izazvalo izvjestan šok u dijelu norveške političke javnosti i opozicionih medija.
Iza kandidature NATO-a stoje neki poslanici vladajuće konzervativne partije Desnice koji smatraju da taj vojni savez svojim višedecenijskim postojanjem preventivno djeluje protiv izbijanja sukoba u svijetu, pogotovo u vrijeme hladnog rata i postojanja nekadašnjeg Sovjetskog Saveza.
Prema predlagačima, zahvaljujući NATO-u u Evropi duže od 70 godina vlada mir, mada je, kako navodi jedan od njih, za njegovo "postizanje i održavanje, neophodno i neminovno da se povremeno primijeni vojna vojna moć i otpočne rat".
Politika zaključuje da je ipak Greta Tunberg favorit za dobijanje Nobela za mir, a to potvrđuju i kvote na kladionicama, dok se NATO joše nije obreo na listićima bukmejkera.