Komisija ne posjeduje prijavu neželjenog događaja nakon vakcinacije, a Institut za javno zdravlje tražiće od Višeg tržavnog tužilaštva ekshumaciju i obdukciju preminulog pacijenta radi konačnog utvrđivanja neposrednog uzroka smrti.
„Za sada nema povezanosti sa vakcinacijom. Dok se ne dokaže jasna veza, vakcinacija se nastavlja“, saopšteno je iz Instituta.
Komisija IJZ smatra da imunizacija treba da se nastavi imajući u vidu sve trenutno dostupne podatke, kao i činjenicu da bi obustavljanje programa nosio potencijalno veći rizik po zdravlje nevakcinisanih uslijed mogućeg obolijevanja od COVID-19.
Podsjećamo, Evropska agencija za ljekove je 18. marta objavila da je Astra Zeneka sigurna i učinkovita i da je potrebno da se nastavi imunizacija ovom vakcinom.
I Svjetska zdravstvena organizacija je 15. marta objavila da do tog dana nije bilo dokaza da su zdravstveni incidenti prouzrokovani vakcinom Astra Zeneka i da jevažno da se vakcinacija nastavi kako bismo spasili živote.
U Hrvatskoj, stručna grupa za nuspojave i sigurnu primjenu cjepiva HALMED-a i HZJZ-a zaključila je 15. marta kako nije vjerovatna uzročno-posljedična povezanost između primjene cjepiva Astra Zeneka i prijavljene sumnje na nuspojavu plućne embolije sa jednom smrtnim ishodom u toj zemlji, pa je vakcinacija ovom vakcinom nastavljena.
Za primjer, njome se u Crnoj Gori ranije ove nedjelje vakcinisao potpredsjednik Vlade, Dritan Abazović.
"Ako može 23 miliona Britanaca da se vakciniše Astra Zenekom mogu i ja. Jedini način da se izborimo sa koronavirusom jeste da se masovno vakcinišemo. Sad imamo vakcinu i pozivam građane da se vakcinišu. Solucija je jednostavna, da uđemo u sistem vakcinacije i vratimo slobodu. Građani su umorni da budu zatvoreni u kućama”, kazao je ranije potpredsjednik Vlade Crne Gore.