Napušteno postrojenje u Rasadniku pretvoreno u deponiju: Gomilu smeća iz kotlarnice niko ne uklanja

Sta­na­ri La­me­le 6 u bjelopoljskom pri­grad­skom na­se­lju Rasad­nik u više navrata su nego­dovali zbog de­po­ni­je for­mi­ra­ne u nekadašnjoj ko­tlar­ni­ci. Istina nije tako puna smeća kao ranijih godina jer su samoinicijativno zaključali ulaz u taj prostor i na prozor postavili metalni poklopac.

Napušteno postrojenje u Rasadniku pretvoreno u deponiju: Gomilu smeća iz kotlarnice niko ne uklanja Foto: Dan/Milovan Novović
DanIzvor

Ključ je kod stanara, iako kotlarnica nije njihova. Vojo Čabarkapa čiji je stan najbliži kotlarnici pojašnjava kako je bilo planirano da se putem ovog postrojenja za­gri­ja­va ne­ko­li­ko zgra­da, ali je ono go­di­na­ma zvr­ji pra­zno i po­sta­lo je ru­glo. Prema njegovim riječima, pro­blem sa gomilanjem smeća da­ti­ra odra­ni­je, ali ni­ko od nad­le­žnih ne preduzima ništa, pa borba stanara sa ovom crnom ekološkom tačkom traje godinama.

"Smeće ovdje baca ko stigne. S obzirom na to da u Rasadniku ima više od deset lamela u kojima je preko stotinu stanova među njima ima i nesavjesnih koji otpad odlažu u ovom prostoru. Zvali smo komunalnu inspekciju, komunalno preduzeće, obraćali se lokalnoj upravi, novine su ovome pisale... Sporadično nakon pisanja u Danu dođu i odvezu smeće iz kotlarnice. Ipak, kotlarnica se opet iznova napuni i stvara nam ogroman problem", navodi Čabarkapa dodajući da je u pitanju ozbiljan eko­lo­ški incident ko­ji sva­kog tre­na mo­že da iza­zo­ve ne­že­lje­ne po­slje­di­ce.

"Ovdje je potencijalni izvor zaraze. Smrad se ši­ri či­ta­vim kra­jem, a naj­te­že je na­ma ko­ji ži­vi­mo u ne­po­sred­noj bli­zi­ni. Ni ne po­mi­šlja­mo da otvo­ri­mo vra­ta i pro­zo­re, ni­ti dje­cu pu­šta­mo da se igra­ju is­pred zgra­de. Neprijatni mirisi i isparenja nam ulazi u stanove. Sve smo zamandalili i očekujemo pomoć nadležnih službi da dođu i odnesu smeće i otpad koji se još nalazi u kotlarnici", kaže jedna od stanarki iz ulaza.

Stanari Lamele navode i da se ko­nač­no mo­ra utvr­di­ti ko ga­zdu­je ovom ko­tlar­ni­com i ko je du­žan da se sta­ra o hi­gi­je­ni či­ta­vog na­se­lja.

"U ne­po­sred­noj bli­zi­ni su ško­le i ki­osk br­ze hra­ne, pa je to još je­dan od raz­log da nad­le­žni što pri­je re­a­gu­ju. Iako unutar naselja postoje po­su­de za od­la­ga­nje sme­ća s ob­zi­rom na na­se­lje­nost Ra­sad­ni­ka to je nedovoljno. Kon­tej­ne­ri su uda­lje­ni od na­še la­me­le i br­zo se na­pu­ne, pa gra­đa­ni sme­će ba­ca­ju po­red njih ili ranije dok su bila otvorena vrata u ovu ko­tlar­ni­cu. To uglav­nom či­ne pod okri­ljem mra­ka i ne sa­mo sta­na­ri ove već i iz dru­gih zgrada. Takođe, kontejneri se neredovno prazne", ob­ja­šnja­va Čabarkapa.

Nadležni spremni da pomognu

Ko­mu­nal­na po­li­ci­ja je o pro­ble­mu u Rasadniku više na­vra­ta oba­vje­šta­va­la pri­vat­no pred­u­ze­će ko­je je gra­di­lo stam­be­ne zgra­de i ko­ji­ma ko­tlar­ni­ca pri­pa­da. Opet će­mo po­ku­ša­ti da us­po­sta­vi­mo kon­takt s vla­sni­kom te fir­me. S ob­zi­rom na to da ni­je u pi­ta­nju jav­na po­vr­ši­na već pri­vat­no vla­sni­štvo ne mo­že­mo sa­mo­i­ni­ci­ja­tiv­no da poč­ne­mo či­šće­nje ko­tlar­ni­ce. Na­dam se da će­mo na­i­ći na ra­zu­mi­je­va­nje vla­sni­ka, na­kon če­ga će­mo uz pomoć rad­ni­ka Ko­mu­nal­nog Lim oči­sti­ti ko­tlar­ni­cu i za­tvo­ri­ti taj prostor kako bi­smo spri­je­či­li da se sme­će tu i da­lje od­la­že, kazali su iz Komunalne inspekcije.

U preduzeću Komunalno Lim su takođe spremni da pomognu i očiste kotlarnicu uz zahtjev da to mogu da urade jer ulaze u privatan posjed.

I ru­ko­vod­stva Gim­na­zi­je "Mi­lo­je Do­bra­ši­no­vić" i Sred­nje elek­tro- eko­nom­ske ško­le, ko­je se na­la­ze u ne­po­sred­noj bli­zi­ni, ape­lu­ju na nad­le­žne da ri­je­še ovaj pro­blem jer đa­ci svakodnevno pro­la­ze po­red ko­tlar­ni­ce, ko­ja je po­ten­ci­jal­ni iz­vor za­ra­ze.

Portal Analitika