Svijet

"Katalonija ima pravo da odlučuje o svojoj sudbini"

Iako je nalog za hapšenje na snazi: Puđdemon se vratio u Barselonu nakon sedmogodišnjeg izgnanstva

Karles Puđdemon, bivši premijer španske sjeveroistočne regije Katalonije, vratio se jutros u Španiju, nakon sedam godina provedenih u egzilu, a za sada nije uhapšen u Barseloni.

Iako je nalog za hapšenje na snazi: Puđdemon se vratio u Barselonu nakon sedmogodišnjeg izgnanstva Foto: Bloomberg
AgencijeIzvor

Puđdemon, koji je 2017. organizovao zabranjeni referendum o nezavisnosti Katalonije, došao je u Barselonu kako bi u tamošnjem parlamentu prisustvovao raspravi o izboru novog premijera.

Iako je u maju u Španiji usvojen zakon o amnestiji za nekoliko stotina zagovornika nezavisnosti, Vrhovni sud je presudio da to ne vrijedi za Puđdemona zbog "pronevjere" javnog novca u sklopu pokušaja otcjepljenja.

Na snazi je nalog za hapšenje raspisan sa tog suda u Madridu.

Puđdemon se ujutro pojavio pored simboličnog spomenika Arc de Triomf (Trijumfalni luk) okružen stotinama pristalica sa katalonskim zastavama.

"Došao sam danas kako bih vas podsjetio da smo još uvijek ovdje. Katalonija ima pravo da odlučuje o svojoj sudbini", rekao je okupljenima.

Puđdemon je zatim krenuo, okružen pristalicama, prema parlamentu u Barseloni.

U četvrtak se održava rasprava o izboru za premijera španskog socijaliste Salvadora Ille, unioniste koji je dobio najviše glasova na izborima održanima u aprilu.

Puđdemonova stranka Zajedno za Kataloniju je poručila da će zatražiti prekid parlamentarne rasprave bude li Puđdemon uhapšen.

Ostale stranke koje podržavaju nezavisnost te autonomne pokrajine na sjeveroistoku sa 7m5 miliona stanovnika podržale su taj stav.

Oko parlamenta se očekuje okupljanje katalonskih separatista, a protest su najavili i španski unionisti predvođeni desnom strankom Vox.

Puđdemon se u Španiju mogao vratiti bez kontrole na granici jer se Belgija gdje živi, ali i susjedna Francuska u kojoj je vodio kampanju za izbore u Kataloniji, nalaze u zoni Schengena pa među tim zemljama nema graničnih kontrola.

Portal Analitika