To se dogodilo nakon inspekcijskog nadzora rudarske i geološke inspekcije.
"Ova mjera ne znači potpuno zatvaranje rudnika, već je donijeta kao preventivna i zaštitna mjera nakon ekološkog incidenta izazvanog pojavom koja se prema Zakonu o zaštiti i spašavanju kvalifikuje kao “veća nesreća”, s obzirom na štetu po životnu sredinu i kontaminaciju rijeke Ćehotine", istakli su iz tog ministarstva.
Firmi koja upravlja rudnikom naloženo je da privremeno obustavi izvođenje radova na odlaganju flotacione jalovine unutar eksploatacionog polja i da omogući nesmetan pristup stručnim timovima i nadzoru, koji sprovode geološka istraživanja u skladu sa nalogom geološke inspekcije od 4. jula 2025. godine.
"Mjera ostaje na snazi do ispunjenja sljedećih uslova: završetka geoloških istraživanja i dobijanja validnih rezultata, izrade Plana zaštite i spašavanja i pribavljanja saglasnosti od Ministarstva unutrašnjih poslova, pripreme i odobravanja tehničkog rješenja koje će spriječiti slične incidente u budućnosti", naveli su oni.
Kako naglašavaju, šteta je nastala formiranjem kaverne u tlu flotacionog jalovišta, usljed iznenadne geološke pojave, najvjerovatnije zemljotresa, klizišta ili odrona. Ta kavernacija je omogućila vodi iz flotacionog jezera da pronađe podzemni put do udaljenih izvorišta, što je izazvalo zagađenje vodotokova.