Svijet

Najveći čovjekovi prijatelji pripitomljeni u evroazijskoj stepi?

Izvor


Stručnjaci mahom tvrde da su konji "odomaćeni" prije oko 6.000 godina, ali su genetski dokazi uzeti od današnjih konja ukazivali na mogućnost da su konji ukroćeni na nekoliko različitih mjesta nezavisno jedni od drugih.



Vera Varmut sa Kembridža kaže da su ona i njene kolege koristile kombinaciju genetike i matematike kako bi suzili porijeklo pripitomljavanja konja na oblast zapadne evroazijske stepe.



Istraživanje koje je trajalo 16 godina, podrazumjevalo je uzimanje uzoraka dlake sa više od 300 konja u Rusiji, Kini, Ukrajini, Kazahstanu, Kirgistanu, Mongoliji i Litvaniji - oblastima gdje su pripitomljeni prvi konji i gdje nisu previše gajeni.



Varmut je, kako prenosi AP, rekla da su uzorci uzeti od "lokalnih seoskih konja" - jednostavnih životinja čiji je genetski profil najmanje deformisan međusobnim parenjem ili ukrštanjem sa drugim rasama, što je slučaj u zapadnoj Evropi.



Prema njenim riječima, genetski profil konja pokazao je da raznolikost konjske DNK - što je dovodilo do teorija da su konji pripitomljavani na različitim mjestima - može da bude objašnjena čestim parenjem ukroćenih pastuha i divljih kobila što je bilo prouzrokovano sporim širenjem stada.



Varmut dodaje da su rezultati istraživanja ukazali na to da su prvi konji pripitomljeni u ovom dijelu stepe i da su krda širena ukrštanjem odomaćene vrste sa divljim konjima.

foto: trzican.si

Portal Analitika