Kultura
  • Portal Analitika/
  • Kultura /
  • "Najveći zločin u istoriji": Crnogorsko suočavanje s prošlošću decenijama obavijano velom kolektivne ćutnje

Knjiga Jovana Čubranovića predstavljena u Podgorici

"Najveći zločin u istoriji": Crnogorsko suočavanje s prošlošću decenijama obavijano velom kolektivne ćutnje

Ako jednom narodu zabranite ili ograničite sjećanje, ako izostavljene ili zamagljene stranice istorije postanu praksa, generacije mladih će postati trajno uskraćeni nosioci povjesnog ponosa i lak plijen iskonstruisanih i mitotvorenih istina o svom porijeklu jeziku crkvi i naciji

"Najveći zločin u istoriji": Crnogorsko suočavanje s prošlošću decenijama obavijano velom kolektivne ćutnje Foto: PA
Nikola Boljević
Nikola BoljevićAutor
Portal AnalitikaIzvor

Knjiga “Najveći zločin u istoriji”, novinara i publiciste Jovana Čubranovića, predstavljena je večeras u punoj Velikoj sali KIC-a “Budo Tomović”. 

Na promociji su govorili mr Ana Pejović, politikolog i publicista Nenad Stevović i akademik DANU Sreten Vujović. Moderatorka događaja bila je Slavica Kruščić.

Djelo “Najveći zločin u istoriji” nastalo je u periodu između dva svjetska rata, a govori o stradanju Crne Gore i njenog naroda. U originalnu je objavljena na španskom jeziku u Meksiku 1934. godine, pod nazivom „El crimen mas grande de la historia“.

Primjerak originala je pronašao politikolog i kolumnista Portala Analitika Alek Barović, u biblioteci u Irskoj, a na crnogorski jezik ju je prevela Dragana Otašević. Izdavač i finansijer je Crnogorsko-američko udruženje Cetinje iz Los Anđelesa, a djelo je štampano u Obod štampariji.

Čuvari nade u vaskrsnuće Crne Gore

Publicista i glavni i odgovorni urednik lista Crnogorska dijaspora Nenad Stevović rekao je večeras kako biografija i bibliografija Jovan Čubranovića za širu stručnu i laičku javnost nije dovoljno poznata.

„Njegov život je scenario za film sa više nastavaka. Pored javnog publicističkog djelovanja tu su i aktivnosti iza zavjese kao čovjeka od najvećeg povjerenja crnogorskog dvora koji je dobijao i izvršavao zadatke viskog rizika i stroge tajnosti“, naveo je Stevović.

Jovan Čubranović, istakao je on, pripada plejadi romanesknih likova koji ni po cijenu života nijesu odustajali od borbe za nezavisnost svoje otadžbine. 

„Nijesu odustajali ni onda kada je ta borba bila bez realnih šansi za uspjeh. Traženje amnestije i povratak u okupiranu Crnu Goru za njih nije bila opcija. Ti čuvari nade u vaskrsnuće Crne Gore vodili su svoj rat za neke buduće generacije. Vratiti ih u kolektivno sjećanje našeg naroda nije samo gest pijeteta prema njihovom djelu i žrtvi već i nasušna potreba u cilju buđenja i vraćanja državotvorne, građanske i nacionalne svijesti stanovništva Crne Gore i svih onih u emigraciji koji Crnu Goru doživljavaju kao postojbinu“, naglasio je Stevović. 

Nemoć da se stvari nazovu pravim imenom

Profesorica Ana Pejović kazala je da knjiga „Najveći zločin u istoriji“ otvara pred nama novi semantički krug sadržan u, kako je istakla, konceptualnom prosedeu udruženog zloumlja velikih sila koje se sprovodilo nad crnogorskim narodom i našom državom nakon 1918. 

„Crnogorsko suočavanje sa prošlošću kroz kult izgradnje kulture sjećanja zasnovane na istini, pravu i pravednosti u nacionalnoj svijesti Crnogoraca i Crnogorki decenijama je obavijano velom kolektivne ćutnje pod mantrom sloge bratskih odnosa i opšteg dobra svih naroda i narodnosti kojima je Crna Gora bila dom utočište i sigurna luka“, napominje Pejović. 

Prema njenim riječima, kratka istorija od obnove naše državnosti do današnjeg dana već postaje neumoljiv svjedok ogriješenja o kulturološkom fenomenu identitetske i nacionalne utemeljenosti kako u ličnoj tako i kolektivnoj svijesti. 

„Ako jednom narodu zabranite ili ograničite sjećanje, ako izostavljene ili zamagljene stranice istorije postanu praksa, generacije mladih će postati trajno uskraćeni nosioci povjesnog ponosa i lak plijen iskonstruisanih i mitotvorenih istina o svom porijeklu jeziku crkvi i naciji. No, kako to obično i biva, sve ono što se krije, namjerno zaboravlja, izbjegava, odlaže i stavlja ad acta jednog dana postane Pontije Pilat sopstvenih predrasuda, nemoći da se stvari nazovu pravim imenom, nesnalaženja u obavezi utemeljenja nacionalnog identitetskog koda s kojim nema i nikada ne smije da bude kalkulacija i zakulisnih percepcija“, istakla je Pejović. 

Najteže slomiti duh naroda

Akademik DANU Sreten Vujović ocijenio je da Čubranovićeva knjiga predstavlja doprinos saznanju da otpor kobnoj destrukciji crnogorske države nije postojao samo u Crnoj Gori već je, kako je istakao, i veći dio civilizovanog svijeta bio protivnik likvidacije zemlje saveznice.

„Ova knjiga veoma je korisna za crnogorsku dijasporu španskog govornog područja koju u dobrom dijelu čine potomci prognanih patriota iz vremena Kraljevine SHS i trenutno se nalaze pod snažnim propagandnim asimilatorskim pritiskom crkve Srbije koja u tu svrhu ne žali novaca“, dodao je Vujović. 

On je naglasio da crnogorsko trajanje nakon svih brutalnosti dokazuje da je najteže slomiti duh jednog naroda. 

„Naš duh je neuništiv“, zaključio je Vujović.

Portal Analitika