Svijet

Najljepši božićni sajmovi u Evropi

Izvor

BEČ

Čuveni "Kristkindlmark" održava se na Rathausplacu od 21. novembra do 26. decembra. Bečki "Kristkindlmark", koji godišnje posjeti oko tri miliona ljudi, njeguje božićnu tradiciju već nekoliko vijekova. Na današnjem mjestu Rathausplacu, ispred Gradske skupštine, postoji od 1975. godine i s vremenom je stekao gotovo kultni status u srednjoj Evropi. Na više od 150 štandova možete pronaći mnogo božićnih ukrasa, nakita, suvenira, domaćih kolača, sušenih kobasica, kuvanog vina...

Sajam je na samom početku bio obična tržnica i glavno mjesto snabdijevanja građana namirnicama, a kad je bogata aristokratija počela da ukrašava svoje domove i božićne jelke, ponuda se upotpunjavala različitim ukrasima, pa se i smisao sajma mijenjao. Danas štandovi na Rathausplacu čine pravi mali grad okružen veličanstvenim građevinama i zabavnim parkom, koji takođe odiše božićnom atmosferom.

beckisajamvelikok

BERLIN

U Berlinu se božićni sajam održava od 26. novembra do 31. decembra kod Memorijalne crkve cara Vilhelma. U centru Berlina u Ulici Kurfurstendamm veselo je po cijeli dan. Božićnu atmosferu dodatno upotpunjuju ogromni ukrasi Djeda Mraza, Snješka Bijelića i anđela s kojih u hladnu berlinsku noć svjetluca milion svjećica. U šetnju sajmom krenite sa čašom kuvanog vina, a kada ogladnite, probajte čuvene njemačke kobasice i zasladite se medenjacima i kolačićima od marcipana.

Ako imate djecu, obavezno prošetajte do sajma na Aleksanderplacu, gdje ima mnoštvo zabavnih sadržaja za najmlađe.

DREZDEN

Božićni sajam u Drezdenu datira još iz 1434. godine, te je najstariji takav sajam u Njemačkoj. Strizelmarkt, prepun tradicije, dobio je naziv prema kolaču Striezel, božićnom hljebu. Posjetite li ga, nikako ne smijete propustiti festival božićnog hljeba. Drezden je inače poznat po dobroj kuhinji, pa će gurmani uživati na ovom sajmu.

drezdenovoveliok

NIRNBERG

Najpoznatiji božićni sajam u Njemačkoj je onaj u Nirnbergu. Vrlo je slikovit - ima više od 200 drvenih štandova prekrivenih crveno-bijelim platnenim krovovima, koji se nalaze na kamenom trgu, ispod Frauenkirhe. Zato se još naziva i "Mali grad od drva i platna".

LONDON

Ovdje sajam traje od 21. novembra do 3. januara, a održava se u Hajd parku, te je jedan od najvećih božićnih sajmova u Evropi. U četrdesetak drvenih brvnara posjetiocima se nude božićna dekoracija, garderoba po sniženim cijenama, najraznovrnija hrana, suveniri, umjetnine... Najveće atrakcije u ovom zimskom parku su ogromno klizalište, panoramski točak i cirkus.

PRAG

Božićni sajam u Pragu održava se na Starom gradskom trgu i Vaclavskom trgu, a traje od 1. do 31. decembra. Tokom tog mjeseca u cijelom Pragu osjeća se svečana atmosfera. Grad je dekorisan u duhu najradosnijeg praznika, organizuju se brojne kulturne priredbe, pozorišne predstave, dok se na ulicama ljudi vesele uz narodne plesove.

Dva glavna božićna sajma održavaju se na Vaclavskom trgu i na Starom gradskom trgu. Tezge i radnjice su preplavljene predmetima od stakla, drvenim igračkama, nakitom - autentičnim češkim proizvodima bez kojih nijedan turista ne napušta Prag. Na Starom gradskom trgu nalazi se mali zoo-vrt, a posjetioci mogu odgledati predstavu o rođenju Isusa i uživati u božićnim pjesmama.

pragsajamvelikok

BUDIMPEŠTA

Božićni sajam u Budimpešti traje od 19. novembra do 29. decembra, a održava se na Vorosmarti trgu. Zbog velikog interesa turista slavlje u Budimpešti svake godine počinje ranije. Vorosmarti trg je okićen još 19. novembra, kada je uz veliko slavlje otvoren najveći božićni sajam u gradu. Ovdje se uvelike održavaju kulturni i zabavni programi, kao i takmičenja u kićenju jelki, koja su posjetiocima posebno zanimljiva. Oni koji u vrijeme praznika posjete mađarsku prijestonicu nikako ne smiju propustiti da probaju njihovu nacionalnu kuhinju.

(nezavisne novine)

Portal Analitika