• Sport /
  • Fudbal /
  • Crna Gora se borila, ali ćemo još čekati na prvi plasman: Mađarska preokretom izborila prvo mjesto, u Njemačku ide i Srbija

Posljednja runda kvalifikacija za Euro 2024. bila je više nego dramatična

Crna Gora čekaće makar još dvije godine na plasman na završnicu jednog velikog šampionata. Nakon nestvarno dramatičnog završnog kola kvalifikacija, naša selekcija nije se plasirala na Euro 2024, pošto je u Budimpešti poražena od Mađarske, rezultatom 3:1 (0:1).

Crna Gora se borila, ali ćemo još čekati na prvi plasman: Mađarska preokretom izborila prvo mjesto, u Njemačku ide i Srbija Foto: Nemzeti

Naši igrači su vodili, u finišu su propustili sijaset šansi, a na kraju su ostali i bez boda. Jednako dramatično bilo je u Leskovcu, gdje je Srbija proslavila plasman na Euro, uprkos remiju protiv Bugarske – 2:2 (1:0).

Tako konačna tabela naše grupe ima sljedeći izgled: Mađarska 18, Srbija 14, CRNA GORA 11, Litvanija 6, Bugarska 4.

Odlično je Crna Gora odigrala u prvom poluvremenu. ‘Sokoli’ nijesu srljali, strpljivo su čekali šansu, a imali su dvije.

Prvi put, u devetom minutu, golman Dibuš i mađarski defanzivci su napravili veliki kiks, Osmajić je mogao da nas dovede u vođstvo, no u posljednjem momentu ispred njega se stvorio jedan od suparničkih igrača i nekako otklonio opasnost.

Međutim, u 37. minutu, spasa za Mađare nije bilo. Jovetić je poslao loptu do Rubežića, koji je bio sam na prvoj stativi i nesmetano poslao loptu u mrežu – bio je to njegov prvi gol za nacionalni tim.

Poravnanje se umalo dogodilo u finišu prvog dijela, ali je Gazdag sa nekoliko metara šutnuo tik pored stative.

U drugom poluvremenu gledali smo totalnu ofanzivu agresivnih Mađara, a u 56. minutu zbog povrede je, prvi put u kvalifikacijama, van igre morao golman Milan Mijatović.

Nadmoć domaćih rezultirala je preokretom u svega dva minuta, a oba gola postigao je Soboslai.

Prvo je najbolji mađarski igrač u 67. minutu napravio pravi slalom u našem kaznenom prostoru, prošao je više naših defanzivaca i plasirao loptu u mrežu. Samo minut kasnije – Soboslai je opet pogodio, nakon duplog pasa sa Adamom.

Upravo u tom momentu, stigla je neočekivana vijest iz Leskovca – Bugarska je u svega 10 minuta preokrenula protiv Srbije (1:2), ali to nam više nije mnogo značilo.

Značilo bi, doduše, da je u 80. minutu Osmajić pogodio iz kolosalne šanse. On je izašao sam ispred Dibuša i šutnuo – pravo u golmana Mađarske.

Već u sljedećem minutu, Jovetić je sjajno šutnuo, pokušao je da lobuje Dibuša, no on je vrhovima prstiju spriječio da lopta ode u mrežu. Čudo je kako nijesmo izjednačili u 87. minutu – iz jednog napada su naši igrači šutirali čak četiri puta, ali je golman Mađarske ponovo na čudesan način sačuvao mrežu.

Crna Gora se izuzetno borila u finišu, dali su naši igrači sve od sebe, a na kraju su gol dali - Mađari. U trećem minutu nadoknade, nakon slobodnog udarca Soboslaija, Nađ se upisao u strijelce.

Detalje vezane za oba duela završnog kola naše grupe pogledajte u nastavku:

90+3' - MAĐARSKA - CRNA GORA 3:1. Nakon slobodnog udarca Soboslaija, Nađ se upisuje u strijelce.

90' - Crna Gora se žestoko borila, ali na kraju ostajemo bez plasmana na Euro.

87' - Ovo je nevjerovatno - četiri šuta smo uputili iz jednog napada, dva puta Radulović, jednom Krstović, jednom Savić... Dibuš je spasio mrežu.

81' - Malo je falilo da Jovetić izjednači - savršenim je šutem pokušao da lobuje Dibuša, no on je vrhovima prstiju spriječio da lopta ode u mrežu.

81' - SRBIJA - BUGARSKA 2:2. Babić je izjednačio.

79' - Osmajić je propustio šansu utakmice. Izašao je sam ispred Dibuša i šutnuo - pravo u golmana Mađarske.

70' - U međuvremenu je selektor Miodrag Radulović u igru uveo Nikolu Krstovića.

69' - SRBIJA - BUGARSKA 1:2. Despodov. Nevjerovatno je šta se dešava na kraju naše grupe. Bugari su preokrenuli u svega 10 minuta.

68' - MAĐARSKA - CRNA GORA 2:1. Soboslai. Sve se preokrenulo za svega dva minuta i sada je Crna Gora predaleko od Eura.

67' - MAĐARSKA - CRNA GORA 1:1. Soboslai. Napravio je najbolji mađarski fudbaler pravi slalom u našem kaznenom prostoru, prošao je više naših defanzivaca i plasirao loptu u mrežu.

63' - Sada smo bodovno izjednačeni sa Srbijom. No, kako su susjedi bili bolji u oba međusobna duela, potreban nam je još gol Bugarske.

59' - BUGARSKA JE IZJEDNAČILA. U Leskovcu je 1:1. Strijelac je Georgi Rusev.

58' - Biće ovo prvi put u kvalifikacijama za Euro 2024. da na našem golu ne stoji Mijatović. Umjesto njega, u igri je golman danskog Hvidovrea Filip Đukić.

56' - Problem za našu selekciju. Golman Milan Mijatović zbog povrede ne može da nastavi meč. On je povrijedio mišić pri ispucavanju lopte.

55' - Prva izmjena u našoj selekciji. Umjesto Vešovića, u igri je Marko Vukčević.

50' - Mađarska je izuzetno agresivna na startu drugog poluvremena.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme, u našoj ekipi nema izmjena.

KRAJ PRVOG POLUVREMENA: Mađarska - Crna Gora 0:1, Srbija - Bugarska 1:0.

45' - Prečka u Leskovcu - malo je falilo Bugarskoj za poravnanje, ali šut Despodova nije ušao u gol.

45' - Sudijska nadoknada iznosi dva minuta.

44' - Sada smo imali mnogo sreće - lopta je kružila po šesnaestercu, Gazdag je šutnuo sa nekoiko metara, ali pored gola.

40' - Crna Gora bi sa ovim rezultatom bila na Euru, samo da Bugarska u prošlom kolu nije primila gol od Mađarske u 97. minutu (2:2).

37' - GOL!!! RUBEŽIĆ. Jovetić mu je asistirao, a on glavom poslao loptu u mrežu. To je prvi Rubežićev gol za reprezentaciju.

32' - U ovim je momentima utakmica prilično nezanimljiva. Nema novih promjena ni u Leskovcu.

25' - Na Puškaš areni uglavnom se vodi borba na sredini terena, Mađari su imali jedan pokušaj, ali nije to bio problem za naše defanzivce.

22' - Sredina je prvog poluvremena, golova u Budimpešti nema, ali Srbija i dalje vodi protiv Bugarske.

17' - SRBIJA - BUGARSKA 1:0. Pogodak u Leskovcu postiže Veljković. Sada odlazak na Euro za našu selekciju izgleda predaleko.

15' - Sada su ofanzivniji Mađari, ali naša odbrana bez problema otklanja opasnost.

13' - U Leskovcu se sada već nižu šanse Srbije, ali golova nema.

10' - Nakon uvodnih 10 minuta igre: Mađarska - Crna Gora 0:0, Srbija - Bugarska 0:0.

9' - Veliki kiks odbrane Mađara, ali Osmajić nije uspio doći do lopte u njihovom kaznenom prostoru. Za sada stojimo dobro.

6' - Mađari su tražili jedanaesterac. Vešović je u šesnaestercu bio u duelu sa Gazdagom, mađarski fudbaler je pao, ali je sudija Makeli procijenio kako to nije penal.

5' - Obje ekipe krenule su ofanzivno, dok Srbija za sada igra jako oprezno protiv Bugarske.

2' - Crna Gora je prva zaprijetila, ali nije to bila veća opasnost po gol domaćih.

1' - Počelo je u Budimpešti, ali i u Leskovcu. Pratimo oba duela.

0' - Duel u Budimpešti prati 65.000 navijača. Himna Crne Gore ispraćena je aplauzom, a sada slijedi meč.

0' - Očekuje se izlazak igrača na teren, Puškaš arena je ispunjena do posljednjeg mjesta.

Navijači pristižu na Puškaš arenu, u Leskovcu velike gužve

Puškaš arena u Budimpešti polako se puni, a navijači Mađarske očekuju kako bi njihova selekcija na predstojećem Euru mogla napraviti i korak više u odnosu na prethodni.

Sa druge strane, u Leskovcu su ogromne gužve pred utakmicu Srbija - Bugarska. Stadion Dubočice biće ispunjen do posljednjeg mjesta, a to je i očekivano - osim što je u pitanju meč odluke za Srbiju, u pitanju je i prva utakmica reprezentacije u tom gradu u istoriji.

Poznat sastav: Dvije promjene u odnosu na prošli meč, Krstović na klupi

Poznato je za koju se startnu postavu opredijelio naš selektor Miodrag Radulović.

Meč u Budimpešti počeće Mijatović, A. Vukčević, Rubežić, Savić, Vujačić, Vešović, Osmajić, Janković, Kuč, Camaj i Jovetić.

Dakle, u prvih 11 neće biti Nikole Krstovića, a u ekipu se vraća Stefan Savić, Za razliku od duela protiv Litvanije, startovaće i Andrija Vukčević.

Za Mađarsku će meč početi Dibuš, Salai, Lang, Balog, A. Nađ, Bola, Stajls, Z. Nađ, Gazdag, Soboslai i Adam.

Propuštena šansa u Ligi nacija, ali vjerujmo da nećemo žaliti za njom

Podsjetimo, naša grupa jedna je od pet u kojima još nijesu poznata oba putnika na Euro. Do sada je ukupno 16 selekcija izborilo plasman, a o tome možete opširnije čitati u posebnoj vijesti u nastavku.

Kreće posljednje kolo: Evo ko se još nada direktnom plasmanu na Euro i šta kome treba
0
Kreće posljednje kolo: Evo ko se još nada direktnom…
18.11.2023 23:05

Naravno, Crna Gora je prošle godine propustila veliku šansu - i to u Ligi nacija. Naime, dvije selekcije iz naše grupe - Bosna i Hercegovina i Finska - na kraju će nastupiti u plej-ofu za plasman na Euro, u martu sljedeće godine. Samo da smo prošle godine u prošlom kolu ostali neporaženi od Finske pod Goricom - umjesto njih, u plej-ofu bismo na proljeće nastupali mi.

No, vjerujmo da ćemo danas oko 17 časova i zvanično biti drugi u kvalifikacionoj grupi, pa da nećemo žaliti ni za čim,

Nadamo se pobjedi ‘sokola’, ali i Bugarske

Teško je da uoči posljednjeg kola postoji bilo ko kome nije poznata jedina opcija koja nas vodi na Euro. No, da ponovimo – potrebno je da savladamo Mađarsku u Budimpešti, a da posljednjeplasirana Bugarska trijumfuje protiv Srbije u Leskovcu.

Tabela uoči posljednjeg kola izgleda ovako: Mađarska 15, Srbija 13, CRNA GORA 11, Litvanija 6, Bugarska 3.

Ovo bi mogao biti naš najuspješniji nastup u kvalifikacijama za Euro

U slučaju trijumfa u Budimpešti, iza naše reprezentacije bile bi najuspješnije kvalifikacije za Euro. Naime, ako se to dogodi, ciklus bismo završili sa 14 osvojenih bodova.

Dosadašnji rekord iznosio je 12 bodova, i to u prvim kvalifikacijama za Euro, kada smo igrali i u plej-ofu protiv Češke. I tada je u našoj kvalifikacionoj grupi bilo pet ekipa.

Poređenja sa nastupima u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo u ovom slučaju i nijesu naročito relevantna, s obzirom na to da smo u njima uvijek igrali dva meča više, pri čemu bi jedan od naših suparnika dolazio iz najslabijeg šešira, što u ovom ciklusu nije slučaj.