U Americi, sajtovi Pentagona (na slici) više puta su napadani od strane kineskih hakera, koji pripadaju, prema informacijama Vašingtona, tehničkom osoblju Narodne Armije Kine. Ali, tokom Bušove administracije, bili su upravo Amerikanci ti koji su najviše željeli da se potpiše i formalni ugovor o obustavljanju rata na internetu. Stvari su se promijenile upravo kada je Obama naredio reviziju nacionalne odbrambene politike koja se odnosi na korišćenje interneta. Njujork tajms otkriva da je12. novembra, ruska delegacija na čelu sa generalom Vladislavom Šerstiukom, podsekretarom nacionalne Agencije za bezbjednost, bila u posjeti Vašingtonu radi razgovora na najvišem nivou po ovoj temi.
Krajem novembra, američka delegacija u Ženevi, gdje ONU ima sjedište za pitanja razoružanja, prihvatila je da otvori diskusiju o vojnoj upotrebi interneta. Cilj bi bio da se dođe do potpisa sporazuma na modelu Start, ugovoru o ograničenju strateškog naoružanja. Dijalog na ovu temu između dvije velesile nastaviće se u januaru, u sjedištu UN, u Njujorku.
Zna se da mnoge vojske, i onih regionalnih sila, kao što su Izrael, ili Sjeverna Koreja, ulažu godinama u razvoj internet strategija. To uključuje upotrebu logičkih bombi, lanac programiranih virusa koji se aktiviraju odjednom na širokom području, sa parališućim efektima na sajtove nekih vlada, ali i na privatne strukture, električne mreže, nuklearne centrale, bankarski sistem računara, sistem kontrole letova...
Prije godinu dana, kineski sajber pirati ušli su duboko u upravljački sistem američkog ministarstva odbrane.
(prevela G. B.)