Alkohol je najčešći uzrok saobraćajnih nezgoda i to je, kaže pomoćnik ministra unutrašnjih poslova Osman Subašić, bio razlog što se uvodo nulta tolerancija za vozače:
Ukoliko taj Prijedlog bude usvojen saobraćajci neće tolerisati ni promil alkohola u krvi vozača. Poslanica SNP-a Snežana Jonica je pitala što se u smislu tog Zakona smatra alkoholom.
„Da li su tražili analize koje piće i koja hrana u kojem vremenskom periodu prije upravljanja vozilom ostavljaju i koji trag alkohola u krvi?, pitala je Jonica.
Ervin Spahić iz SDP-a podsjeća da Hrvatska, Srbija, Bosna i Hercegovina vozačima tolerišu 0,3 promila alkohola u krvi:
„Činjenica je da svuda u okruženju imamo taj procenat tako da mislim da je ipak preuranjeno donošenje nulte tolerancije. Zamislite nekog vozača iz Srbije koji je popio čašicu alkohola i ima 0,3 koliko je dozvoljeno u Srbiji, mora na granici da čeka 3, 4 sata da bi u Crnu Goru kad uđe u organizmu imao nultu toleranciju. Koliko ja znam, medicina do 0,5 promila smatra da je to trezveno stanje.“
Prijedlogim Zakona predviđeno je i da auto škole moraju svim kandidatima koji polažu vozački da obezbijede predavača iz Prve pomoći. Predstavnicima Crvenog krsta to nije po volji, kaže predsjednik Vojslav Mijušković:
„Vjeruje li neko da bi posao od javnog interesa privatne škole bolje radile od Crvenog krsta Crne Gore? Stvarno mislim da nemamo konkurenciju u tom smislu!“
Jonica podsjeća na Zakon o osiguranju vozila koji predviđa da osoba koja učestvuje u sobraćajnoj nezgodi ne može naplatiti štetu ukoliko ima trag alkohola u krvi:
„Hoću da znam šta mi sve može proizvesti trag u alko testu i što mi taj Zakon zabranjuje da jedem i da pijem da mi se ne bi desilo da ne mogu da naplatim štetu?“
O amandamnima koji se odnose na promile alkohola Odbor će raspravljati na sljedećoj sjednici.
(Radio AntenaM)