Svijet

Na mjestu nekadašnjeg crkvenog internata u Kanadi pronađeno 2.000 novih ostataka

Više od 2.000 ostataka je pronađeno tokom radarske pretrage tla na mjestu bivšeg crkvenog školskog internata u Saskačevanu u Kanadi.

Na mjestu nekadašnjeg crkvenog internata u Kanadi pronađeno 2.000 novih ostataka Foto: AFP
AnadolijaIzvor

Dovršena je prva faza radarskog istraživanja tla (GPR), koje je nedavno započeto na mjestu bivšeg internata Lebret.

Voditelj projekta pretraživanja tla Šeldon Poltras rekao je novinarima da bi pronađeni ostaci mogli da budu ljudski posmrtni ostaci, komadi kamena ili drveta.

Navodeći da su skeniranje tla započeli 2. oktobra 2022. godine, Poitras je kazao da su pronašli fragment čeljusne kosti za koji se vjeruje da je star 125 godina i da pripada petogodišnjem ili šestogodišnjem dječaku.

“Ovo je fizički dokaz neobilježenog groba“, rekao je Poitras.

On je takođe saopštio da su tokom potrage otkrili i podzemne tunele i komore te da će detaljno istražiti sve prikupljene uzorke.

Ukoliko test otkrije da su ostaci djelovi ljudskog tijela, internat Lebre biće škola s najviše neregistrovanih sahrana u Kanadi do sada.

Šef lokalne administracije u tom kanadskom mjestu Majkl Star izjavio je da vjeruje da se radi o neobilježenim grobnicama sa posmrtnim ostacima.

“Danas su nam srca teška, bilo je to vrlo emotivno putovanje za sve nas. Ovo otkriće promijenilo je sve, naš mentalitet, na neki način promijenilo je naš način života“, kazao je Star.

Škola je bila otvorena 114 godina

Internat Lebret nalazi se u istoimenom selu, oko 80 kilometara sjeveroistočno od Ridžajne, glavnog grada Saskačevana.

Škola je prvi put otvorena 1884. godine, a proširena 1895. godine.

Od 1951. godine to je bio jedan od prvih internata koji je nudio srednjoškolsko obrazovanje.

Škola je imala visoku stopu smrtnosti, prema izvještaju Nacionalne komisije za istinu i pomirenje.

Administracija škole je tvrdila da je nakon prvih devet godina rada ispisala 174 učenika, od kojih je 71 preminuo, ali detaljni podaci o tome nisu bili dostupni.

Internat Lebret zatvoren je 1998. godine, nakon 114 godina rada.

Prve grobnice otkrivene 2021. godine

Neregistrovane dječje grobnice u vrtu starog crkvenog internata u Kanadi prvi put su otkrivene javnosti 29. maja 2021. godine, kada su u vrtu škole u Kamlupsu u pokrajini Britanska Kolumbija pronađeni posmrtni ostaci 215 djece.

U junu 2021. godine u vrtu škole Merival bording u Saskačevanu otkrivene su grobnice s ostacima 751 tijela djece, kojih nije bilo ni u jednoj službenoj evidenciji.

Ostaci tijela još 182 djeteta pronađeni su nekoliko dana kasnije i u blizini škole Sv. Jugen u Britanskoj Kolumbiji.

Lokalno pleme u Penelakutu u istoj kanadskoj pokrajini takođe je u julu 2021. godine saopštilo da je otkrilo ostatke tijla 160 djece u neobilježenim grobnicama u dvorištu crkvene škole i internata Kuper.

Radarskim skeniranje 14 od ukupno 470 hektara zemljišta crkvene škole i internata Sv. Josipa pronađena su 93 neobilježena dječija groba.

U istraživanjima sprovedenim u pokrajini Saskačevan takođe su pronađena 42 neobilježena groba kod crkvenog internata Fort Peli, te 12 takvih grobova na području dvorišta crkvenog internata Sveti Filip.

Još 14 neobilježenih dječijih grobova pronađeno je i u dvorištima crkvene škole Gordons bording u Saskačevanu.

Najgore zlostavljanje djece u istoriji Kanade

Prvi od crkvenih internata, koji se smatraju mjestom najvećeg zlostavljanja djece u kanadskoj istoriji, otvoren je početkom 1880-ih, a posljednji je zatvoren 1998. godine.

U tim školama, u koje je više od 150.000 lokalne djece prisilno odvedeno iz svojih porodica, većinu djece zlostavljali su sveštenici, časne sestre i drugi učitelji fizičkim, seksualnim i psihičkim nasiljem.

Osim zlostavljanja djece koje je zabilježila Komisija za istinu i pomirenje osnovana 2010. godine, utvrđeno je da su nad nekom decom rađeni i medicinski eksperimenti.

Kanadska federalna vlada zvanično se izvinila žrtvama za ono što se dogodilo u crkvenim internatima, gdje su hiljade djece izgubile živote od gladi, hladnoće i bolesti.

Portal Analitika