Crna Gora je obavezna da na putu priključenja Evropskoj uniji uskladi zakonsku regulativu, popiše i na bezbjedan način ukloni potencijalne izvore radioaktivnog zračenja. Za sada, postoji samo jedno skladište u Podgorici, ali nadležni ne saopštavaju da li će i kada poslužiti svojoj svrsi. U Crnoj Gori trenutno nije riješen ni problem radioaktivnih gromobrana, dok iz NVO upozoravaju da smo izloženi opasnosti od najmanje 20.000 izvora štetnog zračenja, odnosno javljača požara.
- U Podgorici je 29 radioaktivnih gromobrana, Herceg Novom sedam, Budvi, Ulcinju,Rožajama i Bijelom Polju po četiri. U ostalim gradovima nalazi se bar po jedan. Uglavnom se nalaze na zgradama javnih ustanova i stambenim objektima - navode iz Agencije.
Prema njihovim tvrdnjama, opasnost od ispravno postavljenog gromobrana ne postoje, jer on jonizuje vazduh iznad sebe i na taj način ostvaruje svoju funkciju.
- Zračenje ispod gromobrana je na taj način zanemarljivo. Inspekcijski poslovi nijesu u nadležnosti Agencije, ali s obzirom da imamo tijesnu saradnju sa Upravom za inspekcijske poslove, naši službenici su zajedno sa inspektorima obišli svaku lokaciju na kojoj se nalaze izvori zračenja, uključujući i lokacije na kojima se nalaze gromobrani. To je učinjeno i kroz projekat Evropske komisije, a većinu lokacija su obišli eksperti slovenačkog Zavoda za sigurnost na radu i izvršili potrebna mjerenja - objašnjavaju iz Zavoda.
Prema njihovim riječima bilo je slučajeva kada su u Rudniku uglja Pljevlja uklonjena dva gromobrana i oni su propisno pohranjeni kod vlasnika i preneseni u skladište.
- Spisak privremenih skladišta u kojima se do konačnog skladištenja čuvaju ti izvori, nije dug. Trenutno se izvori nalaze u 13 privremenih skladišta, od kojih su sedam u Podgorici, dva u Nikšiću, a po jedan u Kotoru, Budvi i Pljevljima. Izvori radioaktivnog zračenja koji su se koristili u vojne svrhe su u skladištu Vojske Crne Gore - tvrde iz Agencije. Glavno skladište za radioaktivni otpad nalazi se u dvorištu Centra za ekotoksikološka istraživanja u Podgorici.
U dopisu „Danu" navodi se da radioaktivni otpad koji se trenutno nalazi u posjedu Voj-ske Crne Gore predstavlja slab izvor zračenja, te da će biti pohranjen u skladište radio-aktivnog otpada kao i svi izvori iz privremenih skladišta.
Direktor „Ozona" Aleksandar Perović kazao je juče „Danu" da ta NVO još uvijek ne može da napravi predlog prioriteta za uklanjanje opasnih izvora zračenja, jer centralno skladište kod CETI-ja, još uvijek nije dobilo upotrebnu dozvolu. To znači da još uvijek nijesu dobili opremu.
Perović je i ranije upozoravao da su poslednjih nekoliko godina zabilježeni slučajevi povećanja radona , i to na krovovima obrazovnih ustanova.
- Čim se otvori skladište radioaktivnog otpada u Podgorici „Ozon" će napraviti listu prioriteta za uklanjanje izvora zračenja, prvenstveno u prostorima gdje borave djeca. To se dovodi i u vezu sa konzumiranjem cigareta unutar školskih prostorija. Ne zrače samo gromobrani, već i javljači požara, industrijski izvori, ali i aparati koji se koriste u naučne, medicinske i vojne svrhe. Samo u Crnoj Gori ima oko 20.000 upozorača požara -naveo je on.
Perović je tada podsjetio da građani Crne Gore nemaju dovoljno informacija o izvorima radioaktivnog zračenja, ali da aparati koji se koriste u naučne i medicinske svrhe ne predstavljaju opasnost.