Svijet

Na fejsbuku sve više lažnih profila

Izvor

 List Zidojče cajtung se pozabavio prezentacijama njemačkih političara na internetu i zaključio da je to oblast u kojoj još uvijek ima – svega i svačega.

 „Njemački ministar privrede i tehnologije, Rajner Briderle, ima svoju prezentaciju na Fejsbuku. Tamo oko 450 njegovih ljubitelja redovno ostavlja svoje bilješke i komentare. Radi se uglavnom o porezu, penziji i stranačkoj politici. Ton je kritičan i ne uvijek prijateljski. Te zapise može da čita svako – ne samo oni koji se prijave sa korisničkim imenom i lozinkom. Dovoljno je da se u neki od internet-pretraživača ukuca ime i prezime poznatog političara. No, riječ je o falsifikatu. Rajner Briderle nema svoju prezentaciju na Fajsbuku. Nemaju je ni ministarka rada Ursula fon der Lajen, ni ministar za ekologiju Norbert Retgen, ni ministar unutrašnjih poslova Tomas de Mezijer. I pored toga, njihove prezentacije postoje.“

 fejsI mediji nasjedaju: Ovo je sve veći problem za njemačke političare. „Mnogi nemaju kontrolu nad dešavanjima u socijalnim mrežama na internetu“, kaže Sebastijan Givert, šef redakcije internet-portala „politik.digital.de“. On kaže da na Fejsbuku postoji mnogo lažnih prezentacija političara, a da su neke među njima toliko dobro lažirane da čak i mediji nasjedaju na njih pa neki put prenose saopštenja koja su tu objavljena. Iako zapravo svako može da postavi takvu prezentaciju kao fan-stranu: za to je dovoljno samo nekoliko jednostavnih klikova. Slično je i sa Tviterom, gdje su mnogi postavili lažne profile a da na to nisu jasno ukazali. Zbog toga nije lako razlikovati original od falsifikata. Klaus Rogenkamp, koji uređuje internet-platformu posvećenu izborima u Njemačkoj, kaže da se lažni identitet može otkriti na osnovu nerealnih izjava objavljenih na nekoj prezentaciji. „A i teško je pretpostaviti da će prvi prijatelj jednog demohrišćanskog političara biti socijaldemokrata“.

 Nouan ken rič mi d voter: Većina politiičara se ne trudi mnogo da suzbije „krađu identiteta“ na internetu, a i često zapušta sopstvene prezentacije u virtuelnom svijetu – ako se baš ne bliže izbori. To mnogi znaju, pa prezentacije političara koriste za istresanje gnijeva i poruka mržnje. Tako, na primjer, na prezentaciji ministra finansija Volfganga Šojblea rečenica „treba da nestaneš“ spada u bezazlenije poruke upućene ovom političaru. Od svih njemačkih ministara, jedino ministar zdravlja Filip Resler održava svoju prezentaciju i na njoj sopstveni kodeks ponašanja. Mnogo uspješnije su satirične prezentacije, odnosno Fejsbuk-stranice na kojima se određene grupe podsmjevaju određenim političarima. Jedna od najomiljenijih žrtava takvog podsmjeha je ministar spoljnih poslova Gido Vestervele. Na stranici zvanoj „Kolač od badema“ postavljeno je principijelno pitanje: može li taj kolač imati više ljubitelja od ministra Vestervelea? „Kolač od badema“ ima 15.700 registrovanih ljubitelja, a sam ministar 8.500. Fejsbuk-stranica „Vestervejv – niko ne može ni da mi vodu nosi“ (Westervawe – no one can reach me the water) se čak 83.000 ljubitelja sprda sa ministrovim znanjem i izgovorom engleskog jezika.

 „Endži“ Merkel: „ugojila sam se“: Na Tviteru nije pošteđena ni kancelarka Angela Merkel. Tamo, naime, „Endži Merkel“ poručuje kako se na godišnjem odmoru ugojila tri kilograma, pa joj sada predstoje dijete. Ipak, kancelarka na Fejsbuku ima 45.200 ljubitelja (njena prezentacija nije lažirana) a na portalu „Moja mreža“ – čak 64.000. Tu su profili gostiju pristojni i dobro održavani, a komentari uglavnom pozitivni. Ali, iza Merkelove stoji jak medijski aparat. Demohrišćani imaju posebno odjeljenje koje se bavi kancelarkinim imidžom u digitalnom svetu“, piše njemački list.

 Radio Dojče vele

 

Portal Analitika