Muzika

Muzički vremeplov: 12. jul 1962.

Na današnji dan: Prvi nastup Rolingstonsa

U sali londonskog kluba Marquee koja nije bila puna, britanski bend Rolling Stones, koji je gotovo tek pred svirku dobio ime, nastupio je prvi put na današnji dan prije 59 godina.

Na današnji dan: Prvi nastup Rolingstonsa Foto: printscreen/home.bt.com
Vremeplov Analitike
Vremeplov AnalitikeAutor
Portal Analitika - ArhivaIzvor

Pjevač Mik Džeger, gitaristi Brajan Džons i Kit Ričards, klavijaturista Ijan Stjuart i basista Dik Tejlor nastupili su na današnji dan kao bend pod imenom Rolling Stones.

Ko je u to vrijeme bio bubnjar javnost dugo nije imala preciznu informaciju, jer su neki obožavaoci tvrdili da je to bio Toni Čapman, ali Ričards je u svojim memoarima iz 2010. godine naveo da je to bio prijatelj Mik Ejvori.

Ričards i Džeger su od 1950-ih bili prijatelji u osnovnoj školi u Dartfordu, a onda su se njihove porodice nakon selidbe razdvojile. Prijateljstvo je obnovljeno 1960. slučajnim susretom na dartfordskoj željezničkoj stanici gdje su na putu u srednju školu obojica čekali voz. Džeger je pod rukom nosio albume Čaka Berija i Madija Votersa, što je pobudilo Ričardsovu znatiželju i otkrilo da imaju isti muzički ukus.

Sastav "Rolling Stones", imao je svoj prvi zvanični nastup pod tim imenom 12. jula 1962. u londonskom Marquee Clubu. Nastavili su kao lokalna ritam-i-bluz grupa, nastupajući vikendom u klubu Crawdaddy, u londonskom kvartu Ričmond, u vlasništvu njihovog prvog podržavaoca i menadžera Đorđia Gomelskog. Sastav je uglavnom svirao pjesme Boa Didlija, Madija Votersa, Čaka Berija i Badija Holija i to ne baš u punoj dvorani.

Taj muzički stil nije u to vrijeme bio previše popularan u Velikoj Britaniji, a postajale su i grupe koje su to bolje izvodile, kao što je Blues Incorporated. Stonsima je krenulo nabolje, kad su u aprilu 1963. uzeli za menadžera Endrjua Oldhema. Oldhem, koji je tada imao 19 godina i bio mlađi od svih članova grupe, bio je premlad za dobijanje licence za muzičkog agenta, pa se udružio s veteranom Erikom Istonom.

Stonsima je omogućen nastup kada je Blues Incorporated Aleksisa Kornera, u klub u kojem je četvrtkom uveče nastupao Džeger – pozvao u BBC gostovanje uživo. Džons je nagovorio vlasnika Marquee kluba Harolda Pendltona da pusti njihovu novu grupu.

Kada je Džons pozvao lokalni list Jazz News da najavi svirku, novinar ga je pitao kako se bend zove. U tom trenutku bacio je pogled na ploču najvećih hitova Madija Votersa i sa nje pročitao „Rollin' Stones“.

Bend je pozajmio novac od Džegerovog oca za iznajmljivanje opreme za svirku. U kasnijem intervjuu za Life magazin Ričards je podsjetio da su svirali pjesme “Dust My Broom,” “Confessin’ the Blues” i “Got My Mojo Working.”

„Postoji određeni trenutak kada shvatite da ste zapravo nakratko napustili planetu i da vas niko ne može dodirnuti... let bez dozvole“, naveo je on opisujući prvi nastup.

Bend je tog ljeta nastavio da svira po londonskim klubovima. U avgustu su se Džeger, Ričards i Džnes uselili u oronuli stan na drugom spratu u ulici Edith Grove 102 u Fulhamu, živeći među prljavim posuđem, dva kreveta i bez namještaja. Ubrzo se doselio i Čarli Vots.

„Rolingstonsi su prvu godinu svog života proveli proseći, kradući hranu i vježbajući“, prisjetio se Richards. „Plaćali smo da budemo Rolling Stones.“

Portal Analitika