Smotru je otvorio gradonačelnik Cetinja Aleksandar Kašćelan, koji je kazao kako je tradicionalni, autohtoni i kvalitetni crnogorski med - brend na kojem se može graditi novi poljoprivredni i turistički imidž, kako tog grada, tako i države.
On je ocijenio da Udruženje pčelara Cetinje, kao najstarije crnogorsko pčelarsko društvo, predstavlja primjer istrajnosti i posvećenosti zanimanju koje na najreprezentativniji način pokazuje vezu između čovjeka, njegovog rada i darova prirode.
„Kao rezultat toga, dobijamo proizvod vrhinskog kvaliteta, koji se prepoznaje ne samo na domaćim, nego i na regionalnim trpezama. Obaveza svih nas kako na lokalnom, tako i na nacionalnom, i širem regionalnom i globalnom planu, jeste da obezbijedimo adekvatnupodršku pčelarstvui zaštitu pčela, jer je njihov značaj neprocjenjiv zaodrživu poljoprivredu i sigurnost hrane. Čak jedna trećina svjetske proizvodnje hrane zavisi od pčela“, rekao je Kašćelan.
Prema njegovim riječima, Crna Gora je prethodnih godina imala proaktivan pristup pčelarstvu, kroz različite programe podrške, gradnju kuća meda i promovisanje ovog poljoprivrednog zanimanja, posebno među mladima.
„Uprava Cetinja pčelarstvo vidi kao razvojnu šansu, vođena prije svega činjenicom da godišnja proizvodnja 105 cetinjskih pčelara, koji imaju 6.000 pčelinjih društava, iznosi oko 60.000 kilograma meda. S obzirom na prepoznatljivost proizvoda, na kvalitet i nesumnjivo prirodan način proizvodnje, cetinjski med ima velike šanse za dobro pozicioniranje na domaćem i stranim tržištima, čemu svjedoči i dobra potražnja, koja prema kazivanju pčelara nadmašuje proizvodnju“, kazao je on.
Na ovogodišnjoj, 24. smotri, učestvuju 23 izlagača. Događaj organizuje Udruženje pčelara Cetinja, uz podršku Prijestonice Cetinje i Turističke organizacije Prijestonice Cetinje.