Politika

MVPEI: Otvoreni smo za konstruktivne kritike

Izvor

Iz Centra za demokratsku tranziciju (CDT) ranije je ocijenjeno da se Komunikaciona strategija za informisanje javnosti o EU ne primjenjuje dovoljno, i da je treba revidirati kako bi adekvatno odgovorila potrebama građana i novim izazovima u evropskim integracijama, prenosi MINA.

U reagovanju MVPEI navodi se da taj resor i druge Vladine institucije, u saradnji sa civilnim sektorom, medijima, univerzitetima i drugim obrazovnim institucijama, radi na kvalitetnom i sveobuhvatnom informisanju građana o procesu pristupanja Crne Gore Uniji.

Prema njihovim riječima, Komunikaciona strategija za informisanje javnosti o EU i pripremama Crne Gore za članstvo za period od 2010. do 2014. godine, izraz je odlučnosti i posvećenosti Vlade kada je u pitanju informisanje građana o evropskoj integraciji.

„Kao nosioci tog procesa, otvoreni smo i u narednoj fazi integracije za sve konstruktivne kritike koje dolaze i NVO sektora, ali i drugih struktura društva, imajući u vidu da je pristupanje EU projekat čitavog društva“, kaže se u reagovanju.

U Ministarstvu tvrde da izostanak izrade akcionih planova u prošloj i ovoj godini ne podrazumijeva da su izostale aktivnosti usmjerene na informisanje javnosti.

„Naprotiv, MVPEI je, u saradnji sa civilnim sektorom i drugim partnerima, kao i prethodnih godina, nastavilo sa organizacijom brojnih aktivnosti koje imaju za cilj približavanje EU građanima, informisanje o svim aspektima procesa pristupanja, o pravima i obavezama koje proističu iz članstva i podsticanje građana na aktivno učešće u procesu“, navodi se u reagovanju.

Iz Ministarstva navode da su tokom ove godine, u saradnji s Delegacijom EU i partnerima iz civilnog sektora, poslovnom i akademskom zajednicom, lokalnom samoupravom i medijima, realizovali brojne aktivnosti - okrugle stolove, konferencije, panel diskusije, predavanja prilagođena srednjoškolcima i studentima, veliki broj intervjua i televizijskih gostovanja.

Podsjećaju i da su povodom obilježavanja Dana Evrope, organizovali informativne štandove na kojima su se građani informisali o EU i pripremama za članstvo, kao i da je u pripremi i nova veb /web/ stranica posvećena pregovorima o pristupanju, i druge informativne i promotivne aktivnosti koje će biti realizovane u narednom periodu.

U prethodnom periodu su, kako navode, održani i konsultativni sastanci sa predstavnicima civilnog društva, u cilju otvaranja dijaloga oko važnih pitanja vezano za pregovaračku fazu procesa, koji su rezultirali uključivanjem tog sektora u pregovaračke strukture.

„Rezultati istraživanja koje sprovodi civilni sektor ukazuju nam na konkretne potrebe i očekivanja građana od procesa pristupanja i budućeg članstva u EU i pomažu u kreiranju novih akcionih planova i uspostavljanju novih komunikacionih alata“, saopštili su iz Ministarstva.

Zbog toga, kako su naveli, očekuju da će u predstojećem periodu, u saradnji s partnerima iz civilnog društva, nastaviti da na kvalitetan predstavljaju proces integracija.

„I da zajedno doprinesemo izgradnji evropskih vrijednosti i standarda“, zaključuje se u reagovanju.

Portal Analitika