Društvo

Najčešći prekršaj prelazak kolovoza van pješačkog prelaza

MUP: Za telefoniranje preko zebre kazna do 60 eura

U prva tri mjeseca ove godine ukupno je sankcionisano 106 pješaka zbog prekršaja predviđenih Zakonom o bezbjednosti saobraćaja na putevima, saopšteno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova. 

MUP: Za telefoniranje preko zebre kazna do 60 eura Foto: Unsplash
Portal AnalitikaIzvor

Oni navode da je predviđena kazna u ZOBS-u za pješake koji prelaze ulicu van pješačkog prelaza i za one koji prolaze preko kolovoza dok je na semaforu upaljeno crveno svjetlo kreće se u rasponu od 60 do 200 eura, piše Dan.

– Pješaci koji koriste telefon ili slušalice dok prelaze ulicu čine prekršaj iz ZOBS-a za koji je predviđena novčana kazna u iznosu od 30 do 60 eura. Službenici saobraćajne policije preduzimaju i preventivne aktivnosti kada je kategorija pješaka kao učesnika u saobraćaju u pitanju. Razlog tome je što u saobraćaju kao pješaci učestvuju i lica koja u dovoljnoj mjeri ne poznaju odredbe ZOBS-a odnosno zbog dobi su ih svjesni u smanjenom obimu (djeca, znatno stariji ljudi...), te da policijski službenici sankcionišu pješake za koje je očigledno da su svjesni činjenja ovog prekršaja kojim ugrožavaju prvenstveno svoj, a i život drugih učesnika u saobraćaju - saopštili su iz MUP-a.

Oni navode da je tokom prošle godine saobraćajna policija na putevima u Crnoj Gori ukupno sankcionisala 324 pješaka zbog prekršaja iz Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima.

– Najčešći prekršaji koje su pješaci činili u 2024. godini su prelazak preko kolovoza na mjestu na kojem ne postoji obilježeni pješački prelaz prilikom čega se ometa saobraćaj vozila i prelazak na pješačkom prelazu koji je regulisan svjetlosnim saobraćajnim znakom za vrijeme dok je zabranjen prolaz - ističi iz MUP-a.

Podgoričani sa kojima je Dan razgovarao tvrde da kao pješaci poštuju saobraćajne propise. Radivoje Mijović kaže rijetko kada ulicu pređe mimo pješačkog prelaza.

– Gledam da ulicu prelazim na pješačkom prelazu. Za sada nikada nijesam bio kažnjen kao pješak od strane policije. Saobraćajne propise bi trebalo svi da poštuju, jer u suprotnom rizikujemo svoj i život drugih učesnika u saobraćaju - ističe Mijović.

Da strogo poštuje saobraćajne propise kaže Radmila Radović.

– Radila sam u prosvjeti 38 godina i vaspitavala đake kako da prelaze ulicu. Ne znam kolike su kazne za pješake. Čini mi se da se nekada pominjalo da je od 100 do 300 eura. Da se ja pitam bile bi velike - kaže Radović.

Dragici Lakićević se nikada nije desilo da ulicu pređe mimo pješačkog prelaza.

– Pravila poštujem, a vozači rijetko. Recimo i kada prelazim na pješačkom prelazu ubrzam jer vozači neće da stanu. Dosta ljudi ne poštuje saobraćajne propise, što je nekulturno, a i ugrožava život - kazala je Lakićević.

Portal Analitika