Kako navode, Registar stvarnih vlasnika je elektronska baza podataka o stvarnim vlasnicima koju vodi Uprava prihoda i carina, a kojoj pristup imaju obveznici prema Zakonu o sprječavanju pranja novca i finansiranja terorizma, zatim Finansijsko obavještajna jedinica, kao i organi koji shodno pomenutom zakonu vrše nadzor nad obveznicima.
"Kako bi se omogućio rad Registra, te način pristupa istom i unos podataka u Registar Ministarstvo unutrašnjih poslova je 24. decembra 2020. godine donijelo Pravilnik o načinu vođenja Registra stvarnih vlasnika, prikupljanju, unosu i rokovima unosa i ažuriranju podataka koji se vode u Registru, kao i načinu pristupa tim podacima.
Da bi pristupilo ovom Registru potrebno je da lice po Zakonu ima pravo pristupa i da ima svoj korisnički nalog koji mu otvara Uprava prihoda i carina po podnošenjuzahtjeva za otvaranje, suspenziju, ažuriranje i ukidanje korisničkog naloga. Shodno Pravilniku, unos podataka u Registar kao i pristup podacima iz Registra vrši seupotrebom crnogorske elektronkse lične karte ili certifikata za kvalifikovani elektronski potpis, u skladu sa Zakonom o elektronskoj identifikaciji i elektronskom potpisu", saopšteno je iz MUP-a.
Dodaju da su na osnovu člana 21a Zakona o sprječavanju pranja novca i finansiranja terorizmaprivredna društva, pravna lica, udruženja, ustanove, političke partije, vjerske zajednice, umjetničke organizacije, komore, sindikati, udruženja poslodavaca, fondacije ili drugi poslovni subjekti, pravno lice koje prima, upravlja ili raspoređuje sredstva u određene svrhe, strani turista, strana institucija ili sličan subjekt stranog prava, koji prima, upravlja ili vrši raspodjelu imovinskih sredstava za određene namjene dužni su da u Registar stvarnih vlasnika unose podatke o stvarnim vlasnicima i promjenama vlasnika u roku od osam dana od dana upisa ovih pravnih subjekata u privredni ili poreski registar, odnosno u roku od osam dana od promjene podataka o vlasniku.
"Poznavanje stvarnog vlasnika je jedan od ključnih elemenata u sistemu sprječavanja pranja novca i finansiranja terorizma, stoga je uspostavljanje Registra stvarnih vlasnika od izuzetnog značaja, te znatno olakšava rad subjekata koji preduzimaju mjere u cilju sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma.
Takođe, novim Zakonom o sprječavanju pranja novca i finansiranja terorizma, čije je donošenje planirano za četvrti kvartal ove godine, ovo pitanje će biti još detaljnije uređeno, a sve u skladu sa pravnom tekovinom EU", navodi se u saopštenju.