Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • MUP dobio softver od njemačke organizacije: Kada građani prijave otuđeno vozilo prijava se pojavljuje u bazi Interpola

MUP dobio softver od njemačke organizacije: Kada građani prijave otuđeno vozilo prijava se pojavljuje u bazi Interpola

Sektoru za borbi protiv kriminala, u cilju unapređenja procesa rada, predstvanici GIZ-a, njemačke organizacije za međunarodnu saradnju, donirali su vrijednu opremu – softver za Interpol WISDM SMV, a u okviru projekta Borba protiv teškog kriminala na Zapadnom Balkanu – IPA 2019.

MUP dobio softver od njemačke organizacije: Kada građani prijave otuđeno vozilo prijava se pojavljuje u bazi Interpola Foto: MUP
Portal AnalitikaIzvor

U ime Sektora donaciju je preuzela Gordana Milutinović, v.d. načelnica Odsjeka za međunarodnu operativnu policijsku saradnju Interpol-Europol-Sirene.

"Ova vrijedna donacija je još jedna zajednička aktivnost u okviru realizacije projekata iz oblasti bezbjednosti, a kojoj GIZ daje podršku. Softversko rešenje razvijeno na Interpolovim veb servisima WISDM SMV predstavlja ključan korak u unapređenju međunarodne borbe protiv organizovanog kriminala", saopšteno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova. 

Ovaj servis, kako kažu iz MUP-a, omogućava građanima da prijave otuđena vozila, a odmah nakon zaprimanja prijave, vozilo se pojavljuje u međunarodnoj bazi Interpolovih traženih vozila.

Ovaj inovativni servis, dodaju, predstavlja moćan alat u suzbijanju nelegalne trgovine vozilima, koja je jedan od ključnih resursa organizovanog kriminala širom svijeta.

„Crna Gora daje svoj doprinos globalnom naporu u borbi protiv kriminala i zaštiti imovine svojih građana, kao i građana širom sveta. Ponosni smo što zajedno sa svojim međunarodnim partnerima gradimo sigurniju budućnost“, kazala je Milutinović. 

Brza reakcija, globalna povezanosti i prevencija su, dodaju iz MUP-a, tri značajna benefita koja nudi WISDM sistem.

"On omogućava trenutno notificiranje o otuđenju vozila, čime se obezbeđuje efikasna reakcija organa za sprovođenje zakona širom svijeta, jer je trenutna razmjena informacija od suštinskog značaja u doprinosu hitnosti i efikasnosti u situacijama kada svaki trenutak igra ključnu ulogu", navodi se u saopštenju. 

Interpolova međunarodna baza podataka čini servis WISDM SMV neophodnim alatom u globalnoj saradnji protiv organizovanog kriminala, a uz pomoć ove tehnologije, 195 zemalja članica, kao i agencije za sprovođenje zakona u tim zemljama, mogu dijeliti informacije i zajedno raditi na rešavanju slučajeva otuđenja vozila, stvarajući nepremostivu prepreku kriminalnim mrežama. Pored pomoći u lociranju otuđenih vozila, Interpol WISDM SMV ima preventivnu ulogu, djelujući kao ozbiljna prepreka potencijalnim kriminalcima.

Portal Analitika