Tenis

Poljska teniserka Iga Švjontek pobjednica je Rolan Garosa - treći put u karijeri, a drugi put uzastopno. Pritom, u pitanju je četvrti trofej na gren slem turnirima za današnju pobjednicu.

Muhova stala na korak od iznenađenja: Iga Švjontek se namučila, ali na kraju je opet osvojila Rolan Garos Foto: RG

Švjontek je naslov u Parizu odbranila u današnjem veoma uzbudljivom finalu protiv češke igračice Karoline Muhove, i to nakon tri seta - 6:2, 5:7, 6:4.

Dok je poljska igračica postala prva koja je uspjela da odbrani naslov na nekom gren slem turniru još od 2016. godine, 43. igračica svijeta danas je oduševila. Muhova je odigrala neustrašivo protiv favorizovane suparnice, pri čemu je stala na korak od velikog iznenađenja.

Poljakinja je sjajno ušla u meč i nakon pet gemova vodila je rezultatom 4:1. Nije Muhova imala odgovor na sjajnu igru suparnice, tako da je prvi set ubrzo završen, uz rezultat 6:2.

U istom je ritmu počeo i sljedeći set, u kojem je Švjontek osvojila prva tri gema. No, onda se sve potpuno preokrenulo. Uz sjajan servis, ali i uz nekoliko grešaka suparnice, kroz petnaestak minuta uslijedilo je poravnanje - 3:3.

Švjontek je sljedeći gem dobila bez izgubljenog poena, ali je Muhova odgovorila u narednom (4:4), pa je bilo jasno kako ćemo u drugom setu imti uzbudljiv finiš. U narednom gemu, kod Švjontek je bilo i nervoze, a onda je Čehinja preokrenula i bilo je 4:5.

Muhova je bila sjajna do kraja tog seta, ne dozvolivši suparnici da preokrene, a onda je nakon velike borbe iskoristila treću set loptu i poravnala - 1:1.

Onako kako je Švjontek otvorila prethodna dva seta, tako je Muhova učinila u trećem - dobila je dva uvodna gema. Tek tada, Iga Švjontek se probudila i - preokrenula. Nepunih 10 minuta bilo joj je dovoljno da povede 3:2.

Nakon toga - Poljakinja je išla iz greške u grešku i Muhova je opet preokrenula - 3:4. Sljedeća dva gema bila su veoma dramatična, a oba je dobila Švjontek i tako stigla nadomak odbrane prošlogodišnjeg trofeja. Završni gem već je bio rutina, te je Švjontek još jednom završila na pobjedničkom postolju u Parizu.