Abiznis

Mugoša: Utvrditi odgovornost za finansijsko stanje u sistemu zdravstva

Neophodno je utvrditi odgovornost za ogroman rast duga Fonda za zdravstveno osiguranje u prošloj godini, kao i za posljedice ukidanja doprinosa za zdravstveno osiguranje na stabilnost i održivost zdravstvenog sistema, istakao je potpredsjednik i poslanik SD-a Boris Mugoša, tokom diskusije na ministarskom satu sa ministrom finansija Damjanovićem.

Mugoša: Utvrditi odgovornost za finansijsko stanje u sistemu zdravstva Foto: sd
Portal AnalitikaIzvor

Kako je naveo Mugoša, samo za godinu dana dug Fonda zdravstva je porastao za 20 miliona eura, odnosno za 50 odsto u odnosu na 2020. godinu i iznosi oko 59 miliona eura, što je, dodaje, istorijski maksimum.

“Osim toga, dospjele obaveze na kraju 2021. godine su bile 30 miliona eura i za 58 odsto su veće od iznosa dospjelih obaveza na kraju 2020. godine. U prošloj godini, dug prema privatnim apotekama je uvećan za oko šest miliona eura (sa 3,5 na 9,5 miliona eura); prema privatnim klinikama dug je porastao za 1,7 milion eura (sa 1,5 na 3,2 miliona eura), obaveze za bolovanja su uvećane za 950 hiljada eura a za liječenje građana u Srbiji za oko 370 hiljada eura (sa 385 na 755 hiljada eura)”, naglasio je Mugoša.

“Prepucavanja i prebacivanje odgovornosti između nadležnih u resoru finansija i zdravstva iz prethodne 42.Vlade ne interesuje građane, već da se utvrdi odgovornost za navedeno veoma zabrinjavajuće stanje”, naveo je potpredsjednik SD-a.

Kada je u pitanje ukidanje doprinosa za zdravstveno osiguranje, nakon kojeg, prema riječima ministra finansija Damjanovića, Fond za zdravstveno osiguranje nema održivo finansiranje, Mugoša je ukazao da je više puta prošle godine dovodio u pitanje takav model finansiranja zdravstva i sugerisao predstavnicima 42. Vlade i tadašnje parlamentarne većine da dobro razmisle o ukidanju navedenih doprinosa jer ne postoje adekvatne analize koje ukazuju na održivost takvog modela finansiranja zdravstva u Crnoj Gori.

Međutim, takvo zakonsko rješenje je, podsjeća, donešeno u crnogorskom parlamentu krajem prošle godine i odgovornost za njegove posljedice snose, ocjenjuje Mugoša, kako oni iz 42.Vlade koji su predložili ukidanje doprinosa, tako i poslanici tadašnje parlamentarne većine koji su i pored brojnih upozorenja glasali za to.

“Sada je ključni prioritet da se obezbijedi finansijska stabilnost i održivost zdravstvenog sistema, koja je ozbiljno dovedena u pitanje, jer je od nje zavisi kvalitet zdravstvene zaštite. To svakako podrazumijeva i neophodnost značajno većeg izdvajanja sredstava za zdravstvo u ovoj godini u odnosu na sredstva koja su budžetom za 2022. godinu opredijeljena. U pitanju je ogroman izazov za nadležne u sistemu zdravstva i javnih finansija, jer su ukinuti doprinosi za zdravstveno osiguranje koji su godišnje bili na nivou od preko 160 miliona eura”, zaključuje potpredsjednik SD-a.

Portal Analitika