Abiznis

Traže povećanje najnižih penzija i uvođenje socijalnih penzija

Mugoša: Ogroman dio populacije je zaboravljen, ne znam kako preživljavaju poskupljenja

Povećanje najniže penzije ne obuhvata samo one sa najnižom penziojom, nego i one koji primaju do 270 eura, kazao je poslanik Socijaldemokrata, Boris Mugoša, povodom pekate mjera podrške najranjivijoj kategoriji društva, odnosno penzionirima. 


Mugoša: Ogroman dio populacije je zaboravljen, ne znam kako preživljavaju poskupljenja Foto: screenshot
B.R.K.
B.R.K.Autor
Portal AnalitikaIzvor

Socijaldemokrate su uputile Skupštini predlog izmjena Zakona o penzijskom i invalidnom osiguranju, i predložili da najniža penzija bude 270 eura, odnosno da najniža penzija bude 60 odsto minimalne zarade, kako je, kako kaže bilo do prvog januara ove godine. On je pojasnio da su sada najniže penzije 35 odsto minimalne zarade. 

"Praktično je nemoguće sa tako minimalnim iznosom penzije izdržati mjesec dana s obzirom na drastični rast cijena robe i usloga, posljednjih godinu dana, a posebno zadnjih pola godine", istakao je Mugoša. 

On je dodao da je Crna Gora ušla u fazu "galopirajuće inflacije". 

"Godišnja inflacija u Crnoj Gori je najveća u posljednjih 15 godina. Kada je u pitanju hljeb i žitarica vidjećemo da je to 37 odsto, gorivo 34 posto, povrće 30.8 posto, mlijeko,s ir i jaja 21 posto, ulje i masti 23 posto, 13.6 posto meso..", istakao je Mugoša. 

Mugoša je istakao da su to proizvodi koje koristi većina prosječnog stanovištva Crne Gore. 

"Imamo podatke, koji su objavljeni nakon nedavnog istraživanja, gdje je rečeno da su cijene hrane, prevoza, pića i farmaceutskih proizvoda daleko veće od prosjećne inflacije, a upravo te proizvode koristi preko 50 posto prosječnih domaćinstava u CG", istakao je Mugoša. 

On je dodao da kada se govori o inflaciji da je uvezena, pojasnio je da to i nije baš tako. 

"Jer inflacija u Crnoj Gori je mnogo veća nego u EU. U maju kod nas je 11.7 posto u EU zoni 8.1 posto", pojasnio je Mugoša. 

Istakao je da je to sve razlog zbog kojeg su predložili izmjene Zakona. 

"Vjerujemo da ne postoji poslanik koji može da kaže da penzioneri sa ovako minimalnim iznosom mogu normalno da funkcionišu", istakao je Mugoša. 

Istakao je da su mjere neophodne jer cijene će, kako je kazao i dalje rasti, i obaveza Vlade je da zaštiti najranjivije kategorije stanovništva. 

"Uvesti socijalne penzije"

Drugi predlog SD-a je i uvođenej socijalnih penzija. 

"To su penzije za one ljude preko 67 godina, koji tokom života nijesu ostvarili pravo na penziju, nemaju neki drugi prihod niti imaju imovinu", kazao ej Mugoša. 

Do uvođenja tih socijalnih penzija, kako je kazao Mugoša, predlažu povećanje materijalnih davanja za tu ranjivu kategoriju društva, preko 67 godina, gdje sada, samac prima oko 70 eura, a dva člana primaju oko 80 eura. 

"Tu mi predlažemo nešto što je slično izosu iz staračkih naknada, da materijalno obezbjeđenje za ta lica bude 2/3 od najniže penzije za samce, a za dva lica bude 80 osto najniže penzije", pojasnio je Mugoša. 

Dodao je da dugo sugerišu resornim ministarstvima d ase pomogne korisnicima "srazmjernih penzija". 

"To su ljudi koji primaju penzije iz više zemalja, u nekim slučajevima mjesečno rpime 80 ili 90 eura. Kada sam to sugerisao tada ministru u 41. Vladi, on je izašao u susret i dao jednokratnu pomoć tim korisnicima, mislim da ih je oko 6.000", istakao je Mugoša. Dodao je da njihov predlog nije naišao na razumijevanje vlade Zdravka Krivokapića. 

Uputio je sugestiju i sadanjoj, 43. Vladi. 

"Jedan ogroman dio populacije je zaboravljen, koji ne znam kako preživljava ovaka poskupljenja", kaza je Mugoša. 

Istakao je da povećanje ne obuhvata one koji imaju najniže penzije, već sve one čija penzija je ispod 270 eura. 

"Manjinska Vlada formirana da bi nas uvela u Otvoreni Balkan"

Na pitanje nvoinara da li su upoznati sa namjerom Vlade d au EPCG zaposli više stotina osoba, Mugoša je reako da se o tome priča na sjednicama Vlade, istakao je da su pozvali MInistarstvo da preduzmu određene mjere. 

"Vidimo da 43. Vlada bira u odbore direktora one koji ne podržavaju tu Vladu. ovo nije Vlada pomiranje, već podmirenja. Valjda smo svi svjesni kakva je situacija. Ako je neko nekad kritikovao da ima previše zaposlenih u EPPCG, a potom došao na vlast dodaje mnogo više zaposlenih, mislim da je licemjerstvo dostiže vrhunac", istakao je Mugoša. 

Istakao je da se nada da će Vlada ozbiljno raditi i neće dodatno opterećivati one koji dobro posluju. Istakao je da će uskoro biti izabrani novi kadrovi i dodao da se nada će se nešto hitno tu promijeniti. 

Novinari su podsjetili na obećanje Dritana Abazovića da će stati na kraj partijskom zapošljavanju. 

"Premijer nam je mnogo toga obećavao i 2020. gdoine, pa nijedno svoje obećanje nije ispunio", istakao je Šehović. 

"Obećavao je slobodu, pa smo dobili okupaciju, umjesto građanskog dobili smo klerikalno društvo, koje nam vjerske zajednice suštinski vode državu a ne oni koji su plaćeni za to", istakao je Šehović. 

Damir Šahović je istakao je da smo prošloj sjedinici Vlade mogli da vidimo kako se vrši depolitizacija, kada se na ključna mjesta u institucijama postavljaju bez lica bez potrebne, očekivane stručne smjene ali i bez fakultetske diplome. 

"Državni prioriteti su nam teme od kojih građani nemaju nikakve koristi, državne teme su nam one koje je kandidovala ne naša, nego susjedna tema", istakao je Šehović i dodao da od ove Vlade ne možemo očekivati depolitizacija institucija. 

"Svakodnevno nas zaspiaju odama o Otvorenom Balkanu, Temeljnom ugovoru, što nijesu interesi naše države, ali jesu susjedne", istakao je Šehović i dodao da ne vjeruje da će Vlada Cren Gore depolitizovati javna preduzeća i dodao da vjeruje da će se nastaviti sa partijskim zapošljavanje. 

"Priča o Evropskim integracijama je mantra, od toga nema ništa. Ova Vlada je formirana da bi nas uvela u Otvoreni Balkan, potpisala Temeljni ugovor", istakao je Šehović. 


Portal Analitika