Članovi Odbora za zdravstvo, rad i socijalno staranje obavili su danas konsultativno saslušanje predstavnika nadležnih institucija povodom epidemiološke situacije u Zavodu Komanski most.
Mugoša je kazao da je Institut nakon dobijanja informacije iz Zavoda kontaktirao sanitarnu inspekciju, nakon čega se i smanjio broj oboljelih od gripa.
- Sa epidemiološke tačke gledišta posao je dobro odrađen, epidemija je stavljena pod kontrolu u najkraćem roku, naveo je Mugoša.
Direktor Zavoda, Vaselj Dušaj, kazao je da su se poslednjih godina uslovi boravka u toj instituciji popravili, o čemu,kako je pojasnio, govore i izvještaji međunarodnih organizacija.
- Ministarstvo rada i socijalnog staranja stvorilo je optimalne uslove za boravak štićenika i obezbijedilo investicije preko pola miliona eura”, rekao je Dušaj.
On je saopštio da je problem Zavoda nedovoljan broj zaposlenih. “Nijesam zadovoljan strukturom osoblja, neophodno je povećanje broj mlađeg stručnog kadra”. Dušaj je reko da je prioritet edukacija kadrova za rad sa štićenicima Zavoda.
Ne primjenjujemo silu nad pacijentima: On je kazao da se ne primjenjuje sila nad pacijentima, i da ne postoji soba za izolaciju. Predsjednik Odbora, Branka Tanasijević, pitala je koliko je štićenika Zavoda trenutno zaraženo gripom.
Izabrani ljekar u Zavodu Mensud Grbović kazao je da je jedan pacijent i dalje zaražen a da se ostali oporavljaju.
Grbović smatra da je problem broj zaposlenih u segmentu zdravstvene zaštite.
“Puno bi se postiglo kad bi se povećao broj medicinskih sestara, jer standardi podrazumijevaju da takvi pacijenti imaju 24 sata sestru pored sebe jer većina izuskuje taj vid zaštite”, dodao je on.
Prema njegovim riječima,redovne posjete ljekara Zavodu moraju se povećati, “i tu moraju raditi posebno obučeni ljekari”.
Grbović je ocijenio da je epidemija prouzrokovala minimalnu štetu, jer ,kako je naveo, 25 pacijenata je bilo u rizičnoj situaciji, “ i velikim naporom zaposlenih i ljekara su spašeni.”
Emilo Labudović iz Nove srpske demokratije kazao je postignut napredak u radu institucije, ali da je to daleko od međunaronih standarda.
- Neshvatljivo je da na Birou rada preko 100 ljekara a da se štedi na takvoj instituciji da se ne moraju čekati ‘gostujući’ ljekari koji tamo dolaze kad završe svoje obaveze”, ocijenio je on.
Labudović smatra da institucije nijesu reagovale pravovremeno u sprječavanju epidemije. On je pitao Dušaja zašto nije bilo preventivne vakcinacije.
Dušaj je rekao da je to bilo nemoguće, jer je za preventivnu vakcinaciju potrebna saglasnost.
- Za to sam da se svi vakcinišu od portira do direktora, svi smo bili bolesni a niko nije išao na bolovanje, dodao je on.Labudović je apelovao da se izmjeni Zakon o zdravstvenoj zaštiti kako bi se osobama sa posebnim potrebama olakšalo pružanje pomoći.Njega je zanimalo zbog čega nije urađena obdukcija kod dva preminula štićenika.
Sve urađeno po propisima: Grbović je rekao da je sve urađeno po propisima, koji ne nalažu da se obdukcija uradi.
- Ne bih imao ništa protiv da se uradi eshumacija i da se utvrdi uzrok smrti kako bi se otkolonila sumnja, naveo je on.
Radosava Nišavića iz Socijalističke narodne partije je zanimalo koliko ima stručnog kadra u Zavodu u odnosu na međunarodne standarde.
Dušaj je kazao da nivo međunarodnih institucija nije dostignut, “ali kada je u pitanju njegovanje tako osjetljive populacije tu smo ispred njih”.
Nišavić je pitao da li su ispoštovani kriterijumi za proglašavanje epidemije.Mugoša je naveo da kriterijumi variraju u odnosu na različite bolesti.
On je saopštio da su preporuke za proglašavanje epidemije u zatvorenim institucijama, kada je broj oboljelih u njima od šest do deset odsto.
Zarija Pejović iz Pokreta za promjene (PZP) smatra da je potrebno napraviti strategiju za razvoj Zavoda.
On je pojasnio da se rebalansom budžeta može unaprijediti rad Zavoda.
“Zašto se ne osnuje poseban smjer u Srednjoj medicinskoj školi za brigu o takvim pacijentima. Ne treba ljudi da tamo rade po kazni već se moraju povećati zarade zaposlenih”, kazao je Pejović.
(foto: minradiss.gov.me)