Kako ističu, tim postupkom prekršeni su brojni članovi Kodeks novinara i Zakon o medijima Crne Gore.
"Time su pređene granice etičnosti, narušeno pravo na privatnost, i medijski prostor je jošjednom postao mjesto voajerizma, radoznalosti i eksploatacije patnje. Portal IN4S je ovim činom pokazao potpuno odsustvo obzira prema žrtvi, njenoj porodici i široj javnosti. Ovakvo trgovanje tragedijom, koje služi isključivo prikupljanju klikova, pregleda i lajkova, unižava novinarsku profesiju, pokazuje odsustvo uređivačke politike i moralne svijesti, i predstavlja oblik monetizacije smrti", istakli su oni.
"Prekršeni i zakon i kodeks, porodica žrtve izložena sekundarnoj viktimizaciji"
Zakon o medijima, kako podsjećaju, jasno propisuje da mediji ne smiju objavljivati sadržaje koji narušavaju ljudsko dostojanstvo, podstiču uznemirenost javnosti i krše pravo na privatnost — naročito kada su u pitanju tragični događaji.
"Objavljivanjem ovog snimka, ovaj zakon je direktno prekršen. Takođe je grubo zanemaren Kodeks novinara, koji zabranjuje objavljivanje scena eksplicitnog nasilja, posebno kada ono ne služi javnom interesu, već isključivo senzacionalizmu i eksploataciji tuđe patnje. Mediji ne smiju žrtve i njihove porodice izlagati sekundarnoj viktimizaciji kroz neodgovorno prikazivanje smrti", navode iz MSS.
"Saučesništvo u unižavanju ljudskog dostojanstva"
Medijski savjet za samoregulaciju smatra da je ovim postupkom pogažen profesionalni integritet novinarstva, i da je porodici žrtve nanesena dodatna i nenadoknadiva bol — jer sada, pored gubitka, mora da se suoči s činjenicom da je smrt njenog najbližeg dostupna svakom pregledu, komentaru i dijeljenju.
"U civilizovanom društvu, mediji imaju dužnost da štite ljudsko dostojanstvo, a ne da budu saučesnici u njegovom unižavanju. Objavom ovakvog sadržaja, pojedini portali i korisnici društvenih mreža su pretvorili smrt u spektakl. Pozivamo sve medije da se uzdrže od daljeg širenja ovog snimka, da uklone objavljeni sadržaj i da, ukoliko izvještavaju o ovakvim tragičnim događajima, to čine s punim poštovanjem prema žrtvi, njenoj porodici i javnosti", dodali su oni..
"Nemoć nadležnih institucija"
Posebno naglašavaju da je snimak i dalje javno dostupan na portalu IN4S, što ukazuje na nemoć nadležnih institucija da kontrolišu ovakve sadržaje.
"To dodatno podriva javno povjerenje u bezbjednosne i regulatorne mehanizme, širi osjećaj nesigurnosti i utiče na mentalno zdravlje građana, o čemu stručnjaci već godinama upozoravaju. Najveća opasnost leži u desenzibilizaciji javnosti — u normalizaciji brutalnosti i postepenom urušavanju moralnih i etičkih vrijednosti za koje se ovo društvo, makar deklarativno, zalaže", zaključili su.
Podsjetimo, snimak ubistva Igora Nedovića, koje se dogodilo juče u Staroj Varoši, sinoć je kružio raznim online kanalima.