MSP objavljuje mišljenje o Kosovu 22. jula

Izvor

Stav najvišeg suda UN saopštiće u 15 sati predsejdnik Hisaši Ovada iz Japana. Sud će, na poziv Generalne skupštine UN, odgovoriti na pitanje da li je deklaracija o nezavisnosti Kosova, koju su u februaru 2008. proglasile vlasti u Prištini, u skladu s međunarodnim pravom.

Sjednica će biti emitovana, u cjelosti, uživo putem vebsajta MSP-a (www.icj-cij.org) sa početkom u tri sata po lokalnom vremenu na dva zvanična jezika MSP - francuskom i engleskom, navodi se u saopštenju za štampu suda u Hagu.

Mišljenje suda, Generalna skupština UN zatražila je na inicijativu Srbije, čiji je stav da su ''jednostranom deklaracijom o nezavisnosti Kosova narušeni temelji međunarodnog pravnog poretka''.

Tokom rasprave koja je trajala od 1. decembra do 11. decembra 2009, 14 država je, uz vlasti u Prištini, podržalo kao legalnu tu deklaraciju, usvojenu u februaru 2008, dok je 12 zemalja, pored Srbije, tvrdilo da je deklaracijom prekršeno međunarodno pravo.

Legalnost deklaracije o nezavisnosti Kosova, pored vlasti u Prištini, podržali su Albanija, Njemačka, Saudijska Arabija, Austrija, Bugarska, Hrvatska, Danska, SAD, Finska, Francuska, Jordan, Norveška, Holandija i Velika Britanija.

Dvanaest država - Argentina, Azerbejdžan, Bjelorusija, Bolivija, Brazil, Kina, Kipar, Španija, Rusija, Rumunija, Venecuela i Vijetnam - ocijenilo je, uz Srbiju, da deklaracija o nezavisnosti Kosova predstavlja kršenje međunarodnog prava.

Rasprava o legalnosti deklaracije o nezavisnosti Kosova bila je presedan u 60 godina postojanja Međunarodnog suda pravde po velikom broju zemalja koje su učestvovale - pisana mišljenja sudu je dostavilo 36 država - i činjenici da su nastupile sve stalne članice Savjeta bezbjednosti UN, uključujući prvi put i Kinu.

Portal Analitika