Društvo

Sjutra završna konferencija

MSJA: Ulcinjska Maslinada i uvala Valdanos budući zakonom zaštićeni kulturni pejzaž

"Identifikacija i analiza- Ulcinjska maslinada i uvala Valdanos- zaštita prirodnog i kulturološkog nasljeđa- pejzaža" naziv je završne konferencije koju NVO Dr Martin Šnajder Jakobi (MSJA) organizuju u petak u Palati Venecia u Starom gradu.

MSJA: Ulcinjska Maslinada i uvala Valdanos budući zakonom zaštićeni kulturni pejzaž Foto: Mediabiro
MediabiroIzvor

Kako navodi direktorica ove NVO Zenepa Lika, na konferenciji će biti predstavljena Studija kulturnog pejzaža, te ćemo, kako ističe, po prvi put imati analizu koja je obuhvatila sve slojeve kulturnog dobra i objedinila ih u jedan dokument , kao materijalno i nematerijalno dobro.

"Konferencija je posvećena Ulcinjskoj maslinadi i uvali Valdanos, kao dijelu kulturne baštine i ovo je prvi korak ka inicijativi koju ćemo pokrenuti ka Ministarstvu kulture, da ovo područje bude Zakonom zaštićen kulturni pejzaž. Ova studija će umnogome koristiti resornom ministarstvu da ubrza korak, jer predajemo gotov studiozno i kvalitetno urađen elaborat, na koji će samo trebati da daju saglasnost", istakla je Lika.

Ona je ponosna, kako navodi, učinjenim poslom i vjeruje da će studija pokazati pravu vrijednost Ulcinjske maslinade i uvale Valdanos i ujedno će dati prave smjernice za daljim upravljenjem i očuvanjem ovog jedinstvenog područija na obali Jadrana.

"Studiju je radio ekspertski tim, koji je predvodila arhitektica i konzervatorka Aleksandra Kapetanović, a dio tima su: arheolog Miloš Petričević MA, arhitekta Korab Kraja, lokalni hroničar i pisac Gazmend Čitaku, pejzažni arhitekta i vanredni profesor na Sveučilištu u Zagrebu dr Goran Andlar", rekla je Lika.

Ona je istakla da je izuzetno ponosna na ljude koji su bili dio ovog projekta, a koji je takođe, između ostalog, imao za cilj da u kompletan proces ovog projekta, koji je urađen i onaj koji tek dolazi, uključi što više različitih aktera iz civilnog sektora, institucija i maslinara.

Studija koja će sjutra biti prezentovana će nakon zaključaka na konferenciji biti štampana na oko 170 stranica i biće prevedena na dva jezika - crnogorski i albanski.

Konferencija je dio projekta "OCD u Crnoj Gori - od osnovnih usluga do oblikovanja politika M BASE", koji sprovodi Centar za građansko obrazovanje, Friedrich Ebert Stiftung, Centar za zaštitu i proučavanje ptica Crne Gore i Politikon mreža. Projekat finansira Evropska unija, a kofinansira Ministarstvo javne uprave.

Portal Analitika