Rukometašice do samog kraja bile u igri

Rukometašice Crne Gore eliminisane su u četvrtfinalu Svjetskog prvenstva od Danske, koja je pred svojim navijačima u Herningu trijumfovala rezultatom 26:24 (13:10). No, nakon duela odigranog pred 11.100 domaćih navijača, možemo biti zadovoljni izdanjem izabranica Bojane Popović, koje nastup na SP nastavljaju u bitnoj borbi za plasman od 5. do 8. mjesta.

Na ovakvo izdanje možemo biti ponosni: ‘Lavice’ odigrale fantastično, Dansku sudije pogurale ka polufinalu Foto: Scanpix

Naše rukometašice bile su borbene, odigrale su hrabro, a da je u pojedinim momentima napad bio samo malo ubojitiji – ko zna kako bi bio završen ovaj duel. Ipak, ključni utisak, nažalost, ostaje suđenje. Alžirski par u ključnim je momentima donio niz diskutabilnih odluka, a svaka je bila direktno na štetu naše selekcije, i to u momentima kada smo mogli prići na gol zaostatka. Prvi put smo, između ostalog, mogli vidjeti isključenje igračice zbog - radovanja pogotku... Nije šala, niti pretjerivanje - Itana Grbić u samom je finišu isključena jer je proslavljala gol saigračica.

Najprije treba istaći kako Crnu Goru u petak čeka prvi od dva duela u borbi za plasman, i to protiv Holandije.

Zavisno od toga, u nedjelju ćemo igrati za peto ili za sedmo mjesto.

Što se olimpijskih kvalifikacija tiče, danas smo već predstavili situaciju, no treba i sada ponoviti sastav grupa.

Kada je u pitanju večerašnji meč, Crna Gora je fenomenalno ušla u večerašnji duel, pa je nakon početnog vođstva suparnica uspjela da preokrene. U 10. minutu, naime, pogotkom Tanje Brnović, Crna Gora imala je gol viška (4:5) i od tada je uslijedila velika borba na parketu.

Marina Rajčić je svojim odbranama činila čuda, no na drugoj strani su i Dankinje bile žestoke u odbrani, tako da Crna Gora – uprkos pruženoj šansi – nije mogla doći do dva gola prednosti. Umjesto toga, u finišu, Dankinje su uspjele da steknu tri gola plusa (13:10), uz koje su i otišle na odmor.

Taj rezultat, ipak, nije najvjernije odražavao stanje na terenu, ali – isto tako – bio je to plod dva perioda pada naše selekcije u napadu, u kojem je tokom uvodnih 30 minuta najzapaženija bila Itana Grbić sa tri gola.

Ipak, u uvodnih 10 minuta nastavka uslijedila je dominacija Danske, koja je povremeno stizala i do sedam golova prednosti. Ni tada, međutim, naše igračice nijesu posustajale – odgovorile su boljom realizacijom i žešćom odbranom, pa je 15 minuta prije kraja bilo 21:17.

I onda – nova sjajna dionica naše ekipe uz potpunu nemoć Danske. Pogocima Grbić i Bulatović, Crna Gora je osam minuta prije kraja prišla na minus dva (22:20). Ipak, nije Crna Gora mogla do polufinala, ali uprkos tome - možemo u potpunosti biti i ponosni i zadovoljni zbog svega što su naše igračice večeras prikazale, zbog fanatične borbe i zbog izuzetne hrabrosti.

60' - KRAJ. Danska ide dalje.

58' - I to je 25:23! Dijana Mugoša je pogodila.

56' - Četiri minuta do kraja - 25:22. Despotović je pogodila.

55' - Danska vodi 24:20. Fris pogađa iz sedmerca.

54' - Odlično se vratila naša ekipa. Kako god da bude na kraju - ovo je bila sjajna predstava protiv favorizovanih suparnica.

52' - Sad smo na minus dva! Bulatović pogađa, sjajne su sad naše igračice.

50' - Konačno smo na minus tri! Grbić pogađa i rezultat je 22:19.

47' - Sada već gledamo Crnu Goru kakva je bila u prvom poluvremenu. Rezultat je 22:18.

46' - Prilazimo na minus četiri, Mugoša pogađa iz sedmerca - 21:17.

45' - Danska je u lošem nizu, već dugo ne mogu do gola, ali mi to još ne koristimo na pravi način.

43' - 21:16. Despotović je pogodila, nakon što je Rajčić upisala novu odbranu.

42' - Sada se igra gol za gol, pogađa Godeč za 21:15.

41' - Bulatović smanjuje na 20:14.

40' - Polufinale sada izgleda daleko - 20:13. Ali, moramo se boriti, potrebna nam je reakcija.

38' - Mugoša smanjuje na 18:13, nakon odličnog kontranapada.

37' - Toft brani sedmerac koji je izvela Pletikosić.

36' - Danska je sada već stigla do velike prednosti. 18:12.

35' - 16:12, Pletikosić daje prvi gol, i to iz sedmerca.

34' - Konačno gol u drugom poluvremenu - 15:11. Pletikosić asistira, Brnović pogađa.

34' - Vodi Danska 15:10, Hansen iz sedmerca. Bojana Popović žestoko negoduje zbog odluka sudijskog para i dobija žuti karton.

33' - Matea Pletikosić je sada bila savšena u napadu, probila se kroz suparničku odbranu, ali je Toft odbranila njen šut.

31' - Drugi dio otvoren je golom Fris iz sedmerca. 14:10.

30' - Kraj prvog poluvremena. DANSKA - CRNA GORA 13:10. Šteta je što na odmor ne idemo sa golom zaostatka, imali smo šansu za to, ali na kraju je minus tri.

29' - Danska - Crna Gora 12:10. Dobro je, dajemo gol nakon šest minuta, pogađa Brnović.

26' - Slabije je sada naše izdanje u napadu, ima grešaka, Dankinje su na plus tri (12:9).

26' - Dankinje sada igraju jače, kao na početku. Potrebno je da odigramo što jače u odbrani u finišu.

25' - Danska - Crna Gora 11:9. U strijelce se prvo upisala Hendal, pa Elver.

22' - Mnogo je ozbiljno i požrtvovano djelovala naša ekipa do sad. Možemo biti jako zadovoljni svime što smo vidjeli.

22' - Treći gol Itane Grbić - 9:9.

20' - Danska - Crna Gora 8:8. Pogodila je Mugoša iz sedmerca.

19' - Sandra Toft brani sedmerac koji je izvela Despotović.

18' - Preokret - 8:7 za Dansku. Jorgensen pogađa.

16' - Već je nekoliko diskutabilnih odluka sudijskog para iz Alžira. Ali, od žaljenja nema ništa, moramo se privići na njihove kriterijume.

15' - Vodimo! Rezultat je 6:7, Bulatović daje gol.

14' - Dankinje su preokrenule ali kratko je to trajalo. Rezultat je 6:6, drugi gol večeras postiže Grbić, a onda šestu odbranu upisuje Rajčić.

12' - Rezultat je 5:5. Možemo biti jako zadovoljni početkom naše selekcije. Rajčić je sad upisala novu odbranu.

10' - Prvi put vodimo. Sjajan šut Tanje Brnović - u fudbalu bismo rekli lob. Danska je pet minuta bez gola.

9' - Nova odbrana Rajčić.

8' - Izjednačenje! Bulatović za 4:4.

6' - Marina Rajčić brani sedmerac, inače treći koji je do sad sviran Danskoj.

5' - Rezultat je 4:3, drži se dobro Crna Gora. Pavićević je pogodila sa krila.

4' - Sada je 3:2. Pletikosić je sjajno poslala loptu ka Mugoši, a ona sa krila pogodila na perfektan način.

3' - Prvi gol za Crnu Goru. Itana Grbić, 2:1.

2' - Danska vodi 2:0. Prvo je pogodila Hansen, a potom i Fris iz sedmerca. Pritom je Bulatović zaradila isključenje, donekle čudna odluka sudija.

1' - Počelo je.

0' - Meč u Herningu pratiće 11.100 navijača.

0' - Počinje posljednji četvrtfinalni duel. Za manje od sat i po saznaćemo ko će se priključiti Francuskoj, Norveškoj i Švedskoj u polufinalu. Nadajmo se - Crna Gora.

Danski mediji: Crna Gora je tim sa najjačim stavom na SP

Pored sinoćnjeg plasmana fudbalera Kopenhagena u osminu finala Lige šampiona, ključna sportska vijest u Danskoj danas je njihov meč u Herningu protiv naše selekcije.

Danski mediji predstavljaju našu selekciju kao neustrašivu, dodajući kako u odnosu na njihovu selekciju gajimo 'staromodniji' rukomet. To i ne čudi - u Skandinaviji baš i nijesu ljubitelji stila igre sa ovog podneblja.

Legendarna rukometašica i bivša reprezentativka Danske Lerke Meler imala je samo riječi hvale o crnogorskim rukometašicama.

"Igraju srčano i sa mnogo emocija. To je tim sa najjačim stavom i karakterom na SP, upravo tim stavom i pobjeđuju protivnike", kaže ona.

Danske ljubitelje rukometa uputila je i u to kako za nas ne igraju Milena Raičević i Đurđina Jauković.

"I uprkos tome, uspjele su da dođu do četvrtfinala, to dosta govori o njima", zaključila je ona za dansku TV 2.

Ovako će izgledati naš dalji put na SP

Šta god da se dogodi večeras, važno je istaći kako ćemo Crnu Goru svakako gledati na SP do nedjelje - samo je pitanje da li u finalnim borbama ili u utakmicama za plasman.

Ako eliminišemo Dansku - u petak nas čeka polufinale protiv Norveške. U suprotnom - igraćemo tog dana prvi od dva duela za plasman protiv Holandije.

Svaki meč je od velike važnosti, pa i oni za plasman - jer od njih direktno zavisi ko će biti u kojoj grupi u okviru kvalifikacija za OI, a opširnije o tome možete čitati u dnu ovog teksta.

Možemo li večeras do treće pobjede u Herningu

Izabranice Bojane Popović već su napravile veliki uspjeh, a znajući sa kakvim su se problemima i pehovima nosile - neće biti pretjerano ako kažemo da su prevazišle očekivanja. No, iako je Danska favorit, 'lavice' ne žele da se zaustave, a prođu li u polufinale tamo će ih čekati Norveška, i to preksjutra veče u istom terminu.

Baš kao i Crna Gora, ni Danska nije imala stopostotan učinak do sada. Naše su suparnice poražene od Japana, no ostatak šampionata odigrale su perfektno.

Uoči velikog duela, predstavljamo i ključne brojke vezane za večerašnju utakmicu.

Protiv Dankinja ćemo večeras odigrati 11. međusobni takmičarski meč. Nešto uspješnije bile su suparnice, ali ne treba zanemariti i to kako je Crna Gora do sada dva puta trijumfovala u Herningu. Nadajmo se da će večeras i treći put.

Inače, Danska nas je savladala u posljednja tri duela, a opširnije o istorijatu okršaja dvije ekipe pročitajte u nastavku.

Možemo li večeras ispisati istoriju: Ovako je do sad bilo protiv neugodne Danske
0
Možemo li večeras ispisati istoriju: Ovako je do sad bilo…
13.12.2023 10:35

Olimpijske kvalifikacije su već tu, ali ako dobijemo - možemo i direktno u Pariz

Ko trijumfuje, imaće velike izglede za direktan plasman na Olimpijske igre. Sa druge strane, poraženu ekipu čekaju kvalifikacije.

Što se olimpijskih kvalifikacija tiče, i o njima smo danas detaljnije pisali, pa sve što vas zanima možete pogledati u posebnoj vijesti u nastavku.

Ovako izgledaju grupe u olimpijskim kvalifikacijama, no Crna Gora može i direktno u Pariz