Prvi dio revanš mečeva uvodnog kola kvalifikacija za Ligu šampiona odigran je večeras, a naročito uzbudljivo bilo je u Mostaru i u Tiraspolju.

Mostarci prošli poslije paklene noći pod Bijelim brijegom, Moldavci izbacili prvake Rumunije Foto: Avaz

Zrinjski se pod Bijelim brijegom namučio protiv jermenskog Urartua, ali je na kraju prošao, i to poslije penala. Nakon utakmice u Jerevanu, koja je završena pobjedom prvaka BiH (1:0), večeras je poslije 90 minuta bilo 1:2, a po produžecima 2:3. Tokom penal ruleta, Zrinjski je slavio 4:3.

Bilbija je Mostarce doveo u vođstvo u 27. minutu i djelovalo je da 'plemići' večeras neće imati problema. No, sve se zakomplikovalo u 74. minutu, kada je Grigorijan poravnao. Taman kada je djelovalo da će domaći ipak proći dalje – Grigorijan je u drugom minutu nadoknade novim golom, i to iz penala, odveo meč u produžetke.

Tek što je počeo produžetak, nekadašnji igrač Hajduka Tomislav Kiš domaćima je iz penala donio poravnanje - 2:2. Ipak, u finišu prvog produžetka, igrači Urartua su se ponovo radovali, a strijelac je bio Maksimenko. Time je, kako se ispostavilo, utakmica u Mostaru dobila i krajnji čin - jedanaestrce.

Tokom penal ruleta, vidjeli smo po promašaj na obje strane, a u petoj seriji je Gazarjan bio neprecizan, pa je Barišić pogodio mrežu i tako odveo Zrinjski dalje.

Šerif je u Tiraspolju, nakon produžetaka, eliminisao prvaka Rumunije, ekipu Farula iz Konstance – 3:0. Moldavci su zaostatak iz prvog duela (0:1) anulirali u nadoknadi prvog poluvremena, golom Talala. U prvom produžetku, za domaće su pogađali Mbekeli i Ademo, te je tako sastav iz Tiraspolja zakazao dvomeč sa Makabijem iz Haife u drugom kolu.

Nakon remija u Albaniji, Partizani iz Tirane poražen je u Mađarskoj od BATE-a, rezultatom 2:0 (0:0). Bjeloruse u sljedećem kolu čeka kiparski Aris iz Limasola.

Makabi, švedski Heken, poljski Rakov i islandski Brejdablik novim su pobjedama potvrdili plasman u sljedeću rundu.

Struga – Žalgiris 1:2 / 0:0

Šerif – Farul 3:0 (produžeci) / 0:1

Flora – Rakov 0:3 / 0:1

Makabi Haifa – Hamrun 2:1 / 4:0

BATE – Partizani 2:0 / 1:1

TNS – Heken 0:2 / 1:3

Zrinjski – Urartu 4:3 (penali) - 2:3 / 1:0

Brejdablik – Šamrok 2:1 / 1:0