Region

Lokalni izbori nakon decenije

Gradonačelnik ovog grada je na funkciji 12 godina

Neodržavanje lokalnih izbora u Mostaru već 12 godina bila je tema uglednog Euronjuza, koji piše da je to jedini evropski grad koji je susreo s takvim problemom.

Gradonačelnik ovog grada je na funkciji 12 godina Foto: Promo
klix.baIzvor


Euronjuz je Mostar opisao kao nezaobilaznu destinaciju i grad koji svi imaju na svojoj listi putovanja, prenosi portal klix.ba.

Međutim, kako je navedeno, neodržavanje lokalnih izbora 12 godina je dovelo do toga da su se mještani Mostara sve to vrijeme susretali s brojnim problemima, počevši od mijenjanja njegove infrastrukture u sjenci političkih prepirki oko toga ko će od njih biti na vlasti.

Samim tim, kako je navedeno, u Mostaru je došlo do nefunkcionalnih gradskih institucija, zbog čega su investicije presušile, a potencijal ovog grada zaustavljen.

Kada je nedavno odlučeno da će se lokalni izbori u Mostaru održati prvi put nakon 12 godina, ta vijest je iznenadila stanovnike, koji su Euronjuzu rekli da se osjećaju kao da su im životi i vrijeme „zamrznuti“.

„Postoje ljudi poput mene koji imaju skoro 30 godina i koji će prvi put u životu glasati na lokalnim izborima. Mislim da je ludo to što u 21. veku i demokratiji kojoj se teži u BiH, prema njenom ustavu, imate ljude koji su u toj dobi i do sada nisu imali pravo da biraju vlast. Osjećam da izbori 2020. neće donijeti nikakve promjene od onih koji su se održali 2008. godine. Nećemo nastaviti tamo gdje smo stali već ćemo se umjesto toga vraćati u prošlost“, rekao je Mostarac Boris Čović.

Kako piše Euronjuz, poslijeratni period i početni entuzijazam da će grad konačno doživeti bolje dane, brzo je ugašen usljed pojavljivanja dvije „etnonacionalne desničarske stranke“ bošnjačke SDA i hrvatske HDZ koje su neprestano blokirale procese donošenja odluka u Mostaru, što je rezultiralo neuspjehom da se postigne dogovor o načinu definisanja izbornih jedinica.

Navedeno je da je odredba koja je garantovala jednak broj mandata u Gradskom vijeću iz šest postojećih izbornih opština, bez obzira na broj glasova, bila glavna sporna tačka.

Shodno tome, rješenju kompenzacijskih mandata koje je predložio HDZ, osiguravajući da se to ne dogodi, protivio se SDA navodeći zabrinutost da će Bošnjaci koji žive u Mostaru biti nedovoljno zastupljeni.

Na kraju se takav odnos ispostavio kao uzrok glavnog kamena spoticanja, koje je na kraju paralisao grad.

U ovom periodu od 12 godina u kojem izbori nisu mogli biti održani zbog političkog zastoja, grad je imao istog gradonačelnika i zamjenika gradonačelnika od 2008. godine, dok posljednjih osam godina grad Mostar nije imao Gradsko vijeće.

Marin Bago, predsjednik nevladine organizacije Futura, kaže da je nepostojanje Gradskog vijeća dovelo do toga da je kancelarija gradonačelnika bila jedina gradska vlast u Mostaru koji donosi odluke bez ikakvih kontrola, dopuštajući mu tako da radi po svojoj volji.

Ranije ove godine, napori međunarodne zajednice u BiH za rješenje tog problema, rezultirali su dugoočekivanim sporazumom između političkih stranaka SDA i HDZ, pa su lokalni izbori u Mostaru zakazani konačno za decembar.

Portal Analitika