Nevrijeme i jako jugo koje je prethodnih dana vladalo na moru potpuno je izmijenilo zapadno ušće Bojane, zbog čega je za postavljanje nasipa od pijeska, predviđenog hitnim mjerama sanacije, urađena korekcija, odnosno nova skica na osnovu koje bi radovi trebalo da počnu narednih dana.
Kako su Pobjedi kazali iz Morskog dobra lokacija na kojoj je trebalo postaviti naper bitno je promijenjena.
- Kod uvođenja izvođača u posao konstatovano je da nije moguće postaviti naper na predviđeno mjesto kao i to da za nastalu situaciju nije odgovoran ni naručilac ni izvođač radova - poručuju iz Morskog dobra.
Nakon što je ,,Morsko dobro“ zaključilo ugovor o izvođenju hitnih mjera sanacije plaže na Adi Bojani sa konzorcijumom ,,Del-global“ čiji je nosilac društvo ,,Del-mar“ na dan kada je trebalo da počnu radovi konstantovano je da je na zapadnom dijelu kupališta, tj. od plažnog bara ka obali u pravcu ušća, gdje je bio projektovan naper, nestao dio plaže i da je taj prostor sada pod vodom.
Iz Morskog dobra navode da su podaci o izmjenjenom stanju na terenu odmah prosljeđeni prof. Savi Petkoviću.
- Profesor je u ponedjeljak poslao novu skicu na kojoj je odredio izmještanje lokacije za postavljanje napera i predložio da HG „Ulcinjska rivijera“ sugeriše kolika bi trebalo da bude plaža za narednu sezonu. Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom se obratilo za saglasnost HG Ulcinjska rivijera kako bi što prije krenulo u realizaciju posla, čime bi trebalo da se obezbjedi postojanost plaže za predstojeću turističku sezonu - kazali su iz Morskog dobra.
Preciziraju da upravo zbog promjene na terenu koja se dogodila u međuvremenu izvođač nije mogao započeti radove.
- To nije razlog za raskid ugovora već povod da se koriguje rješenje prema novonastaloj situaciji, što je već urađeno pa se tako stiču uslovi da radovi počnu narednih dana - kazali su iz Morskog dobra.
Inače, podsjećaju oni, problem erozije plaže na Adi Bojani je izuzetno kompleksan na što je ukazala i Studija koju je obezbijedilo resorno Ministarstvo, ranije održivog razvoja i turizma a sada ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, koje vodi aktivnosti na trajnom i sistemskom rješavanju ovog problema.
Ministarstvo održivog razvoja i turizma, koje je vodilo izradu Studije zaštite i revitalizacije plaže Ada Bojana, u cilju hitnih intervencija na terenu uključilo je prof. Savu Petkovića, koji je tokom jeseni prošle godine uradio ,,Projekat hitnih interventnih radova u cilju zaustavljanja erozije plaže na zapadnom djelu Ade Bojane, Opština Ulcinj“.
Kako navode iz Morskog dobra Uprava za vode je, shodno Sporazumu sa JP Morsko dobro, dala saglasnost da se sa deponije pijeska koja se nalazi u zaleđu plažnog bara na lijevoj obali desnog rukavca rijeke Bojane (Ušće), uzme potrebna količina pijeska za izadu napera i nasipanje plaže.